NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS

Hosting sponsoruje:

GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook

Funkcja OTG - parametry i zastosowanie

Dyskusja o hardware telefonów Symbian^3 - problemy i uszkodzenia, rozbieranie telefonu na części pierwsze, naprawy czy wymiany jakichkolwiek elementów.
Symbian^3: Nokia C6-01, C7-00, E7-00, N8
Regulamin działu
Dyskusja o hardware telefonów Symbian^3 - problemy i uszkodzenia, rozbieranie telefonu na części pierwsze, naprawy czy wymiany jakichkolwiek elementów.
Symbian^3: Nokia C6-01, C7-00, E7-00, N8

Funkcja OTG - parametry i zastosowanie

Postprzez djtonka » 2 maja 2011, o 23:14

Długo mi zeszło z tym ale w końcu parę dni temu zakończyłem pomiary i analizy. Są zaskakujące o czym się przekonacie czytając moje wypociny poniżej. Jako że funkcja OTG (on-the-go lub po naszemu host USB) została zaimplementowana na stałe w symbinaie ^3 warto się jej przyjrzeć bliżej i zobaczyć jej wszystkie możliwości. Do czego została ona wymyślona?
Aby nie ładować w nowe telefony dużych kości pamięci i nie zaopatrywać ich w pojemne karty pamięci ?
Pierwszą rzeczą jaka nam przychodzi do głowy jest podłączenia jakiejś pamięci masowej typu pen-drive. Jest mały, poręczny i można wrzucić na niego kawałki audio lub klipy video a następnie bardzo szybko przegrać na pamięć masową telefonu lub oglądać bezpośrednio z niej. Zaletą takiej pamięci jest jej mały pobór prądu nie obciążający zbytnio naszej wbudowanej na stałe baterii.
Realny prąd pobierany przez urządzenia zewnętrzne + energia zużywana przez system czyli całego zestawu jest dużo większy niż wynikało by to z prostego dodawania : pen-drive+system dlaczego? O tym później.

Czytając instrukcję obsługi telefonu można przeczytać, że maksymalne obciążenie na wyjściu microUSB to 200mA. Taki prąd zdecydowanie pozwoli na obsłużenie wspomnianego pen-drive , klawiatury czy myszki a co z resztą?
Pisząc resztą ma na myśli ładowanie innego telefonu czy próba odczytu dysku twardego. Co do dysków twardych talerzowych to jedyna opcja uruchomianie takiego dysku to rozmiar 1.8" czyli najmniejsze. Dyski 2.5" maja prąd rozruchu nawet 1000mA więc potrzebują dodatkowe zasilanie co komplikuje całość jako zestaw mobilny. To samo tyczy się rozmiaru 3.5". Wszystkie pomiary nie uwzględniają stanu jałowego przy włączonym LCD około 80-90mA.

Na wstępie zaznaczę , że OTG nie obsługuje przenośnych napędów CD/DVD czy to z płytą w środku czy nie. Także zewnętrzne zasilanie niczego nie zmienia.
Obrazek
Obrazek

================================================================================================
Jako pierwsze obsługiwane urządzenie użyłem pen-drive, żaden firmowy tylko jakaś sztuka z logo mojego pracodawcy.
Pomiary:
Przy podłączeniu - 104mA
Bezczynność - 66mA
Kopiowanie lub film - 92mA

Obrazek

Tani czytnik kart także będzie obsługiwany co prawda tylko z jedna kartą w środku ale zamienna bez potrzeby wyciągania samego czytnika.
Pomiary:
Przy podłączeniu - 220mA
Bezczynność - 130mA
Kopiowanie lub film - 250mA

Obrazek
Obrazek

Jako następne peryferie podłączyłem zwykła myszkę z marketu z danymi na naklejce 5V/100mA
Pomiary:
Przy podłączeniu - 42mA
Bezczynność - 31mA
Szybkie poruszanie - 40mA

Obrazek
Obrazek

W końcu pora na większy kaliber jakim był dysk HITACHI 1.8" 20GB o parametrach 3.3V/500mA
Pomiary:
Przy podłączeniu - 360mA
Bezczynność - 117mA
Otwarty dysk - 165mA
Oglądanie filmu - 340mA

Obrazek
Obrazek

W kolejce czekała moja tośka czyli Toshiba TG01 na ładowanie. Telefon z WM6.5 musiał mieć wybraną opcję karty pamięci aby był widziany przez E7.
Pomiary:
Przy podłączeniu - 395mA
Przyciemniony LCD - 380mA
LCD wyłączony - 370mA

Obrazek

Zdjęcia są tylko poglądowe i nie przedstawiają procedury pomiaru bo nie mogę fotografować w miejscu pracy. Używałem do tego dobrego sprzętu min. firmy FLUKE

