NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS

Hosting sponsoruje:

GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook

[Linux] Nokia 770 - co o niej sądzicie

W tym dziale dyskutujemy o telefonach działających na systemie Maemo - czyli opinie, zapowiedzi, zdjęcia itd.

[Linux] Nokia 770 - co o niej sądzicie

Postprzez krzysio45 » 29 lipca 2007, o 15:10

Witam!!!

Mam zamiar kupić Nokię 770, ponieważ w E61 brakuje mi Flasha w przeglądarce i jest za mały ekran. Od razu powiem, że nie sprzedaje E61 tylko chcę dokupić 770. Mam w związku z tym pytania: czy ktoś miał kontakt z tym urządzeniem i jeśli tak to jak się sprawdza? Czy jest warta swojej ceny (620zł nowa)? 770 ma mi służyć zgodnie z przeznaczeniem, czyli do przeglądania stron w domu poprzez WiFi i czy się do tego nadaje?

Pozdrawiam
krzysio45
krzysio45
40%
40%

WindowsXPFirefox

Re: [Linux] Nokia 770 - co o niej sądzicie

Postprzez zuli007 » 29 lipca 2007, o 15:56

Ciekawe urządzenie, poczytaj tu :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nokia_770
Jak dla mnie brakuje mu GSM`u, i proc 250 MHz to chyba trochę mało. Ale to tylko sucha opinia, nigdy nie miałem z tym urządzeniem do czynienia.
zuli007
VIP
VIP

Mod.tel.: Milestone
    WindowsXPOpera

Postprzez krzysio45 » 29 lipca 2007, o 17:48

No właśnie wszyscy wypowiadają się toretycznie, mało kto widział jak to działa. W tym wypadku akurat brak GSM mi nie przeszkadza, bo tak i tak 770 bedzie głównie leżała w domu, na zewnątrz jest E61. Też mi się wydaje, że 250Mhz może być troche za słabe na 800x480 i flasha, ale na filmach nie wygląda to źle. Mam zamiar ją kupić dziś/jutro i chciałbym poznać opinie kogoś kto z tego korzystał, ale widze, że jest tak jak myślałem czyli ciężke. Ewentualnie jak nikt się nie zgłosi to kupię, a jak się zawiodę sprzedam ;)
krzysio45
40%
40%

SymbianOSSafari

Postprzez zuli007 » 29 lipca 2007, o 20:01

Jak kupisz to koniecznie opisz wrażenia w tym wątku.
zuli007
VIP
VIP

Mod.tel.: Milestone
    WindowsXPOpera

Postprzez krzysio45 » 29 lipca 2007, o 20:16

Na pewno kupię (więc po co Wasze opinie :)) tylko są dwie oferty które mnie interesują, w jednej urządzenie używane w drugiej nowe. Od używanego mam zaufanego sprzedawcę od którego niedawno kupiłem 9500, ale opis jest niejasny, drugi niby też zaufany. Sam jeszcze nie wiem. Oczywiście po zakupie podzielę się wrażeniami. Jutro planuje złożyć zamówienie więc w okolicach środy towar powinien być u mnie.

[ Dodano: 2007-07-30, 18:01 ]
Zamówiona, kasa wpłacona, czekam. Wziąłem od zaufanego.

[ Dodano: 2007-08-02, 20:56 ]
Już leży u mnie na biurku :) Jutro coś o niej napiszę. Jak na razie jest bardzo OK
krzysio45
40%
40%

WindowsXPFirefox

Postprzez nismo » 16 sierpnia 2007, o 09:06

krzysio45 napisał(a):Już leży u mnie na biurku :) Jutro coś o niej napiszę. Jak na razie jest bardzo OK
Czekamy na wrażenia z użytkowania :)
Pozdrawiam,
nismo
nismo
Moderator
Moderator

Mod.tel.: E7-00
FW: 111030609
    WindowsXPMSIE7

Postprzez MacKozer » 18 sierpnia 2007, o 12:44

Ja właśnie kilka dni temu zaopatrzyłem się w tenże tablet. Po 2 dniach użytkowania i przeglądania stron jemu poświęconych mogę napisać co następuje:

