NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS
Hosting sponsoruje:GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook


 

[N900] Internet w kieszeni, czyli subiektywne refleksje o N900

W tym dziale dyskutujemy o telefonach działających na systemie Maemo - czyli opinie, zapowiedzi, zdjęcia itd.

[N900] Internet w kieszeni, czyli subiektywne refleksje o N900

Postprzez biggi » 29 grudnia 2009, o 15:09

"Nokia N900 – sprawia wrażenie zbyt dużego telefonu, by z niego dzwonić. Pozory jednak mylą. N900 to nie tylko świetny telefon, ale przede wszystkim urządzenie , które pozwala na swobodne poruszanie się w internecie. Telefon jest niezbędny do funkcjonowania w dzisiejszej rzeczywistości i powinien być w każdym urządzeniu mobilnym, ale pełna komunikacja to także internet - serwisy społecznościowe, muzyka, radio, wideo, strony www, poczta, zdjęcia, wyszukiwarka.
W urządzeniach, które mają zapewnić funkcjonowanie w globalnej sieci, ważne jest osiągniecie wyważonego kompromisu. Powinny być jak najmniejsze, aby można je było schować do kieszeni. Ekran, który pośredniczy między nami a siecią, powinien być jak największy i jak najbardziej czytelny. Po kilku tygodniach korzystania z N900 mogę powiedzieć, że ta próba kompromisu zakończyła się sukcesem. Ekran dotykowy ma przekątną 3, 5”, a więc mniejszą niż we wcześniejszych modelach tabletów internetowych firmy Nokia. Zachowano jednak tą samą rozdzielczość, co momentami sprawia kłopoty. Litery są zbyt małe i tam, gdzie na stronach zastosowano małą czcionkę, czasami nieczytelne. Wystarczy jednak puknąć w ekran palcem lub stylusem i obraz powiększy się. Do dyspozycji użytkownik ma cztery ekrany, na początek. Wystarczy przesunąć palcem w bok, aby pojawił się przed nami kolejny pulpit do zagospodarowania.
Gdy zaczynamy przygodę z N900 ekrany pulpitu są właściwie puste. Tylko na górnym pasku widzimy ikonę, składającą się z sześciu żółtych kwadracików. Jej naciśniecie przeniesie nas do menu, znanego ze smartfonów fińskiej firmy. Ale o wiele ciekawsze jest puste miejsce po prawej stronie ekranu w jego górnej części. Zastanawiam się, dlaczego nie zostało w żaden sposób oznaczone, ale widocznie autorzy systemu uznali, że tajemnice zawsze bardziej pociągają. Po kliknięciu pokazuje się tam albo krzyżyk (w otwartych aplikacjach) albo żółte kółko, gdy chcemy wykonać jakąś operację związaną ze zmianą zawartości jednego z pulpitów. Klikamy jeszcze raz i na górze ekranu pojawiają się opisy – Menu podręczne. Ikony, bądź skróty do aplikacji, opatrzone są krzyżykami. Naciśniecie krzyżyka usuwa skrót/ikonę z ekranu. Możemy je swobodnie dodawać i usuwać, przesuwać i rozmieszczać na powierzchni wyświetlacza tak, jak nam wygodnie. Następnie klikamy w Gotowe i zapisujemy wybrany układ. Mamy dużą dowolność i zawartość każdego z czterech ekranów możemy swobodnie konfigurować - zmieniać tapety i układ ikon, skrótów czy widgetów.
W trakcie pracy z aplikacją lub dokumentem, u góry, po prawej stronie wyświetlacza, pokazują się zachodzące na siebie prostokąty. Wystarczy na nie kliknąć, aby pomniejszyć okno otwartego programu. Klikamy jeszcze raz i okno wraca do podstawowych rozmiarów.
Dlaczego tak dużo miejsca poświeciłem ekranowi? Elastyczność w organizacji pulpitów, na których będziemy pracowali, ułatwi nam korzystanie z internetu. Jeśli chcemy śledzić na bieżąco jakąś stronę, wystarczy zapisać link do niej na pulpicie, gdzie zostanie zobrazowany, jako miniatura strony. Jeśli coś się zmieni na stronie, zmiany pojawią się też na miniaturze, o ile będziemy podłączeni do internetu. A Nokia N900 powinna być w sieci cały czas. Wtedy spełnia swoje funkcje.
