NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS

Hosting sponsoruje:

GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook

[Linux] Nokia 770 - co o niej sądzicie

W tym dziale dyskutujemy o telefonach działających na systemie Maemo - czyli opinie, zapowiedzi, zdjęcia itd.

Re: [Linux] Nokia 770 - co o niej sądzicie

Postprzez Belegur » 5 września 2007, o 23:38

Czy w tym tablecie mozna zainstalowac jakis program do nawigacji satelitarnej??
Belegur
10%
10%

WindowsXPOpera

Postprzez krzysio45 » 6 września 2007, o 09:33

Można navicore

Tutaj lista kompatybilnych urządzeń

http://www.navicoretech.com/Consumer/Su ... atibility/
krzysio45
40%
40%

WindowsXPFirefox

Postprzez maZi13 » 10 września 2007, o 20:31

mam pytanie. czy gdy zainstaluje na nokii 770 OS2007 Hacker Edition ( http://maemo.org/news/announcements/view/1189171468.html ) to czy zadziała mi ten - http://rtcomm.garage.maemo.org/ program? na forum ( http://www.internettablettalk.com/forums/showthread.php?t=9571 ) ktoś napisał że to chodzi -
While the loss of the new Flash browser plugin is regrettable, the loss of Skype isn't as much since there IS a new beta of SIP/VoIP integration available.
That is, if it's compatible with this new HE version.
ale nie wiem czy wierzyć... jeśli nie to jak można gadać poprzez tą nokie przez neta (voip) ? chodzi mi o połączenie poprzez protokół sip (voipdiscount itd) . aha i jeszcze jedno. ma ktoś z Was instrukcję po polsku jak zainstalować w/w system na nokii 770? z góry dzięki za odpowiedź. pozdrawiam. maZi
maZi13
1%
1%

WindowsXPOpera

Postprzez krzysio45 » 15 września 2007, o 07:43

KDE w 770 i N800

http://www.idg.pl/news/123693.html

Sproboje ktos?
krzysio45
40%
40%

LinuxOpera

Postprzez maZi13 » 16 września 2007, o 11:52

krzysio45, a to oznacza że co? ma to jakiś związek z moim problemem czy dałeś go tak tylko dla informacji? gdybym zainstalował ten system(?) to czy mógłbym wgrywać sobie wszystkie programy które są na linuxa? w ogóle to jak to działa wszystko... mając IT OS 2006 czyli Linuxa Maemo to jak mogę zainstalować np. Kadu? w końcu to linux więc powinno się dać. zadaje może głupie pytania, ale nawet nie mam jak sam sprawdzić bo dopiero zamierzam kupić ten tablet ;)
maZi13
1%
1%

WindowsXPOpera

Postprzez Fisch » 16 września 2007, o 13:05

KDE to środowisko graficzne, oryginalne to Gnome :]
Fisch
60%
60%

WindowsXPFirefox

Postprzez krzysio45 » 16 września 2007, o 14:50

maZi13 napisalem to tylko dla informacji.
Wejdz na maemo.org tam znajdz to co Cie interesuje, pobierz katalog i instaluj z menadzera aplikacji. Troche lakonicznie, bo pisze z 770 i jest niewygodnie.
krzysio45
40%
40%

LinuxOpera

Postprzez maZi13 » 16 września 2007, o 20:24

no tak, ale problem w tym że nie mogę znaleźć tego co mnie interesuje... potrzebuje jakiegoś klienta voip (protokół sip) - konkretnie aby używać voipdiscount'a . szczegóły tutaj : http://forum.symbianos.pl/viewtopic.php?t=11664
maZi13
1%
1%

WindowsXPOpera

Postprzez krzysio45 » 22 września 2007, o 14:21

Korzystam z gaima w wersji 1.5.0-8, ale mam z nim jeden problem. Korzystam w nim z gg i nie wiem jak pobrac kontakty z serwera.

