NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS

Hosting sponsoruje:

GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook

E7 i N8- pierwsze usterki

Dyskusja o hardware telefonów Symbian^3 - problemy i uszkodzenia, rozbieranie telefonu na części pierwsze, naprawy czy wymiany jakichkolwiek elementów.
Symbian^3: Nokia C6-01, C7-00, E7-00, N8
Regulamin działu
Dyskusja o hardware telefonów Symbian^3 - problemy i uszkodzenia, rozbieranie telefonu na części pierwsze, naprawy czy wymiany jakichkolwiek elementów.
Symbian^3: Nokia C6-01, C7-00, E7-00, N8

E7 i N8- pierwsze usterki

Postprzez djtonka » 21 listopada 2010, o 01:02

W tym wątku jak i w moich innych o tej tematyce przedstawiam najbardziej występujące usterki poszczególnych modeli wraz ze wskazaniem źródła czy tez sposobu naprawy. Wiadomym jest, że większa część z Was nie rozebrała nigdy swojej nokii a co dopiero próbować naprawiać lub modyfikować podzespoły dlatego też proszę traktować poniższy opis jako informację. Chętnie służę pomocą i radą jeśli cokolwiek jest objaśnione niezrozumiale ale zarazem ostrzegam przed utratą gwarancji w razie jakiejkolwiek ingerencji w telefonie i nie ostrożnym posługiwaniem się narzędziami.

1.Problemy z włączeniem

Istnieje kilka powodów dla których telefon nie chce się włączyć. Pierwszy to dość kuriozalny ale mimo wszystko najczęściej zgłaszany a mianowicie głęboko rozładowana bateria (leżak magazynowy). Potrzeba kilku minut aby ładowanie się rozpoczęło.
Również z tego samego powodu mogła dostać się wilgoć do środka np. pod układ sterownika lampy i oznaką tego jest świecąca bez przerwy dioda oraz podwyższony pobór prądu rzędu 300mA

Obrazek

Inny powód zarazem mechaniczny to uszkodzenie włącznika S2400 przy próbie zdjęcia górnej zaślepki. Należy przypuszczać że mimo możliwości resetu poprzez przytrzymanie włącznika na 8 sek. telefon nadal nie chciał się włączyć i próbowano wyjąć na chwilę baterię a co za tym idzie uszkodzono sam włącznik.

Obrazek
Obrazek

Następny przyczyna to uszkodzenie taśmy w trakcie zaginania jej przy składania aparatu co mogło mieć miejsce już fabryce. Przyciskając włącznik czujemy wibracje i na tym się kończy. Należy wymienić taśmę.

Aktualizacja Sposób naprawy jest banalny i profesjonalny a telefon każdy telefon który będzie wymagał rozebrania będzie obdarowany w taką taśmę bez względu na to czy takie symptomy występują czy też nie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeśli nie znamy przyczyny usterki lub telefon jest po prostu martwy możemy wgrać oprogramowanie programem Phoenix. Po zakończonym sukcesem fleszowaniu nadal telefon się nie chce włączyć lub resetuje się samoistnie to prawdopodobnie uszkodzony jest obszar PPM lub sam procesor/pamięć. Można spróbować naprawić certyfikaty ale jeśli nadal nie otrzymamy pozytywnych wyników wymienione powyżej elementy są uszkodzone.
Ostatnią rzeczą jaka możemy zrobić aby dowiedzieć się co jest grane to znalezienie zimnego miejsca o temperaturze -15 stopni Celsjusza i pozostawienie tam telefonu na 30 minut. Jeżeli włączy się w zimnym otoczeniu to mamy pewność, że procesor lub pamięć jest wadliwa.

2.Brak dźwięku w słuchawce

Po sprawdzeniu samego głośnika i uzyskaniu podobnego wynika na omomierzu:

Obrazek

Oraz elementów dyskretnych L2111, C2111, C2112

Obrazek

Wadliwym okazuje się układ N2200 nazywany GAZOO

3.Nie działa rotacja ekranu

Po zrobieniu testu według opisu pkt. 7b http://forum.symbianos.pl/viewtopic.php?f=69&t=50109 i zaznaczeniu interesującej nas linii

Obrazek

I sprawdzeniu tych napięć wadliwym okazuje się sam układ akcelerometru N1103

Obrazek

4.Brak blokady

Włącznik blokady zaciął się i nie można go uruchomić. Po sprawdzeniu okazuje się, że S2401jest sprawny ale wygięta blaszka uniemożliwia przesunięcie go.