O tym, czy korzystamy z zasobów globalnej sieci w sposób komfortowy, w największym stopniu decyduje przeglądarka. O tej zastosowanej w Nokia N900 mogę mówić w samych superlatywach. MicroB to przeglądarka i wyszukiwarka jednocześnie. Działa w oparciu o silnik Mozilli, zapewnia obsługę Flash 9.4 i technologi AJAX, co powoduje, że strony wyświetlają się tak, jak na ekranie komputera. Przeglądarka jest bardzo szybka, początkowo miałem wręcz wrażenie, że działa szybciej niż te, które mam w komputerze. Z czasem zaczęła minimalnie wolniej wczytywać strony, ale w dalszym ciągu robi to lepiej niż inne przeglądarki.
Domyślnie strony www ładują się w trybie pełnoekranowym bez widocznego, górnego Paska Stanu na górze. Na dole ekranu żółty pasek pod adresem pokazuje jednocześnie postęp w ładowaniu strony i znika zaraz po jej wczytaniu. Jeśli chcemy wrócić do podstawowego widoku należy kliknąć w prawy dolny róg ekranu. Jeśli czcionki na załadowanej stronie lub w odebranym mailu są zbyt małe, wystarczy dwa razy kliknąć w miejsce, które nas interesuje, a zostanie ono powiększone. Powtórzenie tej operacji da efekt odwrotny. Powiększać i pomniejszać można też rysując koło stylusem lub palcem na wybranym fragmencie strony (ruch w prawo powiększa, w lewo pomniejsza). Efektem jest powiększenie wybranego fragmentu.
Maemo Browser, bo taka jest oficjalna nazwa przeglądarki zastosowanej w N900 oferuje też autouzupełnianie formularzy, obsługę kanałów RSS, download managera z opcją wznawiania pobierania oraz wyszukiwanie słów na stronie. Równie łatwo dotrzemy do ulubionych serwisów społecznościowych, przeczytamy nowe wpisy znajomych i zaktualizujemy własne. Mimo, że ma jeszcze wady, to podczas codziennej pracy nie powodowały one dyskomfortu.
Cieszę się też, że N900 została wyposażona w wysuwaną, trzyrzędową klawiaturę QWERTY. To znacznie ułatwia i przyśpiesza wprowadzanie tekstu. Klawisze mają wygodny skok i są wyczuwalne pod palcami. Jedyny problem to wpisywanie cyfr i znaków specjalnych. Jeśli mamy ich długi ciąg, to musimy przytrzymywać znajdująca się po lewej stronie klawiatury ukośną, niebieską strzałkę i wpisywać je po kolei.
Nokia N900 wykorzystuje wszystkie technologie dostępu do internetu. Możemy wiec dostać się tam za pośrednictwem sieci bezprzewodowych, sieci HSPA, WCDMA 900/1700/2100, oraz GPRS, EDGE. Łatwo można się między nimi poruszać. N900 sama wykrywa, jakiego rodzaju media są aktualnie dostępne i informację o tym otrzymamy na górnym pasku ekranu. Aby uzyskać dostęp do internetu, wystarczy kliknąć ikonę mocy sygnału sieci GSM i włączyć np. sieć bezprzewodową. Jeśli korzystaliśmy z sieci 3G, wystarczy kliknąć okrągłą ikonę tej usługi i zobaczymy menu, które nam to umożliwi.
Najbardziej spodobał mi się sposób korzystania z radia internetowego. Mamy do dyspozycji kilka predefiniowanych stacji internetowych, ale łatwo można zamienić je na własne, a jakość odtwarzanej muzyki, jeśli mamy dobry transfer, robi wrażenie. Nawet wtedy, gdy zrezygnujemy ze słuchawek i wykorzystamy stereofoniczne głośniki N900.
Jeśli chodzi o odtwarzacz muzyki, to oferuje on takie same funkcje, jak wiele innych. Obsługuje przewijanie utworów w czasie odtwarzania, wyświetlanie okładek płyt, playlisty, sortowanie muzyki według artystów, albumów czy gatunków. Duże wrażenie robi lista formatów wideo, które można odtwarzać bez konieczności ich konwertowania. Odtwarzacz wideo nie ma problemów z odtwarzaniem plików wideo zapisanych jako 3GPP (H.263), AVI (z DivX/XviD włącznie), Flash Video, H.264/AVC, MPEG-4 oraz WMV. Domyślnie materiały wideo dzielone są na trzy grupy: filmy, wideo zakładki (linki do strimingowanego wideo) oraz nagrane przez wbudowana kamerę. Jeśli chcemy być na bieżąco z naszymi ulubionymi kanałami w YouTube, zapisujemy je sobie jako skróty na jednym z pulpitów. Wystarczy jedno lub dwa kliknięcia aby połączyć się z siecią i już możemy oglądać nowe filmy.