Tablet jest bardzo poręczny i dość wygodny. Posiada wyświetlacz dużej rozdzielczości 800 x480 z 65 tys. kolorów. System oparty jest nad Debianie. W sieci znajduje się całkiem pokaźna liczba programów pod Debiana przystosowanych do użytkowania na tymże tablecie. Wśród nich znalazłem m.in. Gaim - multi komunikator, wiele edytorów tekstów, różne gry (w tym port Dooma), odtwarzacze video i audio (na przykład MPlayer), edytory tekstów (raczej proste, ale podobno chodzi AbiWord), w zasadzie wszystko co powinno się znaleźć na typowym palmtopie/handheldzie. Dodatkowo, na tablecie można zainstalować wiele aplikacji dla typowych linuxowców - Terminale, Shell, Midnight Commander (Linuxowy odpowiednik NOrton Commandera lub Total Commandera), vim, pim, a do tego różnego typu sniffery itp, na co na pewno zwrócą uwagę osoby zainteresowane wardrivingiem (czy jak to tam się nazywa włamywanie się do cudzych sieci wi-fi). Ja w ciągu dwóch dni użytkowania zainstalowałem już kilka programów, w tym mplayer do odtwarzania zarówno mp3, filmów (z tego co przeczytałem obsługuje wszystkie formaty), oraz co ważniejsze streamingu audio. Pracuję w Irlandii jako archeolog. Stanowisko na którym obecnie kopiemy znajduje się w zasięgu lokalnej sieci wi-fi, mimo tego że jest położone wśród pół na wsi. Dzięki Nokii 770 słucham sobie na wykopie mojego ulubionego polskiego radia (Tok FM), sprawdzam maile (całkiem dobry program pocztowy) czy przeglądam strony internetowe (Opera), czytam e-booki przeglądarką PDF-ów lub robię szkice sytuacyjne za pomocą programu do szkicowania rysikiem.

Wykaz aplikacji które obecnie zainstalowane są w mym tablecie:
- Opera
- Klient poczty e-mail
- Internet Call (VOIP)
- Chat
- File Manager (dostęp do dokumentów i karty pamięci)
- Kontakty
- Kalkulator -
- Zegar -
- Images - przeglądarka obrazków
- Notes
- PDF Reader
- Sketch - szkicownik
- GAIM Internet Messenger (w tym GG)
- Maemopad + - edytor tekstu
- MPlayer - odtwarzacz multimedialny
- Maemo Recorder - dyktafon
- Whitestork Dictionary - słownik (ale nie mam jeszcze żadnych plików do niego)
- Mahjong (chińska układanka)
- Szachy
- Marbles
- Lbbreakout - klon Arkanoid
- LX Doom - gra Doom
- Maemo Sweeper - klon sapera

wiele aplikacji dostępnych na 770-kę wymaga dostępu do konta roota (administratora), gdyż standardowo tablet pracuje na koncie zwykłego użytkownika z ograniczeniami.

Aplikacje - czyli Linuxowe pakiety - instalujemy prosto z sieci (ze specjalnych serwerów - repositories) specjalnym programem Application Manager, oczywiście możemy także zainstalować aplikacje z plików.

System działa sprawnie i wygodnie, choć jest raczej dość wolny i na otwarcie lub zamknięcie niektórych aplikacji (np. MPlayer'a) trzeba trochę poczekać.
Dane i teksty wprowadza się za pomocą rysika i wirtualnej klawiatury, która podobno umożliwia wprowadzanie polskich znaków dialektycznych. Niestety nie dotarłem jeszcze do tej opcji.

Nokia 770 obsługuje karty RS MMC, a standardowo wyposażona jest w kartę o pojemności 64 MB. Niestety tutaj w Irlandii, karty RS MMC są bardzo drogie i dostępne tylko te o małych pojemnościach (256 mb). Czekam zatem na przyjazd do Polski i kupienie karty o pojemności 2 GB.

Tyle na szybko. Przepraszam, za wszelkie nieścisłości i błędne opisy zwłaszcza fanów Linuxa (jestem laikiem w tym temacie niestety)

