NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS

Hosting sponsoruje:

GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook

Nokia N900: Test

W tym dziale dyskutujemy o telefonach działających na systemie Maemo - czyli opinie, zapowiedzi, zdjęcia itd.

Nokia N900: Test

Postprzez biggi » 22 kwietnia 2010, o 11:32

"Pierwsze filmy prezentujące Nokię N900 poruszyły miliony miłośników technologii mobilnych na całym świecie. Oto pojawił się sprzęt będący pomostem między smartfonami a netbookami - grzmiały jednogłośnie fora internetowe. N900 to pierwsze kroki Nokii w świecie telefonicznych dystrybucji Linuksa , ale nie pierwsze gdy chodzi o sam system Maemo, stosowany do tej pory w tabletach internetowych producenta. Te ostatnie, mimo ciekawych specyfikacji i niskich cen, nie przemówiły do szerszego grona odbiorców. Czy dodanie modułu łączności GSM/3G i kilku innych telefonicznych gadżetów wystarczy by N900 stała się hitem? Ktoś kiedyś do palmtopów z Windows Mobile dołożył moduł telefoniczny. Była euforia, pojawiło się stadko fanów, ale po wielu latach wciąż łatwo odczuć, że funkcje telefoniczne to tylko dodatek do Pocket PC. Jak jest tym razem? Jeszcze gorzej.

...

Wady:
- kłopotliwe użytkowanie urządzenia w roli telefonu
- problemy z zasięgiem podczas rozmowy
- brak obsługi kodów USSD
- praca urządzenia tylko w trybie poziomym
- brak funkcji MMS i preinstalowanej aplikacji do obsługi radia FM
- brak dyktafonu w standardzie
- jedynie demonstracyjna wersja przeglądarki dokumentów MS Office
- bardzo mała baza dodatkowego oprogramowania
- nie do końca logiczne menu główne telefonu
- duża i ciężka obudowa
- brak obsługi polskich znaków przez klawiaturę sprzętową
- brak głosowej nawigacji satelitarnej krok-po-kroku
- ograniczone działanie akcelerometru
- wybrakowane funkcje podstawowych aplikacji

Zalety:
- świetnej jakości ekran, czytelny w każdych warunkach
- wysoce czuły panel dotykowy
- 32 GB bardzo szybkiej pamięci + czytnik kart microSDHC
- szybki procesor i akcelerator graficzny
- perfekcyjna jakość użytych materiałów
- integracja komunikatorów internetowych z funkcjami telefonicznymi
- transmiter FM i GPS
- wyjście TV / gniazdo JACK 3,5 mm
- świetna jakość odtwarzanej muzyki i dobre słuchawki w standardzie
- czujnik zbliżania
- odtwarzacz plików DivX i XviD z opcją dogrania dodatkowych kodeków
- WiFi, HDPA do 10 Mb/s, HSUPA do 2 Mb/s
- podstawka ułatwiająca oglądanie filmów
- aparat fotograficzny 5 Mpix
- nagrywanie wideo o jakości WVGA
- klawiatura QWERTY z bogactwem przydatnych skrótów"

Zdjęcia wykonane aparatem wbudowanym w telefon: viewtopic.php?f=74&t=46917 .
Autor: Lech Okoń
Źródło: telepolis

Do przeczytania całego tekstu zapraszamy na strone telepolis.pl
it's not easy bein' green
biggi
Moderator
Moderator

WindowsVistaFirefox

Re: Nokia N900: Test

Postprzez VeR » 22 kwietnia 2010, o 12:27

Wady:
- kłopotliwe użytkowanie urządzenia w roli telefonu Bzdura - kwestia przyzwyczajenia
- problemy z zasięgiem podczas rozmowy kolejna bzdura (zależy od modelu)
- brak obsługi kodów USSD Jest Ussd widget
- praca urządzenia tylko w trybie poziomym będzie pion w aktualizacji (którejś napewno)
- brak funkcji MMS i preinstalowanej aplikacji do obsługi radia FM (program fMMS - działa wyśmienicie)
- brak dyktafonu w standardzie (fakt ;) )
- jedynie demonstracyjna wersja przeglądarki dokumentów MS Office tu się nie spieram
- bardzo mała baza dodatkowego oprogramowania Bzdura jak ich mało. Sam osobiście mogę wymienić mnóstwo aplikacji a kolejne 15x tyle znajdziecie w repozytoriach
- nie do końca logiczne menu główne telefonu kwestia przyzwyczajenia
- duża i ciężka obudowa zależy dla kogo
- brak obsługi polskich znaków przez klawiaturę sprzętową fakt
- brak głosowej nawigacji satelitarnej krok-po-kroku bzdura - jest Sygic ;)
- ograniczone działanie akcelerometru nie zauważyłem
- wybrakowane funkcje podstawowych aplikacji chyba nie aktualne po updacie

a tak poza tym to bardzo obszerny artykuł dobry dla chcących zgłębić N900 ;)
VeR
40%
40%

