NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS

Hosting sponsoruje:

GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook

[E72] Nowy następca E71?

W tym dziale dyskutujemy o telefonach S60, Symbian^3 - czyli opinie, zapowiedzi, zdjęcia itd.

Re: [E72] Nowy następca E71?

Postprzez skoczek69 » 8 kwietnia 2011, o 00:57

Dzięki za odpowiedzi, problem tkwił w tym że domyślną pamięcią wyświetlanych kontaktów była u mnie karta sim, po zmianie na pamięć telefonu po naciśnięciu jakiejś litery wyświetla mi proponowany kontakt. Kiedyś już włączałem w ustawieniach połączeń wyszukiwanie kontaktów ale nie działało, teraz wiem że działo się tak ze względu na wybraną pamięć :)
skoczek69
1%
1%

WindowsOpera

Postprzez overbeyond » 5 maja 2011, o 23:39

Mam pytanie, mam słuchawki wh-701 od nokii do tego telefonu.

Ale po wyciągnięciu ich z gniazda muzyka leci na głośniku, czy da się jakoś spowodować by wyświetlał się komunikat, czy grać dalej jak nie ma słuchawek, w e51 coś takiego miałem...a tu nie ma?

Czy można pilotem sterować jak telefon jest zablokowany, bo póki co przekonałem się, że nie bardzo to kolejna wada techniczna nokii?
overbeyond
20%
20%

WindowsFirefox

Postprzez ilektrik » 7 lipca 2011, o 22:14

Witam

To chyba najlepszy wątek o E72 więc dorzucę coś od siebie. Napomnę tylko że jestem ogólnie bardzo wymagający. I tyczy się to wszystkiego :). Porównanie będzie głównie do... Nokii 6020, która po 5 latach zaczęła się nieco psuć i jest w serwisie. Chciałem kupić solidny telefon, a że czasem widziałem jakiś który jest nieco nowocześniejszy niż 6020 to zdałem sobie sprawę, że nowsze telefony mogą być naprawdę wygodniejsze w obsłudze. O dotykowych myślałem do momentu kiedy chciałem napisać SMS na ZTE.... i w końcu tego SMS'a i tak nie wysłałem z powodu problemów z dotykowym ekranem - trzeba być przyzwyczajonym. Wybór ? Może Nokia E52? Nie, bo przeczytałem sporo opinii że E52 to loteria. Niewiele więcej czytając kupiłem E72 (nowa, wyprodukowana w Finlandii o ile to ma znaczenie jakościowe dla telefonu).

Ogólnie niestety najmniej mówi się o tym, czego nie można napisać w specyfikacji.... Moim zdaniem telefon biznesowy to nie aparat, nie mp3 a jakość rozmów i responsywność systemu, ok może jeszcze jakieś funkcje typu email czasem będą potrzebne.

Mam E72 od ponad tygodnia. To co zauważyłem od razu to niska jakość dźwięku rozmowy - wydaje mi się, że moja stara Nokia 6020 miała lepszą jakość. W E72 brakowało wysokich tonów, głośności. Problem nieco poprawił się kiedy skumałem że ten szeroki nieco telefon trzeba centralnie przykładać do ucha oraz można wyłączyć redukcję szumów.
Podobnie z zasięgiem - przy słabym sygnale na 6020 nie było mowy o charakterystycznych zakłóceniach rozmowy, w E72 niestety miałem wrażenie że na słaby zasięg telefon jest delikatny.

Coś na obronę E72 w tym temacie ? tak. Wydaje mi się że akurat 6020 mimo że to był model nie z wysokiej półki, to miał wyjątkowo dobrą jakość dźwięku podczas rozmowy (wszystko wyraźnie i głośno słyszalne) oraz bardzo dobrze radził sobie z zasięgiem. Czasami zdarzało mi się skorzystać z innego telefonu i faktycznie 6020 wygrywał nawet z nowszymi modelami. Albo po prostu przyzwyczaiłem się tak bardzo do charakterystyki dźwięku w 6020. Z drugiej strony wczoraj miałem rozmowę z super wyraźnym i naturalnym dźwiękiem na E72. Więc już nie wiem od czego to zależy - od warunków pogodowych, obciążenia sieci?