--- Aktualizacja ----
Poniższy tekst napiany jest na tablecie NOKIA 770.
Doinstalowałem jeszcze kilka programów: klienta FTP, port gier SCUMM oraz wspomniany wyżej ABIWORD, napisanie kilku kolejnych zdań w tym eytorze zajeło mi kilka minut.
Praca na tymże tablecie jest całkiem wygodna, jednak daleko jej do pracy na komputerze wyposarzonym w normalna klawiaturę. ABIWORD to prosty edytor tekstu pracujący z użyciem wektorowych czcionek, dający możliwość prostego formatowania (pogrubienie, czcionka pochyła, podkreślenie, wyrównanie do lewej, prawej oraz do lewej i prawej). Pisanie na wirtualnej klawiaturze można opanować dość szybko, a dostępność polskich znaków dialektycznych pozwala na poprawne pisanie tekstów w naszym rodzimym języku. Trzeba jednak przyznać, że brak "prawego ALT" daje się we znaki. ABIWORD przystosowany do pracy na tablecie Nokii nie jest jednak dość stabilny i na przykład dodanie tabeli spowodowało jego zawieszenie. Lepiej zatem ograniczyć się do prostej edycji i formatowania.
MacKozer
1%
1%

WindowsXPFirefox

Postprzez krzysio45 » 20 sierpnia 2007, o 23:01

Przepraszam, że nic nie napisałem, ale wyjechałem nad morze i... tam tablet uległ uszkodzeniu. Aktualnie się naprawia, ale nie wiem czy coś z tego będzie :niepewny:

Ale z tego co zauważyłem jak jeszcze działał:
Otwarcie nawet 15 okien przeglądarki nie powoduje wysypania się jak w E61, a nawet jeśli urządzenie się przeciąży to wyskakuje komunikat o tym, że aplikacja nie odpowiada i czy chcemy ją zamknąć, praktycznie przeglądarka się w ogóle nie wysypuje
Ekran ma zabójczą rozdzielczość. Większości stron nie trzeba przewijać w bok :] W połączeniu z flashem robi piorunujące wrażenie :hyhy:
Klawiatury każdej maści są niewygodne, ale wiadomo jak to jest na klawiaturze wirtualnej, chociaż ta duża do pisania palcami nadaje się do napisania krótkiego mejla, nic ponad to.
Antena WiFi ma wspaniałą moc. W tym samym miejscu E61 znalazła 3 sieci, 770 7 sieci :) Podczas przeglądania Internetu po WiFi strony ładują się od razu, a nie jak w E61 jak gdybyśmy korzystali ze słabego łącza.

Moim zdaniem 770 jest świetna do tego celu do jakiego została stworzona i jestem z niej bardzo zadowolony, choć na razie czekam na rozwój sytuacji.

Na marginesie moja ulubiona aplikacja na 770 to TuxPaint z doinstalowanymi pieczątkami (paczka 14MB) :P
krzysio45
40%
40%

WindowsXPFirefox

Postprzez MacKozer » 21 sierpnia 2007, o 08:10

Faktycznie antena lub karta wi-fi w Nokii 770 jest bardzo czuła i wykrywa więcej sieci niż mój laptop ze średniej półki. Tak jak wspominałem, pracując na wsi, w polu na wykopaliskach wykrywa mi otwartą sieć, dzięki czemu mam dostęp do netu.

Rozwinąłem już listę programów o całkiem sporą liczbę, no i pisanie na wirtualnej klawiaturze z użyciem polskich znaków też już całkiem nieźle mi wychodzi.

Tablet świetnie się nada dla Wardriverów, z racji Linux Debiana, możliwości zainstalowania xservera, uzyskania konta roota i pracy na wszelkich programach shellowych (Kismet, Aircrack itp.).

64 MB RAM to nie jest zbyt wiele, ale system umożliwia nam wykorzystanie karty RS MMC jako pamięci wirtualnej, która wyraźnie przyspiesza pracę tabletu.

Jeśli zaś chodzi o wady: domyślna przeglądarka nie obsługuje JAVY lub JAVA SCRIPTU (nie za bardzo wiem co za co odpowiada, ale zauważyłem to na kilku stronach). W najbliższych dniach doinstaluję przeglądarkę Mozilli, która podobno działa znacznie lepiej niż standardowa Opera.
MacKozer
1%
1%

WindowsXPFirefox

Postprzez Rodman » 22 sierpnia 2007, o 06:19

Witam.
W tym tygodniu takze zapotrzylem sie w tenże tablecik, jak narazie jestem z niego zadowolony, mam tylko male problemy z instalacja plikow typowo linuxowych z rozszerzeniem *.tar.gz
Da rade to jakos obejsc ??
Rodman
1%
1%

WindowsXPOpera

Postprzez marcio2005 » 23 sierpnia 2007, o 19:55

W jakim sensie "problemy" ?