Mod.tel.: Nokia N900
FW: Maemo 5
    WindowsSafari

Postprzez biggi » 22 kwietnia 2010, o 14:50

deenes, wszystkie testy zrobione przed "każdą kolejną aktualizacją" wydają się być "niedopracowane"! To jest norma. Ale przydaje się taki test żeby nakreślić jak mniej-więcej telefon się spisuje i czy warto w niego zainwestować ...a później wystarczy już tylko aktualizować i aktualizować ;)
VeR, nie do końca ma rację:P Bo to tak jakbyśmy do pierwszego testu iPhone'a dopisywali wszystkie aplikacje z AppStore ...i okazałoby się ,że iPhone w rzeczywistości może wysyłać MMSy i inne cuda.
biggi
Moderator
Moderator

WindowsVistaFirefox

Postprzez grzegorz35 » 22 kwietnia 2010, o 17:19

=
Ostatnio edytowano 1 maja 2010, o 03:52 przez grzegorz35, łącznie edytowano 1 raz
grzegorz35

WindowsOpera

Postprzez biggi » 22 kwietnia 2010, o 17:49

grzegorz35 napisał(a):aby poznać ten telefon trzeba minimum 3 miesiące go posiadać

WTF? Skąd masz takie info??? Jak ja dostaje telefon do testów/zabawy to w tydzień potrafię z niego wycisnąć więcej niż nie jeden użytkownik przez rok czasu.
A to jest 3 miesiące od daty premiery czy może 3 miesiące po roku od premiery?
grzegorz35 napisał(a):telepolis jest stronniczym portalem kochają iphona nienawidzą n900 chore

Przecież to nie zależy od portalu tylko od osoby ,która pisze test -wątpię żeby wszyscy z portalu telepolis byli stronniczy!
grzegorz35, jestem pod wrażeniem Twojej wypowiedzi!
biggi
Moderator
Moderator

WindowsVistaFirefox

Postprzez VeR » 22 kwietnia 2010, o 18:38

fakt - redaktorzy telepolis nie tyle kochają iShit'a co nienawidzą Nokii. Mimo że telefony rozpracowujesz w miej niż tydzień to zwróć uwagę że to nie telefon a tablet i nie tak łatwo go do końca rozgryźć. Ja mimo iż mam go od grudnia nadal czasami się zadziwiam jego możliwościami i niektórymi funkcjami których wcześniej nie znałem a do kretynów nie należę żebym nie umiał przetestować telefonu w tydzień. tak więc staje po stronie grzegorza.
VeR
40%
40%

WindowsSafari

Postprzez biggi » 22 kwietnia 2010, o 18:52

VeR, nie ma żadnych stron:P
Ja jestem miłośnikiem/zwolennikiem symbian'a(ale tylko na nokiach;)) i chociaż faworyzuję go na każdym kroku to i tak bez stronniczo mogę się wypowiedzieć np. o iPhone(bo z N900 nie miałem jeszcze "przyjemności"). Bez bólu na sercu podam jego zalety ...jak i wady symbian'a ...których oczywiście nie ma:P
biggi
Moderator
Moderator

WindowsVistaFirefox

Postprzez VeR » 22 kwietnia 2010, o 19:06

zgadzam się co do tego że symbian nie ma wad ( <3 :* ) ale jakbyś podziałał jakiś czas na maemo wiedziałbyś jakie korzyści i możliwości ze sobą niesie w porównaniu do iShit'a czy szajsungów ;)

TelePolis jako portal wszystko by porównywał do iShita przez co zaniechałem zupełnie czytanie ich wypocin.

