NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS

Hosting sponsoruje:

GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook

Jaka rysuje sie przyszlosc Maemo 5 i N900?

Wszystko co nie kwalifikuje się do powyższych działów w tej kategorii.

Jaka rysuje sie przyszlosc Maemo 5 i N900?

Postprzez blueblazer » 20 sierpnia 2010, o 14:35

N900 jest na rynku juz chyba rok albo i dluzej, i tak sobie dumam, ze czegos jej brakuje. Chodzi mi o soft i firmware. Nie przegladam codziennie serwisow Meamo ale odnosze wrazenie, ze Nokia zaprzepascila szanse na wybicie sie w rynku GSM, odstawiajac Maemo 5 i N900 na boczny tor. Jakie jest rzeczywiscie wsparcie Nokii dla naszych N900? Jestesmy zdani tylko na dobra wole wolnych programistow, ktorzy nawet jak sie wybitnie uzdolnienie, to nie beda nigdy w stanie zrobic aplikacji ktora pisza rozne zespoly? Czy w o ogole na cos jeszcze czekamy, czy tylko na informacje od Nokii ktoregos dnia, ze wlasnie odlaczaja nasza aparture przytrzymujaca przy zyciu i wprowadzaja Meego lub Maemo6 oraz nowy tablet obslugujacy ww systemy? Patrzycie juz w strone nowych tabletow/telefonow, ktore zastapia N900 czy czekacie na (r)ewolucje?
To nie jest pytanie, na ktore odpowiedz brzmi "kup iPhone" czy "mogles kupic HTC", tylko proste pytanie - na czym stoimi i co nas czeka.
Ostatnio edytowano 23 sierpnia 2010, o 22:10 przez nismo, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka w temacie
|3210-3310-3330-M35i-5510-GD92-8210-8850-6510-7210-6600-N70-N73-Omnia-N95 8GB-N85-N900 (covered by Zagg)|
Nokia>HTC
blueblazer
60%
60%

Mod.tel.: N900 N85
FW: najnowszy
    WindowsFirefox

Re: Jaka eysuje sie przyszlosc Maemo 5 i N900?

Postprzez Magik » 20 sierpnia 2010, o 15:40

n900 była testowym projektem Nokii i zgadzam się z tobą, że Nokia zmarnowała swoją szansę. eNka Zostanie updateowana jeszcze 1-2 razy max(a może w ogóle? :/ ) do czasu wyjścia nowego urządzenia z MeeGo.
n900 także dostanie MeeGo HE(Haker Edition) zaraz po premierze, ale nie przez Nokię tylko community, bo niby dlaczego Nokia miała by dalej supportować n900 jak się nie opłaca :P ?

Ja na razie na nic nie patrzę, bo nie ma nic godnego na rynku.
Czekam także, aby zobaczyć jak się sprawa z MeeGo będzie przedstawiać. Na razie samo UI jest całkiem znośne, ale mam wrażenie, że w Maemo5 jest ładniejsze i bardziej oryginalne.

Co nas czeka? Niektórzy dotąd używają swoich n770 i są z niej zadowoleni. Wyobraź sobie ile możemy zostać z n900 w szczególności, że to też telefon ;)
Trwają także prace nad udoskonaleniem androida dzięki, któremu jeszcze szybciej nie znudzi mi się n900 :)

W każdym bądź razie czarno to widzę, jeżeli chodzi o support od Nokii. Całe szczęście, że są jeszcze wolni strzelcy co chcą dla nas pracować :P
Magik, de Lowe,niepoprawny szlachcic,oportunista,czarodziej Sx1.pl,SoS.pl i PDAforum.pl,wojownik o sprawę Polską.
Magik
Moderator
Moderator

Mod.tel.: n900 BA N-GageQD SX1
    WindowsOpera

Postprzez Morfeusz_2005 » 21 sierpnia 2010, o 18:36

Tak czy inaczej na Maemo wychodzi masa nowych aplikacji. Ostatnio zrobiłem aktualizację katalogów. Niestety kwestia tego, że nie wiadomo do czego masa z nich służy.
Morfeusz_2005
30%
30%