Pora wytłumaczyć zagadnienie w pierwszym akapicie. Czemu suma prądów jest różna niż prąd całkowity na baterii?
Zastosowany konwerter firmy Texas Instrument BQ24153 fabrycznie jest ustawiony na 200mA ale programowo można go zmienić i tak zrobiono w tym przypadku ale zostawiono informację o limicie 200mA jaką uznano za górna granicę opłacalności używania OTG. Idźmy dalej. Nokia E7 w stanie bezczynności i włączonym LCD pobiera około 80mA, podłączając dysk 1.8" oczekujemy sumy matematycznej prądów 80mA+340mA(film)czyli wychodzi ~420mA. Jednak tak nie jest. Całkowity prąd pobierany przez cały zestaw z baterii to ~750mA!!! i dlatego cała bateria był a pusta w niecałą godzinę SIC!
Co jest winowajcą takich wyników? Straty, straty i jeszcze raz straty. Konwerter DC/DC aby zadowolić port OTG napięciem do 5V z baterii 3.7V musi się napocić i stąd takie diametralnie różne wyniki.

Poniżej tabelka z wartościami przy podłączaniu urządzeń.
Obrazek

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
To jak oglądać filmy z dysku 2.5" lub większego?
Aby podłączyć przenośny dysk twardy i cieszyć się z przenośnego odtwarzacza HD należy zaopatrzyć się w dodatkowy zasilacz i kabel z podwójnym gniazdem USB w celu zasilania zewnętrznego dysku.
Jeśli zestaw ma być mniej mobilny to zamiast zasilacza jako źródło dodatkowej energii służyć nam może laptop bądź nawet komputer stacjonarny!
Pobór prądu przy oglądaniu filmu po HDMI bez dysku to około 350mA
Po podpięciu dysku ( w tym wypadku HITACHI 500GB) z dodatkowym zasilaniem, pobór wrasta niewiele do 400mA bo resztę dostarcza dodatkowy zasilacz i trzeba przy tym zaznaczyć , że nie możliwości podpięcia ładowarki do telefonu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 25 grudnia 2012, o 15:54 przez djtonka, łącznie edytowano 9 razy
djtonka
Support
Support

Mod.tel.: no_name
FW: fresz
    WindowsXPFirefox

Re: Funkcja OTG - parametry i zastosowanie

Postprzez spidek » 8 czerwca 2011, o 20:04

Ciekawy test, szukałem czegoś takiego. Czekamy na kolejne peryferia !
spidek
50%
50%

Mod.tel.: N8 Black
FW: Anna
    WindowsFirefox

Postprzez djtonka » 10 sierpnia 2011, o 12:37

Dodałem info o dysku z zasilaczem dodatkowym.
djtonka
Support
Support

WindowsXPFirefox

Postprzez biggi » 14 sierpnia 2011, o 12:26

A u mnie po podłączeniu dysku 2.5' 640GB Samsung + dodatkowe zasilanie wyskakuje takie info:

Obrazek
it's not easy bein' green
biggi
Moderator
Moderator

WindowsFirefox

Postprzez djtonka » 14 sierpnia 2011, o 12:59

Ważna te jest kolejność o której zapomniałem napisać. Najpierw przejściówka OTG potem kabel w przejściówkę a na końcu kabelek wkładamy do dysku.
djtonka
Support
Support

WindowsXPFirefox

Postprzez biggi » 15 sierpnia 2011, o 10:04

djtonka napisał(a):Ważna te jest kolejność o której zapomniałem napisać. Najpierw przejściówka OTG potem kabel w przejściówkę a na końcu kabelek wkładamy do dysku.

No i teraz jest OK :D
it's not easy bein' green
biggi
Moderator
Moderator

WindowsFirefox

Postprzez BigChris » 15 sierpnia 2011, o 23:56

Witam,
Mam następujące pytanie: czy ktoś próbował podłączyć do E7 dysk zewnętrzny 1,5TB ? Po podłączeniu WD Elements co prawda Nokia widzi go jako 'Pamięć masowa' ale dostaję komunikat 'Karta pamięci uszkodzona' i jedyna akcja jaką mogę wykonać to format. Z komputerem dysk współpracuje bez zarzutu więc na pewno nie jest uszkodzony. Nigdzie nie mogę znaleźć specyfikacji jasno podającej maksymalny rozmiar obsługiwanej przez E7 pamięci zewnętrznej.
BigChris
1%
1%

WindowsXPFirefox

Postprzez djtonka » 16 sierpnia 2011, o 00:28

Specyfikacja OTG nie może mówić o takich wartościach. Określa ona tylko własności elektryczne jak napięcia i natężenia prądów pomiędzy urządzeniami oraz minimalne i maksymalne prędkości przesyłu danych. Także parametry potrzebne do komunikacji i w jakim standardzie. To czy E7 rozpoznaje dyski i w jakich formatach i wielkościach zależy już od samego symbiana. Dziś już za późno ale temat ciekawy i wrócę do niego wkrótce.
djtonka
Support
Support

WindowsXPFirefox

Postprzez BigChris » 16 sierpnia 2011, o 16:20

djtonka napisał(a):To czy E7 rozpoznaje dyski i w jakich formatach i wielkościach zależy już od samego symbiana.