Obrazek

5.Niedziałające klawisze

Wszystkie pięć klawiszy możemy sprawdzić bez rozkręcania telefonu stosując opis według pkt.9 http://forum.symbianos.pl/viewtopic.php?f=69&t=50109
Jeśli mimo wszystko pokusimy się rozkręcić telefon z ciekawości to posługując się miernikiem także jesteśmy w stanie zlokalizować usterkę:

Kamera
Napięcie wynosi 1.8V na wszystkich trzech punktach ABC w stanie nie włączonym. Spada do 0V w punktach AC gdy wciśniemy spust do połowy. Po pełnym wciśnięciu mamy 0V na wszystkich trzech.

Obrazek

Klawisz blokady
1.8V na punktach B i C w stanie spoczynku. Po przesunięciu wynosi 0V na B i C

Obrazek

Podgłaszanie/przyciszanie
1.8V na A i B w stosunku do C przed włączeniem. Po naciśnięciu któregokolwiek napięcie spada do 0V

Obrazek

Menu
Na zaciskach 1 i 3 napięcie wynosi 1.8V a po wciśnięciu 0V

Obrazek

Przycisk POWER
Około 3.8V na zaciskach PowerOnX a po naciśnięciu spada do 0V

Obrazek

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Obrazek

Czas teraz na E7, chodź jeszcze nie zawitała do naszych domów to zdążyła się popsuć. A co najczęściej się psuje do czasu wprowadzenia modyfikacji?

1. Problemy z uruchomieniem
Historia znana ze starszej N8 a mianowicie problemy z włączeniem telefonu. Jeśli mamy miernik możemy sprawdzić kilka parametrów i jeśli wszystkie są prawidłowe i telefon nie chce się uruchomić to czeka nas wymiana płyty głównej. Pierwsze co sprawdzamy to napięcie Vbat , Możemy sprawdzic bezpośrednio na zaciskach baterii lub na polach testowych
Obrazek

Idźmy dalej. Sprawdzamy rezystancje na stykach bez baterii. Musi ona być większa niż 1Mohm
Obrazek

Kolejno mierzymy rezystancje na polach testowych oraz napięcie.
69.jpg

Jeśli wszystko jest tak jak podane to płyta główna kwalifikuje się do wymiany .

2. Brak sygnału GPS

Jest to spowodowane niedbałością przy montażu gdzie antena w postaci folii jest zawinięta i uległa pęknięciu, niekiedy tak małemu, że przerwę widać pod mikroskopem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

3. Obecność kabla HDMI

W tym przypadku źle wykonane złącze HDMI powoduje zwarcie pinu SW do masy czego efektem jest informacja o ciągle podłączonym kablu który w rzeczywistości nie podłączony. Czeka Cię wymiana złącza.
Obrazek

4. Brak reakcji niektórych klawiszy

IO Expander czyli mikro-kontroler umieszczony na taśmie w chwili gdy go naciśniemy powoduje, że klawisze działają. Należy wymienić cały element.
Obrazek
Obrazek

5. Problemy z zasięgiem

Niestaranność w montażu objawia się zanikiem lub całkowitym brakiem zasięgu w trybie GSM czy WCDMA.
Kable Coaxial zakończone delikatną wtyczką są bardzo wrażliwe na usterki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

CDN...
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio edytowano 19 marca 2011, o 11:52 przez djtonka, łącznie edytowano 2 razy
djtonka
Support
Support

Mod.tel.: no_name
FW: fresz
    WindowsXPFirefox

Re: E7 i N8- pierwsze usterki

Postprzez bezelex » 17 lutego 2011, o 17:38

Moze mi ktos powiedziec czemu nokia nie moze zrobic bezawaryjnego telefonu jak np. samsung ?! Bo patrzac na plyty glowne n8 i e7 ma sie wrazenie ze od czasow n95 sie nie poprawili :wstyd:
bezelex
50%
50%