Mod.tel.: Nokia N900
    WindowsXPOpera

Postprzez mico11 » 23 sierpnia 2010, o 14:15

w sumie co im (Nokii) nie pasowało z Maemo 5- Dlaczego nie pojawiło się więcej urządzeń ? W czym MeeGo ma być lepsze?
mico11
60%
60%

Mod.tel.: Xperia T Nokia E72
FW: dobre
    WindowsMSIE7

Postprzez Magik » 23 sierpnia 2010, o 16:12

w sumie co im (Nokii) nie pasowało z Maemo 5-

W sumie nic. Tak jak z OS2005/maemo1 OS2006/maemo2 OS2008/maemo4... każdy system miał właściwie jedno urządzenie. Nokia testuje grunty - jak pisałem wcześniej.
n900 była testowym urządzeniem i nim nadal jako tako JEST, bo testują na niej MeeGo.

Dlaczego nie pojawiło się więcej urządzeń ? W czym MeeGo ma być lepsze?

Nie pojawiło się więcej urządzeń, bo nokia nawiązała stosunki z Intelem oraz z producentami linuxa o nazwie Moblin.
Moblin+maemo=MeeGo.
W czym ma być lepsze? Moim zdaniem niczym oprócz tego, że będzie bardziej user friendly. Będzie podobne do andka i iOS... co w samo sobie jest żałosne na tle maemo5. Do plusów także można dodać, że kod źródłowy w 99% będzie udostępniony dla użytkowników - yupi(dla porównania maemo5 to jakieś 44%).
Aczkolwiek patrząc na n9 myślę, że maemo/meego w końcu pójdzie w stronę szerszej publiki, a nie tylko takich psycholi/gadżeciaży jak ja - to chyba także można dodać do plusów.
Magik, de Lowe,niepoprawny szlachcic,oportunista,czarodziej Sx1.pl,SoS.pl i PDAforum.pl,wojownik o sprawę Polską.
Magik
Moderator
Moderator

WindowsOpera

Re: Jaka rysuje sie przyszlosc Maemo 5 i N900?

Postprzez VeR » 12 września 2010, o 19:27

ja nie wróżę "znakomitej" przyszłości ani dla maemo5 które się niestety skończy ani dla MeeGo Gdyż :

Telefony z tak zaawansowanym oprogramowaniem nie są tym czego szukają ludzie. Dla ludzi najważniejsze jest aby telefon dzwonił i dało się pisać sms i czasem żeby można było pstryknąć fotkę lub pograć w gierki (tu mowa o małolatach) a nie przykładają uwagi do serca telefonu czyli systemu. Obecnie żaden system w telefonie nowy nie ma szans się przebić (spójrzcie na Bada OS) gdyż są nieznane i to czy telefon ma Wm czy Symbiana czy Maemo do dla ludzi żadna różnica.

Niestety ludzie są leniwi i nie będą się chcieli ładować w system którego nie będą w stanie ogarnąć (X-Terminal? Co to jest? o Co Chodzi? Chodzą na tym Gierki? - takie są najczęstsze pytania co do N900), wolą zwykłe telefony bez systemu (np s40 bo i symbian dla niektórych jest zbyt skomplikowany).

A jak do statystyk dołączyć Kobiety które przy wyborze telefonu kierują się wyglądem/rozmiarami przedkładając Je nad funkcjonalność, szybkość, interfejs czy system, to MeeGo (który nie oszukujmy się nie będzie w najładniejszym wizualnie modelu telefonu a.k.a. Cegła) to system będzie używany przez doskonale wyselekcjonowane grono użytkowników.

