NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS

Hosting sponsoruje:

GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook

Jaki język wybrać?

Odpowiednie forum do zadawania pytań dotyczących rozpoczęcia programowania.

Jaki język wybrać?

Postprzez mateuszes » 4 kwietnia 2010, o 23:50

Witam,
chciałbym rozpocząć naukę programowania w perspektywie pracy jako programista Symbiana (teraz pracuję jako programista Javy). Do tej pory wydawało mi się, że niezbędna jest nauka Symbian C++, jednak im dłużej szukam tym bardziej mam wątpliwości. Nie chcę się skupiać na s60v3 i v5, tylko bardziej na przyszłych ^3 i ^4. I teraz chciałbym wiedzieć, czy QT i open c++ jest dobrym wyborem? Co będzie główną platformą programistyczną na przyszłych symbianach? Czy te technologie już teraz mogą zastąpić Symbian c++?
mateuszes
1%
1%

Mod.tel.: N95
FW: v31
    WindowsFirefox

Re: Jaki język wybrać?

Postprzez mawhy » 5 kwietnia 2010, o 20:29

Nie bardzo rozumiem niechęci do Symbiana S60 - komórki z Symbianem S60 3rd będa dalej produkowane. Problem jest innej natury - sama architektura Symbiana wymaga znajomości programowania cech charakterystycznych w Symbianie - bez tego daleko nie wyjdziesz. Symbian ^3 dalej będzie opierał się na frameworku AVKON a Symbian ^4 to opierał się na uiemo, więc programowanie pod Symbiana czeka duży wybór technologii do programowania i jak frameworków.
Zawsze będzie wybór przed programistami co do tworzenia aplikacji na Symbiana. Ale jak wprowadzą na rynek urządzenia z Symbianem ^4 to ludzie będą programowa w Qt 4.8 Więc pewnie do tego czasu w ciągu półtora roku można nauczyć się spokojnie Qt, problem będzie jak zechcesz programować aplikacje SIP czy VoIP tutaj trzeba znać niskopoziomowe biblioteki pod Symbianem C++ . Nie których rzeczy raczej do końca nie wiemy jak będzie są rozwijać - mam na na myśli interfejsy OpenGL/OpenCL
Dużo zależy też tego co chcesz programować. Gierki to tutaj Symbian C++/OpenC++ ze względu na szybkość i wydajność. Proste aplikacje w szybkim czasie to Python/Mshell, chcesz żeby chodziło na większości modeli Nokii - wybierasz Java Mobile (MIDP2.0) Inaczej patrzy się jak masz pisać kod crossplatformowy - wybierasz frameworki typu Airplay, MoSync, Corona, PhoneGap itp Podejrzewam że sytuacja z Symbianem^4 będzie przypominać obecnie sytuację z MeGoo.

Krótko i zwięźle Qt i Open C++ nie zwalniają Ciebie od znajomości Symbiana C++ i frameworka AVKON
Pozdrawiam
Michał Małaj
mawhy
30%
30%

WindowsXPFirefox

Postprzez mateuszes » 5 kwietnia 2010, o 23:25

Dzięki za odpowiedź i rozjaśnienie sytuacji. Nie mam niechęci do S60v3. Bardzo lubię telefony na nim oparte :) Tylko chciałbym myśleć przyszłościowo. Nie chcę nauczyć się czegoś co nie będzie za rok czy dwa przydatne. Stąd moje wątpliwości.
Nie do końca srozumiałem Twoje ostatnie zdanie:
Qt i Open C++ nie zwalniają Ciebie od znajomości Symbiana C++ i frameworka AVKON

Z tego co wiem to w Symbianie^4, Qt ma w całości zastąpić AVKONa, a w S^3 AVKON ma być tylko dla zachowania kompatybilności, więc dalej nie widzę sensu się go uczyć.
Co do Symbian C++ to może rzeczywiście warto go znać, ale raczej razem z Qt. No chyba, że Nokia udostępni te niskopoziomowe biblioteki, o których piszesz pod open c++.
Jeśli mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedź, będę bardzo wdzięczny. Może jakaś notka na blogu na ten temat ;)
mateuszes
1%
1%

WindowsFirefox

Postprzez mawhy » 6 kwietnia 2010, o 02:24

mateuszes napisał(a):Dzięki za odpowiedź i rozjaśnienie sytuacji. Nie mam niechęci do S60v3. Bardzo lubię telefony na nim oparte :) Tylko chciałbym myśleć przyszłościowo. Nie chcę nauczyć się czegoś co nie będzie za rok czy dwa przydatne. Stąd moje wątpliwości.