Mod.tel.: Iphone 2G N95
FW: Fresh !
    WindowsSafari

Postprzez sepe » 17 lutego 2011, o 22:13

czyli nokia znow ma pozamiatane ,tym razem z E7?
sepe
20%
20%

Mod.tel.: N79
FW: 32.001
    WindowsSafari

Postprzez nismo » 18 lutego 2011, o 10:56

djtonka, trzeba będzie również dopisać o wadliwych wyświetlaczach...
Pozdrawiam,
nismo
nismo
Moderator
Moderator

Mod.tel.: E7-00
FW: 111030609
    WindowsXPFirefox

Postprzez Sucharro » 20 lutego 2011, o 12:43

Ja tego nie rozumiem, firma jest w kondycji jakiej jest, wydaje mi sie ze iedys cecha nokii byla starannosc. A teraz nie dosc ze obudzili sie z reka w nocniku to nie panuja na dostawcami podzespolow... Przeciez wcale nie wydaja duzo nowych modeli, a maja problem z kontrola jakosci :kwasny:
Sucharro
40%
40%

Mod.tel.: Wave + I5700
FW: Bada 1.2
    WindowsSafari

Postprzez djtonka » 20 lutego 2011, o 17:00

nismo, poczekam na oficjalny dokument.
djtonka
Support
Support

WindowsXPFirefox

Postprzez KKamiLL » 26 lutego 2011, o 18:20

Macie jakies przecieki o wadliwych wyswietlaczach?
Co to za wady?
KKamiLL
10%
10%

Mod.tel.: N8-00
    WindowsXPFirefox

Postprzez ar2d210 » 26 lutego 2011, o 21:30

ciekawy watek,jestem pod wrażeniem staranności w wyjaśnianiu poszczególnych usterek w wykonaniu telefonów.
ar2d210
10%
10%

WindowsFirefox

Postprzez djtonka » 26 lutego 2011, o 22:06

KKamiLL, producentów jest dwóch Sharp i Samsung więc wynika z tego, że któryś ma lub nie ma zależy od użytkownika ;) pewne wady. Póki co cisza w eterze i poza siejącymi zamęt forumowiczami nic nie wiadomo.
djtonka
Support
Support

WindowsXPFirefox

Postprzez spidek » 4 marca 2011, o 20:29

Wiadomo...wymieniono mi wyświetlacz i telefon ma odcienie szarości takie jak powinny być. Zegarek jest cały czarny czy inne obrazki. I nikt nie sieje zamętu tylko pisze o faktach.
spidek
50%
50%

Mod.tel.: N8 Black
FW: Anna
    WindowsFirefox

Postprzez janfil » 4 marca 2011, o 21:15

djtonka napisał(a):...i poza siejącymi zamęt forumowiczami nic nie wiadomo.

Mylisz się djtonka, wiadomo nie tylko na tym forum, ale także np. w Nokia Care, czego doświadczyłem osobiście i czego doświadczył także osobiście jak sam tu pisze spidek.

Czy Ty sam czułbyś się fajnie, gdybym zarzucił Ci tu (bez żadnej podstawy, tak jak to robisz Ty), że to co piszesz o usterkach E7 i N8 to tylko takie Twoje "sianie tu zamętu"?

Myślę, że nie - więc racz tak pisać o wypowiedziach innych forumowiczów, aby nikogo nie obrażać i bezpodstawnie nie zarzucać nikomu "siania zamętu", za co z góry Ci dziękuję. :)
janfil
40%
40%

FW: 025.007
    WindowsFirefox

Postprzez djtonka » 4 marca 2011, o 21:30

Czy w tym wątku był poruszany temat wadliwych wyświetlaczy? Więc proszę nie zaśmiecać.
djtonka
Support
Support

WindowsXPFirefox

Postprzez janfil » 4 marca 2011, o 21:38

KKamiLL napisał(a):Macie jakies przecieki o wadliwych wyswietlaczach?
Co to za wady?

djtonka napisał(a):KKamiLL, producentów jest dwóch Sharp i Samsung więc wynika z tego, że któryś ma lub nie ma zależy od użytkownika ;) pewne wady. Póki co cisza w eterze i poza siejącymi zamęt forumowiczami nic nie wiadomo.

A te cytaty to z którego wątku?

I co, nie ma w nich nic o wadliwych wyświetlaczach?