Jak coś to poczytaj na forach linuksa :]

Google też nie gryzie :P
marcio2005
1%
1%

Mod.tel.: Nokia E71
FW: 500.21.009
    WindowsXPFirefox

Postprzez adbok » 27 sierpnia 2007, o 00:05

Czy uzytkownicy Noki 770 moga przeslac jakies fotki tego modelu (najlepiej z uruchomionymi aplikacjami) Jak dlugo trzyma bateria ? oplaca sie wogole posiadanie takiego tabletu?
adbok
20%
20%

WindowsVistaOpera

Postprzez krzysio45 » 27 sierpnia 2007, o 00:57

Moim zdaniem cena jest niska jak na takie możliwości, a są one na prawdę duże. Bateria przy pracy bez wifi potrzyma z 5 nawet 6 godzin, z wifi max 3h, a w stanie gotowości kilka dni.
krzysio45
40%
40%

SymbianOSSafari

Postprzez MacKozer » 27 sierpnia 2007, o 20:55

krzysio45 napisał(a):Moim zdaniem cena jest niska jak na takie możliwości, a są one na prawdę duże. Bateria przy pracy bez wifi potrzyma z 5 nawet 6 godzin, z wifi max 3h, a w stanie gotowości kilka dni.

Mi przy kilkugodzinnej pracy w internecie (czyli z włączonym Wi - FI ) przeplatanej stanem oczekiwania (nie wyłączam tabletu) wytrzymuje około 2 dni.

Adbok: na moim blogu znajdziesz jedną fotę włączonego tabletu wyświetlającego właśnie tego bloga: http://www.drakkart.com/eire2/2007/08/21/nokia-770/

Czy Ci się opłaca posiadanie takiego tabletu to już kwestia twojej oceny. Ja z racji drugiego zawodu opartego na sieci staram się (a czasem muszę) być online kiedy to potrzebne, a nie zawsze sytuacja pozwala na używanie laptopa. Generalnie na tablecie chodzi większość oprogramowania pozwalającego na pracę "biurową". Świetnie sprawdza się jako czytnik e-booków (właśnie kończę czytać "Pana z wysokiego zamku" - P. K. Dick'a) , proste gry też wyglądają całkiem fajnie, odtwarza filmy (choć na razie nie za bardzo jeszcze wiem jak ustawić kompresję przy przerabianiu ich tak by pociągnął to procesor), mp3, streaming audio (przez wi fi oczywiście). No i co najważniejsze, przeglądanie stron przy rozdzielczości 800 x 480 jest naprawdę przyjemne. Wiele stron jest wciąż przystosowana do mniejszych rozdzielczości (800 x 600), z nimi nie ma już w ogóle żadnego problemu z przeglądaniem.

W miejscach w których akurat przebywam jest bardzo dużo niezabezpieczonych sieci Wi Fi, ale spotykam też coraz więcej publicznych otwartych hotspotów, więc zdecydowanie jak dla mnie urządzenie jest bardzo przydatne.
Jak ktoś bawi się w wardriving albo warwalking (dla tych bez samochodu), włamanie się do prosto zabezpieczonej sieci nie powinno stanowić problemu, a co ważne na czas łapania pakietów (minimum 30 lub 40 minut) można tablet schować do kieszeni nie wzbudzając niczyich podejrzeń.

Jedna sprawa - w specyfikacji podano że urządzenie obsługuje karty RS MMC do 2 GB. Niestety właśnie z kartami z tą pojemnością bywa różnie, i dzisiaj się o tym sam przekonałem. Tablet albo nie widzi karty 2GB albo uważa że jest zepsuta. Karta normalnie działa siedząc w czytniku, co więcej, kiedy tablet jest podłączony do kompa, windows też ją znajduje. Dowiedziałem się z forum dedykowanego temu tabletowi (oraz nowszej jego odmiany - Nokii 800) , że nie jestem jedyną osobą która miała problem z kartą 2 GB. Kupiłęm więc kartę 1 GB, z którą Nokia 770 nie miała już problemów.
MacKozer
1%
1%

WindowsXPFirefox

Postprzez adbok » 29 sierpnia 2007, o 19:19

dzieki za opinie na temat tego tabletu :) pomysle nad nim (ale najpierw musze go obmacac) ;)
adbok
20%
20%

WindowsVistaOpera

Następna strona

Powrót do Telefony - Maemo/MeeGo