Za rok czy dwa lata komórek z Symbianem S60 będzie i tak dużo, że trzeba będzie dbać o tych którzy mają modele z Symbianem S60 3rd FP2 , chyba że spodziewasz sie takie upadku jak było z Symbianem UIQ (tj w ciągu jednego roku programiści przestali zajmować się tą platformą - a uzytkownicy z tymi komórkami zostali pozbawieni wsparcia technologicznego). A z Symbianem^4 to raczej spodziewam się że po 3 latach dopiero wejdzie w etap "dojrzałosci" w świadomości programistów i użytkowników jako Symbian^5 czyli dopiero na 2014 rok można by sie spodziewać stabilnego rozwoju rynku programistycznego dla urządzeń z Symbianem ^4 i Symbianem^5 oraz koniec rozwoju oprogramowania dla Symbiana S60 3rd FP2. Natomiast dla komórek z Symbianem^3 raczej spodziewam się cyklu 5 letniego co oznacza że programowanie we frameworku AVKON utrzyma się do 2016 roku, Jak widać dla frameworka AVKON pozostaje jeszcze sporo ładnych lat programowania

mateuszes napisał(a):Nie do końca srozumiałem Twoje ostatnie zdanie:
Qt i Open C++ nie zwalniają Ciebie od znajomości Symbiana C++ i frameworka AVKON

Z tego co wiem to w Symbianie^4, Qt ma w całości zastąpić AVKONa, a w S^3 AVKON ma być tylko dla zachowania kompatybilności, więc dalej nie widzę sensu się go uczyć.
Co do Symbian C++ to może rzeczywiście warto go znać, ale raczej razem z Qt. No chyba, że Nokia udostępni te niskopoziomowe biblioteki, o których piszesz pod open c++.
Jeśli mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedź, będę bardzo wdzięczny. Może jakaś notka na blogu na ten temat ;)

Architektura Symbiana pozostanie ta sama (jądro,mechanizmy zarządzania pamięcią, system uprawnień) zmienią się kompilatory i jak nowsze modele procesorów ARM (nie wiem czy będzie portowane na Atoma - ale to już zależy od Accenture - na razie rozwijają oni Qemu). Ze względu na budowę np: pisania sterowników to w takich momentach trzeba znać Symbiana C++. Masz dostęp do kodu źródłowego Symbiana możesz poczytać sobie miliony linii kodu ale tutaj wymagana jest znajomość Symbian C++. Bardzo wiele API Symbiana zostało jakby nie ruszane przez Qt (np: obsługa Bluetootha, IrDA, SIP, VoIP, syntezatory mowy, zaawansowane API do układów optycznych). Ponieważ Symbian ma budową modularną to ma abstrakcyjne klasy interfejsu użytkownika EIKON na którym mogą w Symbian^4 tworzyć nowe UI (ale jak widać coś musi jednak zostać zachowane). No i pisząc w Open C++ czasami trzeba będzie zmagać się z kodem z Symbianem C++ (np w przypadku gier). Nokia może Ci dać kod plików nagłówkowych oraz skompilowane pliki bibliotek (.lib ) do łączenia z Twoim kodem w OpenC++ ale musiałbyś w specjalnym programie Nokii dla firm. Czasami może zdarzyć sie trzeba będzie napisać jakiś kod silnika skryptowego i okazy sie że trzeba pisać rozszerzenia do tego i znowu kłania sie znajomośc mechanizmu pluginów ECOM

Pisząc o znajomości framewrka AVKON tez miałem na myśli to jak tworzone są ikonki i skróty aplikacji oraz pliki zasobów aplikacji. A także jak tworzyć pliki instalatora i budowę pliku pkg

Mam nadzieję że wyjaśniłem, a co do bloga to i tak będę opisywał różne technologie na Symbiana
Pozdrawiam
Michał Małaj
mawhy
30%
30%

WindowsXPFirefox

Postprzez mateuszes » 6 kwietnia 2010, o 12:06

Wielkie dzięki. O takie wyjaśnienie mi chodziło :)
mateuszes
1%
1%

WindowsXPFirefox

Powrót do Od czego zacząć?