A jeśli jest, to kto "zaśmieca"??? ;)

------------- Dodano 12 marca 2011 roku -----------------------------------

Informacja na temat wadliwych wyświetlaczy w N8 i C7:

http://pdaclub.pl/index.php?option=com_ ... &Itemid=91

P.S.

Ja już mam oficjalną decyzję o wymianie mojej N8 na nowy telefon z powodu wadliwego wyświetlacza... ale zastanawiam się, czy w tej sytuacji w ogóle nie zrezygnować z N8...

------------- Dodano 14 marca 2011 roku -----------------------------------

Dostałem właśnie od znajomego do wglądu raport z naprawy Nokii N8 zareklamowanej z powodu niezgodności z umową z powodu wadliwego wyświetlacza i naprawianej w serwisie Nokii „S.B.E. Polska Autoryzowane Centrum Serwisowe Nokia ul. Puławska 34 w Piasecznie”.

W raporcie z naprawy tego serwisu czytam, cytuję:

„Na podstawie wytycznych producenta towar został doprowadzony do stanu zgodnego z umową poprzez naprawę przy użyciu podzespołów :
I0012, 4850320, AFFICHEUR OLED AM 360X640 COG ALEXANDER MASTER
I0019, 6400913, RESSORT DE FIXATION ENCADREMENT VITRE.”
, a więc m.in. poprzez wymianę wadliwego wyświetlacza.

Skoro wymieniono wadliwy wyświetlacz "na podstawie wytycznych producenta" to dowodzi to już chyba jednoznacznie, iż są już formalne wytyczne Nokii dla punktów serwisowych mówiące o konieczności wymiany wadliwych wyświetlaczy w N8.
janfil
40%
40%

FW: 025.007
    WindowsFirefox

Postprzez dejar11 » 10 czerwca 2012, o 10:24

Witam! Mam problem z Nokią N8. Od nowości traci zasięg. Jak jest na trzy cztery-kreski to działa idealnie,ale jak leży i się jej nie dotyka albo jak się ją trzyma za górną część. Jak się bierze do ręki to od razu traci zasięg do zera albo w najlepszym przypadku zostaje tylko jedna mała kreseczka. Być może przy bardzo dobrym zasięgu i bardzo mocnym sygnale będzie działać trochę lepiej,niestety w miejscu gdzie mieszkam jest zasięg na trzy cztery-kreski,czasem na pięć. Niedawno dowiedziałem się że niektóre modele Samsunga i HTC mają dokładnie taką samą usterkę,nawet widziałem to na filmie,nazywa się to uścisk śmierci. Tylko że nigdzie nie słyszałem żeby N8 miała to samo. Nie bardzo też chce mi się wierzyć że N8 jest produkowana tylko dla użytkowników którzy używają telefonów w miejscach gdzie jest bardzo dobry zasięg. W każdym razie nigdzie nic takiego nie pisało. Telefon jest na gwarancji i był już wiele razy w serwisie i nie mogą go naprawić. Teraz już się tłumaczą że zasłaniam ręką miejsce gdzie jest antena(trzymam normalnie jak powinno się trzymać telefon). Zasięg też chyba nie jest aż taki słaby-trzy,cztery kreski,a czasem pełny. Prawdopodobnie ostatnio wymienili płytę główną ale usterka nadal jest. Próbowałem już chyba z dziesięć kart sim różnych operatorów i ciągle to samo. Cały czas jest na zwykłym GSM. Zgodziłbym się z tym że przysłaniam antenę dłonią i tak będzie z każdą Nokią N8,ale gdyby zasięg był może na jedną kreskę. Tutaj widać na filmie że gdy telefon leży i się go nie dotyka to ma prawie pełny zasięg. Więc to wszystko tak wygląda jakby serwis nie mógł sobie poradzić z naprawą i zbywa mnie jakąś bajeczką,że tak słabo łapie zasięg każda Nokia N8. Być może spotkaliście się już z podobną usterką w Nokii N8. Prosiłbym o bardzo fachową pomoc lub radę co może być przyczyną takiej usterki albo co jest uszkodzone. Telefon mam od nowości,czyli ponad cztery miesiące i do dzisiejszego dnia nie mogę go używać,bo jest nadal niesprawny.
dejar11
1%
1%

Mod.tel.: nokia n8
    WindowsMSIE7

Powrót do Hardware Symbian^3