Równie plastycznie jest przeglądanie i edytowanie zdjęć. Za pomocą gestów opisanych już przy posługiwaniu się przeglądarką można je swobodnie powiększać, oglądać w postaci slideshow, opisywać, a wbudowany edytor umożliwia między innymi kadrowanie, usuwanie efektu czerwonych oczu, zmianę rozmiaru, jasności i kontrastu.
zczerze przyznam, że z trudem zaakceptowałem fakt, iż SMS-y i wiadomości z komunikatorów gromadzone są w jednym miejscu i obsługiwane są przez jedną aplikację. Nowe wiadomości pojawiają się na pulpicie w postaci okienka pop-up. Klikamy i możemy już czytać. Wszystkie typy wiadomości od jednego nadawcy są grupowane w jednym wątku (bardzo podobnie jak w iPhone i Androidzie). Na razie N900 nie obsługuje MMS-ów, ale myślę, że z czasem ta niedogodność zostanie usunięta.
Konfiguracja poczty jest niezwykle prosta. Klient poczty w N900 zapewnia automatyczną konfigurację najbardziej popularnych dostawców tej usługi, takich jak np. Gmail czy Ovi oraz konta MS Exchange. Nie ma problemów z odczytaniem listów w formacie html, otwieraniem załączników i ich zapisywaniem.
Nokia N900 wykorzystuje procesor Ti OMAP 3430, taktowany zegarem 600Mhz oraz akcelerator grafiki PowerVR SGX i 256mb pamięci ram. Do dyspozycji mamy aż 32GB wbudowanej pamięci, którą można rozbudować do 48GB dzięki możliwości wykorzystania kart microSD. Ze światem możemy połączyć się za pomocą sieci bezprzewodowej, modułu Bluetooth 2.1, oraz HSPA, WCDMA, co pozwala ona na pobieranie danych z prędkością do 7, 2 Mb/s. Mamy także do dyspozycji mapy i odbiornik GPS oraz odbiornika radia FM. Całość działa w oparciu o system Linux Maemo 5. Akumulator wystarcza na dzień lub dwa pracy w zależności od tego, jak często korzystamy z Internetu. Jeśli cały czas, to jednak co 24 godziny będziemy szukali gniazdka. Inną metodą ładowania telefonu jest podłączenie go do komputera przez USB, dzięki temu oprócz ładowania akumulatora można zaktualizować dane kontaktowe i kalendarze.
Wykorzystanie systemu Linux pozwala na tworzenie aplikacji, które będą rozbudowywały i tak już olbrzymią funkcjonalność N900. Istnieją też pewne niebezpieczeństwa z tym związane. To otwarta platforma, dla której każdy, kto tylko potrafi, może napisać swoją aplikację. Ważne jednak, aby system operacyjny, mimo, że oparty na wolnym oprogramowaniu, był chroniony przed zbyt dużą liczbą ingerencji. Doświadczają tego już firmy i pasjonaci, którzy tworzą aplikacje dla Androida. Natykają się na sytuacje, w której przygotowują aplikację dla znanej wersji systemu, a nie chce w nim pracować. Choć powinna. Okazało się, że producenci telefonów zmodyfikowali ją nieco do własnych potrzeb i nagle zaczyna żyć własnym życiem. Mam nadzieję, że Nokia uniknie tego problemu.
Mimo drobnych niedogodności oraz konieczności przestawienia się na nieco inny sposób poruszania po aplikacjach, Nokia N900 to doskonałe narzędzie do pracy i co ważne, także do rozrywki. Miałem możliwość obserwowania poszczególnych faz rozwojowych N900 od wczesnych wersji inżynierskich do prawie skończonego urządzenia. Prawie, bo tak naprawdę dzięki wykorzystaniu systemu operacyjnego Linuks proces rozwoju tego urządzenia wcale się jeszcze nie skończył. Tak jak moja przygoda z N900. Ciągle znajduję w tym urządzeniu nowe funkcje i możliwości i jestem pewien, że będzie tak jeszcze długo.
System i aplikacje działają płynnie, mam bardzo duże możliwości dostosowania pulpitów do swoich potrzeb, wszystko jest ciekawie opracowane od strony graficznej a całość dostarcza wiele świetnej zabawy i satysfakcji. "