Aktualnie mam remont i nie mam dostepu do komputera, a gg by sie przydalo biorac pod uwage ze eragg sie wysypuje.
krzysio45
40%
40%

LinuxOpera

Postprzez maZi13 » 7 października 2007, o 19:07

witam. mam problem. chciałbym podłączyć sobie coś pod usb tej nokii i teraz pomijając te wszystkie tryby root, wejście w tryb hosta itd (z tym narazie nie ma problemu) to czy ten - http://allegro.pl/item252863828_ak44a_h ... 0mbps.html hub będzie dobry? jest zasilany zewnętrznie (zasilaczem itd) jednak nie wiem czy to w ogóle się nadaje (ma aż 7 wejść, a tak poza tym jeszcze do kompa go trza podłączyć itd) . w instrukcji jak zrobić takiego huba jest napisane "podlaczamy kabel dostarczany wraz z Nokia [USB <-> Mini USB B] pod jeden z portow hub'a, druga koncowke wtykamy do Nokii, pod drugi zas port podlaczamy np. klawiature." także z tego wynika że obojętne jest do którego podłączymy... jeśli to zupełnie nie jest to, to może mógłby ktoś z Was znaleźć coś odpowiedniego na allegro? z góry thx. pozdro. maZi
maZi13
1%
1%

WindowsXPOpera

Postprzez krzysio45 » 22 listopada 2007, o 00:35

Tak mnie jakoś naszło na napisanie porównania, a nuż przyda się jakiemuś niezdecydowanemu użytkownikowi.

Porównanie Nokii 770 i Nokii N800

Zdarzyło się tak, że aktualnie mam dwa tablety Nokii – 770 oraz N800. W związku z tym wpadłem na pomysł, aby napisać małe porównanie tych dwóch modeli, które na pewno przyda się osobom które któreś z urządzeń chcą kupić, ale nie do końca wiedzą które.

Kształt i forma

W 770 postawiono na dobre zabezpieczenie ekranu stosując klapkę ze stopu magnetycznego która po założeniu praktycznie uniemożliwia uszkodzenie ekranu. W N800 zrezygnowano z tych zabezpieczeń, co na początku stwarza wrażenie, że ekranowi się coś stanie gdy będzie np. w kieszeni. Klapka miała również inną zaletę. Po zakończonej pracy z tabletem zakładało się ją odwrotnie, wtedy ekran oraz klawiatura blokowały się i urządzenie przechodziło w tryb uśpienia. Następnie po otworzeniu urządzenie było natychmiast gotowe do pracy. W N800 są dwa rozwiązania problemu samorzutnego wciskania się przycisków oraz ekranu. Pierwszy to ustawienie czasu po którym ekran sam się zablokuje (Tools -> Control panel -> Display), lecz ma to swoją wadę. Gdy zostawimy tablet na chwilę, on zablokuje się i gdy będziemy go chcieli znów użyć trzeba będzie odblokować klawiaturę (za pomocą kombinacji: przycisk włączania -> klawisz wyboru). Na przykład gdy instalujemy aplikacje i one pobierają się stwarza to problemy, ponieważ ekran trzeba za każdym razem odblokowywać. Druga metoda to ręczne blokowanie, ale jak każdy wie jest ona bardzo niewygodna. Moim zdaniem rozwiązanie zastosowane w 770 (przypominające zamykanie notebook'a) jest znacznie lepsze i wygodniejsze.

Na górze obydwu urządzeń znajdują się przyciski do włączania trybu pełnoekranowego, zoom'u oraz włącznik. Tutaj również bardziej odpowiada mi rozwiązanie zastosowane w 770. Tam klawisze są większe oraz lepiej ułożone, ponieważ mamy przycisk trybu pełnoekranowego, zoom i włącznik, a nie jak w N800 klawisze zoom'u rozdzielone klawiszem trybu pełnoekranowego, gdzie przejścia pomiędzy klawiszami są praktycznie niewyczuwalne.

W 770 bardzo złym rozwiązaniem było umieszczenie złącz na dole urządzenia. Gdy podłączone były do niego słuchawki, ładowarka lub kabel USB bardzo ciężko korzystało się z urządzenia. W następcy złącza umieszczono po prawej stronie co jest znacznie wygodniejsze.

W N800 mamy wbudowaną podstawkę która bardzo dobrze spełnia swoje zadanie. Jest dwu pozycyjna, otwiera się pod kątem 45 i 90 stopni i daje stabilną podstawę dla urządzenia. Nóżki dołączane do 770 nadawały się tylko do oglądania filmów. Gdy wciskany był ekran dotykowy lub któryś z przycisków urządzenie po prostu spadało z nich. Tutaj takie wydarzenia nie mają miejsca, tablet stoi stabilnie i można wtedy korzystać z ekranu dotykowego oraz przycisków. W N800 aby dostać się do złącza USB oraz gniazda na zewnętrzną kartę pamięci należy otworzyć podstawkę co najmniej do kąta 45 stopni, inaczej są one zasłonięte przez nią.