I właśnie tej specyfikacji nie mogę się nigdzie doszukać. Tak więc czekam na rozwinięcie tematu.
Pozdrawiam.
BigChris
1%
1%

WindowsXPFirefox

Postprzez felula » 14 września 2011, o 21:59

Witam,

Ale się cieszę, że znalazłam ten wątek! Może ktoś mi wyjaśni, jak to możliwe, żeby USB OTG zepsuło mi zdjęcia na karcie pamięci:
Robiłam zdjęcia 2 aparatami - jeden z kartą SD, drugi z kartą XD. Zdjęcia przegrywam przez przejściówkę podłączaną przez USB do laptopa - jest ona uniwersalna - tzn. ma osobne wejście dla kart SD, osobne dla XD itp.
Kiedy zgrywałam zdjęcia z karty SD poprzez wejście na microSD na N8 - zero problemów.
Kiedy zgrywałam zdjęcia z karty SD poprzez przejściówkę, podłączając ją poprzez USB OTG - zero problemów.
Kiedy zgrywałam zdjęcia z karty XD poprzez przejściówkę, podłączając ją poprzez USB OTG - wielki fuckup.
Najpierw na telefonie komunikat, że jest błąd przy przegrywaniu zdjęć. Ponowna próba - to samo.
Wkładam kartę z powrotem do aparatu i tam "karta nie może być zainicjowana" - czy coś podobnego.

Co gorsze - w pierwszej chwili myślałam, że to błąd karty, więc spróbowałam zgrać zdjęcia z drugiej karty XD. Włożyłam ją do przejściówki, przejściówkę podłączyłam od USB OTG i kolejny fuckup - błąd przy zgrywaniu i karty nie da się odczytać.
Po powrocie z urlopu podłączyłam przejściówkę do komputera i niestety - sporo zdjęć na karcie nie da się odczytać - pokazuje błąd odczytu.

Wychodzi mi na to, że coś się zadziało z tymi kartami XD w trakcie przegrywania zdjęć poprzez USB on the go.
No bo przejściówka działa ok, gdy włoże do niej kartę SD, a nie działa z kartą XD? Tzn. na komputerze działa, ale USB OTG coś chrzani.
A przede wszystkim - jak to możliwe, żeby przegrywanie zdjęć poprzez USB OTG niszczyło zdjęcia zapisane na oryginalnej karcie?
Czy wiecie, z czego to wynika i jak można tego uniknąć?
Aż się boję używać USB OTG z obawy, że znów stracę dane.
Czy komuś zdarzyło się coś podobnego?
felula
1%
1%

Mod.tel.: N8-00
    WindowsXPMSIE7

Postprzez djtonka » 15 września 2011, o 21:22

Należało by się zastanowić na systemem plików na karcie XD. Jakim aparatem były robione zdjęcia?
Logicznie myśląc , gdy nie rozpoznaje formatu, nie zgrywam zdjęć ale z telefonami jest tak że lubią psuć :)

Dodałem obsługę a raczej jej brak dla napędów CD/DVD na USB.
djtonka
Support
Support

WindowsXPFirefox

Postprzez lukaszsz16 » 14 stycznia 2012, o 14:18

Kupiłem sobie głośniczki 2.0 zasilane z USB, pomyślałem czemu by nie przetestować na nich działania OTG.

No więc E6 ma wszystko czego potrzeba, ale pojawia się jeden feler

Podpinam USB i jacka, wszystko ładnie gra, głośniki otrzymują zasilanie, muzyka gra :D
... ale ikonka USB cały czas mruga i co kilkadziesiat sekund pojawia sie komunikat. Wszystko widoczne na zdjęciu.

Pytanie: mogę coś zrobić, żeby komunikat przerywający granie głośników przestał się pojawiać?

Obrazek
Ostatnio edytowano 15 września 2012, o 19:07 przez lukaszsz16, łącznie edytowano 1 raz
lukaszsz16
20%
20%

Mod.tel.: E6-00
FW: 022.014
    WindowsFirefox

Postprzez djtonka » 14 stycznia 2012, o 19:21

Widzisz tego chyba nie przewidzieli. Zasilanie jest podane czasy czas a Twoje głośniki nie korzystają z danych USB tylko analogowych z jacka. i dlatego masz komunikat. Dobra robota a komunikat spróbuj się pozbyć tym http://www.ipmart-forum.pl/showthread.php?t=91198
djtonka
Support
Support

WindowsXPFirefox

Postprzez M132 » 11 lutego 2012, o 14:49

djtonka napisał(a):Zastosowany konwerter firmy Texas Instrument BQ24153 fabrycznie jest ustawiony na 200mA ale programowo można go zmienić

Jak? :O
M132
1%
1%

Mod.tel.: Nokia N8
FW: NieWiem =D
    WindowsFirefox

Postprzez djtonka » 11 marca 2012, o 09:14

jest juz zmieniony przez Nokie patrzac po aktualnych pomiarach. Sam bys chcial go jeszcze pokrecic?
djtonka
Support
Support

unknownOpera

Następna strona

Powrót do Hardware Symbian^3