Szczerze - wolę bardziej komorkomanię, chociaż i tam kwitnie od wielbicieli apple'a ;)
VeR
40%
40%

WindowsSafari

Postprzez grzegorz35 » 22 kwietnia 2010, o 19:33

==
Ostatnio edytowano 1 maja 2010, o 03:52 przez grzegorz35, łącznie edytowano 1 raz
grzegorz35

WindowsOpera

Postprzez biggi » 22 kwietnia 2010, o 19:37

grzegorz35, zrób test N900 i podziel się nim z nami- na pewno będziemy wdzięczni. Masz ten telefon jakiś czas więc zabierz się do roboty a nie komentuj czyjegoś testu:P Czekam z niecierpliwością ...bo sam się zastanawiam nad tym modelem!
biggi
Moderator
Moderator

WindowsVistaFirefox

Postprzez grzegorz35 » 22 kwietnia 2010, o 20:32

=
grzegorz35

WindowsOpera

Postprzez blueblazer » 23 kwietnia 2010, o 09:41

Odnosze wrazenie, ze Grzegorz i VeR sa zauroczeni Nokia N900. To oczywiscie nic zlego, ale mysle, ze moga oceniac telefon troche stronniczo. Jednoczesnie wyraze swoja opinie odnosnie testu telefonu - mysle, ze z telefonem jest jak z samochodem - w 3 dni mozemy sprawdzic jak jezdzi, czy jest wygodny itd, ale dopiero po jakims czasie (w samochodzie po 100000km, a w N900 po 3 miesiacach) mozemy definitywnie stwierdzic, czy telefon sprawdza sie czy nie i jakie wady ma po dluzszym uzytkowaniu - taki temat jest i w zasadzie jest tam pusto, wiec chyba N900 to dobry telefon albo nikt nie ma go jeszcze na tyle dlugo, zeby pisac co mu przeszkadza.
Co do testu Telepoli - nie czytam wszystkich ich testow, ba, czytalem moze z 5 i nie zauwazylem jakiegos podejscia antyNokia, ale nie da sie niezauwazyc, ze wady wymienione dla N900 sa troszke na sile. Najbardziej urywa mi beret jak slysze, ze jest malo alpikacji a telefon jest ciezki. Nie bede komentowac, bo nie chce nikogo obrazac.
Pozdro.
|3210-3310-3330-M35i-5510-GD92-8210-8850-6510-7210-6600-N70-N73-Omnia-N95 8GB-N85-N900 (covered by Zagg)|
Nokia>HTC
blueblazer
60%
60%

Mod.tel.: N900 N85
FW: najnowszy
    WindowsVistaFirefox

Postprzez remedy9 » 23 kwietnia 2010, o 10:23

VeR napisał(a):zgadzam się co do tego że symbian nie ma wad ( <3 :* ) ale jakbyś podziałał jakiś czas na maemo wiedziałbyś jakie korzyści i możliwości ze sobą niesie w porównaniu do iShit'a czy szajsungów ;)

No to kolego skoro Ty wiesz jakie ma możliwości, może nam je przekażesz? Pomijając multitasking bo to każdy wie (wychodzi OS 4 więc i to już będzie)
Czy uważasz, że aplikacje dla N900 są lepsze niż te na jak to nazwałeś "ishita"?
Ja się bawiłem n900 przez 2 tygodnie i z przykrością muszę powiedzieć, że mnie rozczarowała.
Aplikacje są napisane niechlujnie. Zresztą, to nie kwestia samej n900 a systemu niestety, ale to już temat na inną dyskusję.
remedy9
50%
50%

Mod.tel.: X10
FW: 2.1
    WindowsXPFirefox

Postprzez VeR » 23 kwietnia 2010, o 10:30

w śród ludzi zawsze znajdzie się zwolennik Nokii dla której inne telefony to iShit'y i Szajsungi a znajdą się i tacy dla których Nokie "rozczarowują" i aplikacje do nich są "niechlujnie napisane". Kwestia gustu. Nie lubisz Nokii N900 to nie musisz jej kupować ale nie wmawiaj innym że jest do niczego, bo to ze Ciebie nie zadowoliła oznacza tylko że to nie jest telefon dla Ciebie. Ten system jest dla wymagających userów a nie dla fanów gierek i średniej jakości muzyki ;)

mam N900 dłużej niż Ty więc chyba wiem na jej temat więcej ... Wszystkie moje Opinie i spostrzeżenia latają po większości polskich for GSM i Maemo więc nie trudno o znalezienie moich wypowiedzi.

Proponuje zakopać Topór wojenny - panie moderatorze/adminie pozwolisz na takie dyskusje? ;>

Nie mam nic więcej do dodania ;)
VeR
40%
40%

WindowsSafari

Następna strona

Powrót do Telefony - Maemo/MeeGo