Jak pisałem wyżej miejsce na zewnętrzną kartę pamięci w N800 znajduje się pod podstawką i dodatkowo pod gumką która na początku ciężko się otwiera, lecz po chwili wyrabia się i można z niej swobodnie korzystać. Zastanawiająca jest tylko jedna sprawa. Slot na zewnętrzną kartę nie działa na zasadzie sprężynki, czyli kartę wyciąga się przez ciągnięcie małej wystającej części, a nie przez wciśniecie jej, gdzie sama „wyskakuje”. Gdy używamy kart SD, MMC i innych dużych nie sprawia to problemu, ale gdy stosujemy przejściówki na miniSD lub RS-MMC zdarza się, że wyciągamy kartę, a przejściówka zostaje w urządzeniu lub odwrotnie w wypadku RS-MMC. Jak dla mnie to rozwiązanie jest bez sensu i jest bardzo niepraktyczne. Już kilka razy musiałem kombinować aby wyciągnąć przejściówkę ze slotu. Jak na razie za każdym razem mi się udało :) W 770 slot znajduje się na dole obok złącz za bardzo wygodną plastikową zasłonką, działa na zasadzie sprężynki, ale za to spektrum obsługiwanych kart jest znacznie mniejsze, bo ogranicza się tylko do RS-MMC. Slot na drugą kartę pamięci w N800 znajduje się pod tylną klapką zasłaniającą baterię. Tam działa on według swojej specyficznej zasady która jest w miarę wygodna. Dzięki zastosowaniu dwóch slotów możliwości urządzenia znacznie się poszerzają. Można przy jego pomocy kopiować zdjęcia z jednej karty na drugą, gdy na przykład jesteśmy na wczasach. Można gdy ma się kompatybilne karty w aparacie, niestety ja mam xD (to nie emotka, to format kart).

Rysik umieszczony jest w tym samym miejscu w obydwu urządzeniach. Jego budowa jest różna, ale do każdej można się bez problemu przyzwyczaić.

Kamerce w N800 i mechanizmowi jej otwierania nie mam nic do zarzucenia, działają bardzo wygodnie i sprawnie. Kamerka obraca się o około 225 stopni i zapewnia w miarę dobrą (jak na swoje parametry) jakość obrazu w pełni wystarczająca do zastosowania jej jako webcam.

Złącze ładowarki oraz wyjście na słuchawki jest takie same w obydwu modelach. Ładowarka to cienki wtyk 2mm, słuchawki standardowe 3,5mm.

W 770 jest jeden głośnik znajdujący się nad manipulatorem, N800 jest wyposażona w dwa głośniki stereo znajdujące się w okolicach prawego i lewego rogu ekranu. 770 już miała dobrą jakość dźwięku, w N800 została ona poprawiona i jest już bardzo dobra. Czasem nawet jakieś niższe tony pobąkną.

Przyciskom na froncie w obydwu modelach nie ma co zarzucić. W działaniu różni się tylko przycisk Home (na samym dole) który w 770 włącza ekran domowy, w N800 wyświetla listę uruchomionych aplikacji, gdzie na samym dole możemy wybrać ekran domowy. Ja wolałem rozwiązanie z 770, chociaż to zapewne kwestia przyzwyczajenia.

Bateria tu i tu to BP-5L, znana z większości biznesowych modeli Nokii (9500, E60, E61) o pojemności 1500mAh która starcza na kilka godzin ciągłej pracy lub kilka dni czuwania. W N800 po wciśnięciu ikony baterii pokazuje nam się komunikat o tym, ile urządzenie podziała przy obecnym stanie baterii gdy będziemy go ciągle używać oraz ile wytrzyma w stanie wstrzymania. W 770 ikonka baterii na górnej belce tajemniczo się wciskała, lecz nie powodowała żadnego działania.

N800 jest trochę lżejsza, lecz nie ma jakiejś znacznej różnicy co do 770. Masa obydwu modeli jest w granicach normy. N800 jest cieńsza, ale za to szersza (patrząc od przodu). Praktycznie wielkość urządzeń się niewiele różni.

System

Wiadomo działa sprawniej i ma więcej funkcji w N800, ale nie zauważyłem jakiegoś wielkiego porażenia szybkością. W 770 szybkość jego działania również jest do zaakceptowania. OS2007 wyróżnia dodanie wielu funkcji które znacznie ułatwiają pracę z tabletem, ale po co pisać o OS2007 jak na horyzoncie już jest update systemu do wersji 2008, takiej jaka jest w N810. Na OS2007 ogólnie działa więcej aplikacji i wiadomo jak większość nowych wersji jest lepszy. GUI systemów jest nawet nie podobny ale ten sam. Ma to swoją zaletę, że nie trzeba się wszystkiego uczyć od nowa, ale jakaś nutka świeżości (np. nowe ikonki w standardzie) by się przydała. Przy przesiadce z 770 na N800 bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie funkcja Backup/Restore. Praktycznie wszystkie dane z 770 (poza multimediami) zostały przeniesione do N800. Zaskoczyło mnie np. przeniesienie słów które podczas używania 770 dodałem do uzupełniania pisowni z którego korzystam i sobie chwalę. Jednym słowem migracja to przyjemność, a nie konieczność.

Zakończenie

Jeśli masz możliwość zakupu N800 to radze ją wybrać, ponieważ przy dopłacie tych 200zł (na dzień dzisiejszy używana 770 - 550-600zł, nowa N800 – 800zł) na prawdę warto. Ale jeśli nie chcesz dopłacać 200zł to już za 550zł możesz kupić urządzenie o bardzo podobnej (ale jednak mniejszej) funkcjonalności. W używanych tabletach radzę szczególną uwagę zwrócić na warstwę dotykową ekranu, ponieważ gdy nie wszędzie łapie, może bardzo, ale to bardzo skutecznie zepsuć nam całą zabawę.

Nie jest tak źle z moim językiem – tylko 12 razy użyłem „W N800” :)

Jeśli ktoś się nie zgadza z czymś co napisałem to zapraszam do dyskusji.
krzysio45
40%
40%

UbuntuFirefox

Postprzez zuli007 » 22 listopada 2007, o 03:48

Szkoda, że to tylko tablety...
zuli007
VIP
VIP

Mod.tel.: Milestone
    WindowsXPOpera

Postprzez krzysio45 » 22 listopada 2007, o 14:48

A dlaczego szkoda. Nie wyobrażam sobie rozmawiać prze "takie coś" ;) Przez to, że nie jest to telefon ja traktuje to jako komputer.
krzysio45
40%
40%

WindowsXPFirefox

Postprzez ShadowMaster » 23 listopada 2007, o 23:44

krzysio45, niektórzy sobie wyobrażają nawet i przez telefony wielkości cegłówki.
Ale co kto lubi.

Mnie osobiście bardzo zaintrygował tablet Noki, jestem skłonny nawet go kupić zamiast palma z windowsem. Ale muszę wiedzieć parę rzeczy.

1. Czy czyta karty SD HC
2. jak się ma sprawa oglądania filmów w formacie DiviX z napisami jest do tego jakiś program ?
3. Ile wytrzymuję bateria dokładnie przy oglądaniu filmów lub serfowaniu po necie

Mówię oczywiście o N800
ShadowMaster
100%
100%

Mod.tel.: RIZR Z8
    WindowsXPFirefox

Postprzez krzysio45 » 24 listopada 2007, o 00:30

1. Oczywiście, dwa sloty MMC/SD orz ich mniejsze pochodne obsługujące SD HC co maksymalnie daje razem 16GB
2. Tutaj za dużo nie powiem. Wiem tylko tyle, że przez Mplayera pójdzie wiele formatów nawet w bardzo wysokich rozdzielczościach, ale jak sprawa wygląda z napisami nie wiem
3. 4-5 godzin co najmniej, jeśli będzie pełna na początku

Sprawa z aplikacjami wygląda tak:
Korzystasz z jakiegoś programu na linuxie i chcesz go mieć przy sobie, to po prostu kompilujesz go na N800 i korzystasz. To oczywiście teoria z którą się od jakiegoś czasu męcze, na razie więcej niepowodzeń. Jak każdemu linuxowi gdy się chce od niego więcej, trzeba poświęcić trochę czasu. Dobrze by było gdybyśmy stworzyli krąg osób zainteresowanych tabletami i potem mogli sobie pomagać nawzajem. Samemu przy nikłej znajomości linuxa ciężko. Ja żeby się obyć z terminalem korzystam od kilku tygodni z Ubuntu w domu.

Bądź co bądź jednak jakieś małe sukcesy mam typu uruchomienie vnc :]

[ Dodano: 2007-11-24, 13:26 ]
Co do vnc dziś udało mi się połączy 770 z N800 w układzie 770 serwer - N800 klient

http://pl.youtube.com/watch?v=jKo6rLTJ49A
krzysio45
40%
40%

UbuntuFirefox

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Telefony - Maemo/MeeGo