Nie ma co się burzyć bo taka prawda, i na większą ilość aparatów z tym systemem trzeba będzie sporo poczekać(o ile w ogóle wyjdą), no chyba że odniesie on Natychmiastowy sukces.
VeR
40%
40%

FW: Maemo 5
    WindowsSafari

Postprzez Johnny » 12 września 2010, o 20:18

Kurcze to mozna powiedzieć, ze juz jesteśmy wlascicielami historycznego modelu :rotfl:
Johnny
90%
90%

Mod.tel.: iPhone 5 4 3gs 6310i
FW: różne
    WindowsMSIE7

Postprzez Morfeusz_2005 » 13 września 2010, o 08:40

Czy ja wiem. Android chodzi coraz lepiej. Można pograć na N900 nawet w Avatara 3D. Do tego wychodzi dalej masa aplikacji. Tylko musi ktoś je testować :P
Morfeusz_2005
30%
30%

WindowsXPOpera

Postprzez Magik » 13 września 2010, o 15:38

Tylko musi ktoś je testować

Polecam na wchodzenie forum talk.maemo.org i tam wypisywanie bugów oraz głosowanie na aplikację coby zachęcić twórców do update'owania swoich dzieci. Zazwyczaj w temacie podają link ;)

ze juz jesteśmy wlascicielami historycznego modelu

Ba!
Magik
Moderator
Moderator

WindowsOpera

Postprzez temp333 » 13 września 2010, o 18:52

Dla mnie Maemo jest tym, czego szukałem od bardzo dawna - Symbian, Android, iOS czy nawet WM 6.x w porównaniu do niego, to proste systemy dla niewymagających użytkowników . Ot tak, włączyć gierke, przeczytać maila czy właśnie pstryknąć fotkę. Niestety obawiam się, że nowy system Meego nie będzie już szedł w stronę możliwości, ale będzie upodobniany do iOSa czy Androida, czyli bardziej zabawki multimedialnej niż promowanego przez Nokię hasła "RAW Computer Power". Mam nadzieje, że mój sceptycyzm się nie sprawdzi i będe mógł kupić N9 jako godnego następce N900ki, która póki co jest dla mnie ideałem - wszystko jest skrojone na miare. Nie kupiłbym dzisiaj absolutnie nic innego, mimo pojawienia się od tego czasu wielu nowych zabawek - często o nieco lepszych bebechach. Niestety jak zauważyliście - ten system to tylko eksperyment i nie wiadomo czy era kieszonkowych PCtów nie odejdzie wraz z modelem N900.
temp333
60%
60%

Mod.tel.: T630
    WindowsXPOpera

Postprzez hashx » 14 września 2010, o 09:45

Ja niestety nie wytrzymalem.. Po prostu brakuje mi oprogramowania pisanego na odpowiednim poziomie.. Nie bawia mnie przygotowywane przez studenciakow aplikacje. Brak zainteresowania noki co do poszerzania mozliwosc telefonu przekresla dla mnie ten telefon.. Bylem zafascynowany samym OSem i predkoscia dzialania.. Ale bylo to chwilowo, glownie wlasnie przez brak rozwoju oraz kilka drobnych rzeczyy postanawiam sprzedac n900:

-brak aplikacji systemwej MMSow (fmms to kpina chodz nieraz ratowala zycie)
-brak zaimplementowanego gadu gadu (korzystalem z jabbera)
-ekran odbiega jednak stanowczo od liderow na rynku-

Tak wiec kupilem iPhona 4
hashx
10%
10%

WindowsFirefox

Postprzez temp333 » 14 września 2010, o 10:13

hashx napisał(a):glownie wlasnie przez brak rozwoju oraz kilka drobnych rzeczyy postanawiam

Tu masz racje, bo Ovi Strore po prostu leży, ale każdy kij ma dwa końce. Żadna firma nie jest zainteresowana pisaniem aplikacji na porzucony przez producenta system, ale z drugiej strony Nokia tworzy następce dla Maemo, więc inwestowanie pieniędzy w rozwój OSu, który jest dostępny tylko w jednym telefonie byłoby pomysłem dość głupim. Mam jednak nadzieje, że N900 dostanie drugą młodość dzięki Meego, bo sprzętowo prezentuje się nadal doskonale.

hashx napisał(a):glownie wlasnie przez brak rozwoju oraz kilka drobnych rzeczyy postanawiam

-brak aplikacji systemwej MMSow (fmms to kpina chodz nieraz ratowala zycie)[/quote]

Dzisiaj fmms wygląda o niebo lepiej niż kiedyś i integruje się doskonale z systemem. Problem przeszłości jak dla mnie.

hashx napisał(a):-brak zaimplementowanego gadu gadu (korzystalem z jabbera)

Z tym też już nie ma problemu. Są trzy klienty, w tym dwa bardzo zaawansowane z obsługą dużych numerów GG, wysyłania obrazków, pokazywania awatarów i nawet transferem plików.

hashx napisał(a):-ekran odbiega jednak stanowczo od liderow na rynku-

Fakt, chociaż tragedii nie ma. :)
temp333
60%
60%

WindowsXPOpera

Postprzez mico11 » 14 września 2010, o 10:17

temp333 napisał(a):Dla mnie Maemo jest tym, czego szukałem od bardzo dawna - Symbian, Android, iOS czy nawet WM 6.x w porównaniu do niego, to proste systemy dla niewymagających użytkowników . Ot tak, włączyć gierke, przeczytać maila czy właśnie pstryknąć fotkę. Niestety obawiam się, że nowy system Meego nie będzie już szedł w stronę możliwości, ale będzie upodobniany do iOSa czy Androida, czyli bardziej zabawki multimedialnej niż promowanego przez Nokię hasła "RAW Computer Power".

temp333 tak z ciekawości, co na 3,5 calowy ekraniku robisz z "RAW computer power" ? bo czytam, że pełny open office, że gimp... 3,5 cala nadają się najwyżej właśnie do napisania maila, przejrzenia kilku stron internetowych... od biedy podgląd jakiegoś dokumentu.
mico11
60%
60%

Mod.tel.: Xperia T Nokia E72
FW: dobre
    WindowsSafari

Postprzez Magik » 14 września 2010, o 10:43

mico11, da radę ;) Dla chcącego nic trudnego.
Kiedyś twierdzili, że na telefonie nie ma co oglądać filmów, a teraz spójrz w temat o n8. Ludzie żądają i kwiczą, aby tylko obsługa divix'ów była.

ie bawia mnie przygotowywane przez studenciakow aplikacje.

Tak wiec kupilem iPhona 4

Em... a dobra nieważne :]
Magik
Moderator
Moderator

WindowsOpera

Postprzez temp333 » 14 września 2010, o 10:46

mico11 napisał(a):temp333 tak z ciekawości, co na 3,5 calowy ekraniku robisz z "RAW computer power" ? bo czytam, że pełny open office, że gimp... 3,5 cala nadają się najwyżej właśnie do napisania maila, przejrzenia kilku stron internetowych... od biedy podgląd jakiegoś dokumentu.

Rozumiem o co Ci chodzi, ale od czasu do czasu przychodzi potrzeba, aby móc zrobić odrobine więcej niż na normalnym telefonie - np. dużą zaletą OpeoOffice jest to, że wczytuje duże objętościowo dokumenty z obrazkami, czego nie byłem w stanie zrobić na WM czy Symbianie - kiedyś chciałem zmienić pare drobnych rzeczy w dokumencie 35MB i kicha. Office nie dość, że leży przy takich dokumentach, to często omija losowe obrazki! W Maemo nie mam z tym problemów. Możliwości tego systemu może i przydają się rzadko, ale Ja tam wolę mieć tą świadomość, że jak będe czegoś potrzebował, to po prostu to zrobię bez dostępu do kompa, bo mam go w kieszeni. No a w sprawie GIMPa, co bardzo ciekawe obsługuje się go naprawde wygodnie na tak małym ekranie ze względu na to że wszystkie okna są oddzielne i można je łatwo ukrywać. Nieużyteczny na codzień GIMP raz w życiu by mi się przydał - miałem sytuację, że trzeba było poprawić zdjęcie przed publikacją i dodać do niego pewne elementy - dość prosta zmiana, ale jechałem autobusem do domu i później musiałem wracać :) Na Maemo zrobiłbym to na miejscu i zaoszczędził sobie czasu, więc wole mieć ten system dla 1% przypadków, gdzie nie wystarczą mi inne systemy.
temp333
60%
60%

WindowsXPOpera

Następna strona

Powrót do Pozostałe - Maemo/MeeGo