Autor: Jan Wierzbicki
it's not easy bein' green
Avatar użytkownika
biggi
Moderator
Moderator
 
Posty: 3084
Dołączył(a): 2 marca 2008, o 02:02
    WindowsVistaFirefox

Re: [N900] Internet w kieszeni, czyli subiektywne refleksje o N900

Postprzez aston » 29 grudnia 2009, o 18:29

Ja z mojej strony mogę dodać, że przeglądanie internetu jest bardzo przyjemne na N900, strony wyświetlane są wzorowo, nawigowanie po nich też jest takie jakie powinno, jedyne zastrzeżenia można mieć do szybkiego przewijania, gdzie widać, że to jeszcze nie jest poziom z WebKit z androida, ponieważ przy chęci szybkiego przewinięcia strony z "góry" na "dół" pojawiają się opóźnienia, które w Androidzie nie występują - jednak w porównaniu do WM jest o wiele lepiej.
aston
60%
60%
 
Posty: 594
Dołączył(a): 7 sierpnia 2009, o 23:49
Mod.tel.: n95
FW: 31.0.017
    WindowsXPFirefox

Re: [N900] Internet w kieszeni, czyli subiektywne refleksje o N900

Postprzez Garo » 30 grudnia 2009, o 14:23

biggi,
Twój temat znajdował się w niewłaściwym dziale!
Następnym razem zostanie przeniesiony do kosza.
Prosimy o więcej uwagi.

Przenoszę do Maemo
REGULAMIN :: FAQ :: SZUKAJ
Niniejszy post przedstawia opinie autora w dniu dzisiejszym, na datę jego publikacji. Nie mogą być one wykorzystane przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po nim dniu. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyn.
Avatar użytkownika
Garo
Administrator
Administrator
 
Posty: 11872
Dołączył(a): 17 grudnia 2005, o 23:28
Lokalizacja: Wrocław
Mod.tel.: Galaxy Note SGS2 WFS
FW: 2.3.3
    WindowsXPFirefox


Powrót do Telefony - Maemo/MeeGo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron