NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS

Hosting sponsoruje:

GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook

[Java] - wysyłanie maila z telefonu przez aplikację

Odpowiednie forum do zadawania pytań dotyczących rozpoczęcia programowania.

[Java] - wysyłanie maila z telefonu przez aplikację

Postprzez enigmato » 5 lipca 2009, o 19:51

Witam.

Mam taki problem. Otóż próbuję stworzyć aplikację w j2me dla mojej n70 która będzie wysyłała maila z określonymi informacjami. Czy można do tego celu wykorzystać będący już w nokii edytor maili? Próbowałem już z Mail4ME, ale natknąłem się na problem z autoryzacją smtp, dlatego chciałbym użyć tego klienta, który już jest w telefonie i który jest skonfigurowany.

Jestem oczywiście otwarty na inne propozycje rozwiązania tego problemu.

Pozdrawiam forumowiczów.
enigmato
1%
1%

WindowsXPFirefox

Re: [Java] - wysyłanie maila z telefonu przez aplikację

Postprzez issa » 5 lipca 2009, o 21:10

Ale jaki sens , poza jakąś formą ćwiczenia , ma pisanie aplikacji do wysyłki maili skoro klient pocztowy jest zaimplementowany w telefonie? To o czym piszesz to natywny klient email , nie widzę możliwości (i sensu) byś miał go w jakiś sposób używać korzystając ze swojej aplikacji , jak rozumiem , byłyby to tylko pola tekstowe do wpisania adresu odbiorcy , tematu , treści itp. Stworzenie prostego programu do wysyłki maili opisane jest na stronie 93 książki "Java2ME Ćwiczenia praktyczne" autorstwa Krzysztofa Rychlickiego-Kiciora , opis jest dostępny pod adresem:

http://helion.pl/ksiazki/cj2me.htm

, przykładowy rozdział i spis treści:

ftp://ftp.helion.pl/online/cj2me/cj2me-2.pdf

, myślę , że jeśli się "zaczaisz" bez trudu kupisz ją na Allegro. Sama książką i druga jego autorstwa jest naprawdę bardzo dobra , sporo można się z niej nauczyć , naprawdę autor potrafi przekazać wiedzę.
issa
10%
10%

WindowsXPFirefox

Postprzez enigmato » 6 lipca 2009, o 14:58

Chyba nie napisałem dokładnie o co mi chodzi.

Nie chcę tworzyć klienta na nowo i dlatego właśnie chciałbym wykorzystać tego już istniejącego. Wysyłanie maila będzie tylko częścią mojej aplikacji. Co więcej, użytkownik nie będzie miał bezpośredniego wpływu na treść maila, będzie ona generowana automatycznie na podstawie formularza. Ja bym chciał jedynie przekazać parametry (odbiorca, temat, treść) i wysłać maila.

Wyobrażam to sobie mniej więcej tak:
Email nowy = new Email(String odbiorca, String temat, String tresc);
nowy.send;

gdzie odbiorca i temat będzie z góry narzucony, a treść będzie zależała od formularza.

Chciałem się dowiedzieć czy jest jakiś sprytny sposób, żeby się w ten sposób odwołać do istniejącego klienta (który jest już skonfigurowany) i przekazać mu te parametry i wysłać maila.
enigmato
1%
1%

WindowsXPFirefox

Postprzez issa » 6 lipca 2009, o 17:52

Enigmo , nie chce przepisywac kodu , bo byloby to naruszenie praw autorskich , nie chce tez zmieniac kilku linijek i udawac , ze wszystko jest w porzadku i ze napisalem kod sam. Moge Ci tylko powiedziec , ze problem w przykladzie zostal rozwiazany przy uzyciu klasy rozszerzajacej klase watku (Thread) , zeby wysylany mail nie blokowal dzialania aplikacji. Pozostaje Ci albo nabyc ksiazke , jest naprawde smiesznie tania (podejrzewam , ze bedzie chodzic w okolicach 16zl) i miodzio napisana. Co do meritum , wydaje mi sie , ze niemozliwe juz uzycie z poziomu Twojej aplikacji natywnego klienta email. W kwestii samego problemu obslugi email , polecam na Wiki temat How to send email w Java Code Examples , bedzie cos na bank. Pozdrawiam.

-- 06 lip 2009 17:16 --

Oczywiscie nie mialem na mysli , ze problem autoryzacji zostal rozwiazany przy uzyciu klasy Thread , ogolnie chodzilo mi o czesc aplikacji wysylajacej maile , nie blokujaca samej aplikacji.
issa
10%
10%

unknownOpera

Postprzez mawhy » 8 lipca 2009, o 18:18

@issa Czy bez podpisania w Java Verified aplikacja wykorzystująca javax.microedition.io.Connector.socket będzie zawsze pytała się o pozwolenie?
Kiedyś jak napisałem kiedyś aplikację wykorzystującą javax.microedition.io.Connector.http to działała mi w emulatorze ale w komórce już nie.
Czy to oznacza że każdy midlet który ma się łaczyć musi mieć plik jad i być podpisanym?
mawhy
30%
30%

WindowsXPFirefox

Postprzez issa » 9 lipca 2009, o 16:56

***mawhy - zacytuję jednak to co mam napisane w książce w dziale opisującym korzystanie z internetu. "Przed zastosowaniem powyższych interfejsów w praktyce musimy zapoznać się z jednym szczegółem dotyczącym testowania. W momencie rozpoczęcia nawiązania połaczenia z serwerem wyświetli się prośba o udzielenie na nie pozwolenia.
Jest to związane z ograniczeniami , jakie posiadają niepodpisane cyfrowym certyfikatem MIDlety (uzyskanie certyfikatu to kwestia skomplikowana , wykraczająca poza ramy tej książki). Pytanie to będzie wyświetlane przy każdym kolejnym uruchomieniu MIDletu , niemniej pojawienie się go nie powoduje problemów w działaniu aplikacji".
Tytułem wyjaśnienia i nawiązując też do drugiej częsci Twojego pytania - to nie jest tak jak się wydaje. Bez fałszywej skromoności , zdecydowanie nie chciałbym by przeceniano moje możliwości czy wiedzę. Według tego co czytam na forum czy blogu nie dosięgam nawet do pięt Twojej wiedzy czy praktycznemu doświadczeniu. Ty jesteś zawodowcem , ja zawodowo zajmuje się rzeczami odległymi lata świetlne od programowania. Nie ukrywam , że jestem bardzo zadowolony ze swojej nauki programowania , to były bez przesady setki godzin nad książkami , dziesiątki godzin główkowania przed kompilatorem , rozrysowywanie koncepcji na kartkach , kodowania w Notatniku i naprawdę udane projekty które bez wstydu może pokazać ktoś określający się mianem samouka. Javę rozgryzłem na 90% , ale ze względu na słabą znajomość angielskiego nie mogę niestety tego samego powiedzieć (jeszcze) o znajomości wszystkich pakietów 2me i niekiedy naprawdę powoli składa mi się to w całość jak choćby kiedyś pisałem o klasie Tiled Layer.Kwestie zoo strumieni mających , tu cytat , "złą reputację" , gniazda , RMS , to wszystko , co u ukrywać , jest mało ekscytujące , rozdziały w książkach czytałem o tym wielokrotnie i wydaje mi się , że sporo rozumiem , ale na pewno ekspertem raczej w tym nigdy nie będę.
Tak na marginesie - jak pomysł z książką do programowania w Symbian C++ , który pomysł swego czasu przedstawiłeś na blogu , został zarzucony? Może pokusiłbyś się o napisanie czegoś w rodzaju z serii "Ćwiczenia praktyczne Symbian C++"?
issa
10%
10%

WindowsXPSafari

Postprzez mawhy » 11 lipca 2009, o 19:59

@issa - cieszę się że programowanie jest jakby Twoją pasją, sporo ludzi można zarazić pasją. Jak się potrafi dość dobrze wczuć się w rolę mentora i krok po kroku wyjaśniać początkującym. Jak jest jakaś nisza i popyt wiedzy na to warto wykorzystać. I jak zauważyłem prowadząc bloga o Adobe Flex miałem okazje obserwować czego ludzie szukają, dostarczając im odpowiednich treści na blogu. Bardziej niż programistą czuję się takim dziennikarzem który dobrze rozumie niuanse programowania. Zawodowo jestem analitykiem internetowym więc nie mam zbyt wiele do czynienia z programowaniem w pracy.
Zawsze ludzie którzy mają jakiś talent do pisania czegokolwiek mogą łatwiej "wykreować" się na specjalistę w danej dziedzinie. Chociaż nie zawsze nimi są.
Pisanie książek informatycznych to wg mnie bardziej ma na celu "uporządkowanie" sobie wiedzy. Kiedyś myślałem o pisaniu książek informatycznych to jednak przy swojej niepełnosprawności szybko bym nie napisał Wiec wolę prowadzić bloga. Co do książki o programowaniu w C++ i Pythonie pod Symbianiem to doszedłem do wniosku że lepiej będzie jak ktoś to lepiej napisze ode mnie. Bo ja mam taki nie typowy sposób pisania w postaci dialogów i to może wydawać się kontrowersyjne, ponieważ wtedy nie skupiam się na technologii jako takiej tylko jakby na postaciach i robi się z tego powieść niż jakiś kurs programowania.
Zresztą Helion już ma tą książkę zakontraktowaną http://helion.pl/ksiazki/symbia.htm Autorem jest Paweł Gala który już ma certyfikat z programowania na Symbiana. Trzymam więc kciuki żeby udało mu się napisać dobrze tą książkę.
Uważam ze dobrze będzie jak przez wakacje na swoim blogu jakieś wprowadzenie w programowanie UI pod S60 w Symbian C++.
Pozdrawiam
Michał Małaj
mawhy
30%
30%

WindowsXPFirefox

Powrót do Od czego zacząć?