Co do oprogramowania (oryginalnie w wersji 051 bodajże), to niestety zdarzyła się już sytuacja, że system przycinał się podczas próby włączenia radia, coś zaczęło szaleć i w końcu wyłączenie i włączenie telefonu pomogło. Nie tak tragicznie, ale w biznesowym telefonie nie powinno być takich problemów.
Pewnego ranka telefon nie poradził sobie z budzikiem. Podczas drugiego alarmu, przy wyłączeniu alarmu telefon dziwnie się przywiesił - klawiatura podświetlona ale włączyć się nie chciał. Także w tej sytuacji pomogło tylko wyjęcie baterii.

Dodatkowo - nie powiem, żeby telefon pracował jak burza. Otworzenie kalendarza czy listy kontaktów (kilkanaście wpisów zapisanych w pamięci telefonu) to jakaś sekunda. Moim zdaniem długo! Jest też wyczuwalne opóźnienie przy używaniu menu czy wprowadzaniu numeru. Chociażby tak jak przed chwilą wpisałem kod *0000*# - po wciśnięciu drugiego zera na wyświetlaczu było dopiero jedno i kolejne zera pojawiły się po krótkim momencie. A na telefonie są praktycznie tylko firmowe pliki i oprogramowanie. Z jednej strony nie wiem też ile można wymagać, bo wcześniej smartfona nie miałem. Moim zdaniem wszystko powinno działać po prostu niemal bez opóźnień - przynajmniej wprowadzanie numeru.

Jakieś dwa dni temu uruchomiłem aktualizację oprogramowania i wgrana została nowa wersja -numer taki jak ustawiłem w profilu na forum (054...). Jak na razie nie było przycinek czy zawieszeń.

Jeśli chodzi o jakość spasowania - zastrzeżenie mam tylko do montowania aparatu, który wydaje się być krzywo usadzony. Być może zapytam o to w serwisie, być może nie ;).

Wygoda klawiatury, przycisk nawigacyjny - bardzo w porządku. Bateria - za krótko używam, żeby się wypowiedzieć mi się wydaje. Chociaż jeżeli używałbym ten telefon tak jak 6020, to bateria trzymałaby około tygodnia. Moim zdaniem po prostu dobrze. Na pewno nie można narzekać.

WiFi, GPS i mapy, kompas i inne funkcje używałem do tej pory sporadycznie.

Bardzo brakuje mi natomiast drobnych opcji jak stoper i minutnik (w standardzie, bo niby są jakieś aplikacje do tego).

Podsumowując, moja E72 ma jeszcze folię na wyświetlaczu i długą gwarancję. Jak z nowym FW będą dalej problemy to najpierw odwiedzę serwis. Jeżeli ten (znając polską tradycję) powie mi że nic nie może poradzić to nie jestem przekonany czy telefon zostawię.
Także specyfikacje a rzeczywista wygoda użytkowania to dwie różne sprawy. Mam jednak nadzieję, że E72 nie będę musiał zmieniać na inny telefon, bo jaki? Wszystko teraz dotykowe.
ilektrik
1%
1%

Mod.tel.: Nokia E72
FW: 054.005
    WindowsSafari

Postprzez r3d1 » 7 lipca 2011, o 23:00

Jak to na co? Na następcę, czyli e6 ;)
r3d1
30%
30%

LinuxOpera

Postprzez biggi » 8 lipca 2011, o 06:37

Ja oczywiście polecam BlackBerry 9780, z którym nie będziesz miał wyżej opisanych problemów.
it's not easy bein' green
biggi
Moderator
Moderator

unknownOpera

Postprzez ilektrik » 8 lipca 2011, o 07:21

Nokia E6 - wygląda strasznie, trend widzę jak w nowych laptopach - ma się błyszczeć!!!!! więcej połysku!!!!!!! ;)
Blackberry - wygląda bardzo normalnie (czyli OK), ale raczej nie będę inwestował w jeszcze droższy telefon. I tak E72 była droga jak na moje standardy jeżeli chodzi o komórki.

Zapomniałem jeszcze czegoś dodać (w sumie tylko powtórzyć jeszcze raz innych) - słuchawki dodane w zestawie są tragiczne. Ktoś także pisał o luźnym wtyku. Wygląda to tak: słuchawkami z zestawu wtyk trzyma bardzo mocno, ale już na innych (Koss porta pro) jest rzeczywiście luźniej, a wtyk po stronie słuchawek wcale nie jest jakoś szczególnie wytarty bo np. podłączając te słuchawki do laptopa jest ciągle ciasno.

Ileż to można minusów wypunktować;p Jak E72 zarobi na plusy to dam znać.
ilektrik
1%
1%

WindowsSafari

Postprzez mico11 » 8 lipca 2011, o 14:01

nadal bardzo lubię e72 za jej prostotę, jakość wykonania, jakość dzwięku, jakość rozmów, przyzwoity aparat

sam OS przypomina niestety już bardziej DOS'a w porównaniu do tego co aktualnie króluje w smartfonach, ale jeśli ktoś nie korzysta z www a za to potrzebuje stabilnego telefonu do rozmów, maila i sms to e72 sprawdza się doskonale
mico11
60%
60%

Mod.tel.: Xperia T Nokia E72
FW: dobre
    WindowsMSIE7

Postprzez ilektrik » 8 lipca 2011, o 16:11

Mnie się wydaje, że z w mojej E72 jest coś nie tak z jakością dźwięku. Własnie wykonałem dwa telefony - dźwięk był cichy i mało wyraźny. Mam nadzieję, że da się coś z tym zrobić w serwisie. Niestety nie mam jakiejś E72 do porównania.
ilektrik
1%
1%

WindowsSafari

Postprzez biggi » 8 lipca 2011, o 16:55

ilektrik, miałem kiedyś w zastępstwie przez parę dni E72 i jakoś rozmów była bardzo dobra- wybierz się do serwisu ...albo podgłośnij :P
biggi
Moderator
Moderator

WindowsFirefox

Postprzez ilektrik » 13 lipca 2011, o 16:56

OK, E72 była w serwisie i wymieniony został głośnik oraz wgrane najnowsze oprogramowanie.
Po serwisowaniu dźwięku z głośnika brak :/ Padaka.
ilektrik
1%
1%

WindowsSafari

Postprzez biggi » 13 lipca 2011, o 20:53

ilektrik, to co to za serwis był?;/
biggi
Moderator
Moderator

WindowsFirefox

Postprzez K3m0T » 13 lipca 2011, o 21:41

ja glosnik od rozmow wymienialem 2 razy w ciagu tygodnia :D tez mialem tak ze rozmowa cichsza i do tego charczenie jakies takie gluche ale dalo sie rozmawiac. Idz do serwisu i powiedz ze glosnik trzeszczy etc to ci to wymienia na miejscu :)
Motorola T192 -> Motorola V50 -> Sony J70 -> Siemens SL45 -> Nokia 7650 -> Nokia 3410 -> Siemens ST55 -> Nokia 6600 -> SE P910i -> Nokia N95 -> HTC HD2 -> Samsung I8510 -> Nokia e72 -> Motorola Pro + -> Samsung Galaxy s2 -> Galaxy S3
K3m0T
60%
60%

Mod.tel.: Galaxy S3
FW: 4.1.2
    WindowsFirefox

Postprzez ilektrik » 13 lipca 2011, o 21:50

OK, więc opowiem całą historię (jeszcze nie zakończoną):

Tak jak pisałem na forum moim zdaniem w E72 miałem słabą jakość dźwięku. Więc cóż - serwis. Do tego się zawiesił telefon kila razy no to jedna opcja... Poszedłem do Nokia care i zostawiłem telefon. Na drugi dzień był "naprawiony". Odebrałem ale że nie miałem czasu to nie sprawdziłem przy odbiorze czy śmiga.

Dzisiaj okazało się przy pierwszym odebranym telefonie że głośnik (ten od rozmów) nie działa. Głucho. Odruchowo chciałem podgłosić i okazało się że przyciski z boku (te trzy) chodzą bardzo "gumowo" i ciężko (a wcześniej był przyjemny "klik"). Więc 2 problemy.

Byłem już fest zdenerwowany. Dzisiaj zostawiłem telefon drugi raz spokojnie wyjaśniając że oddali mi niedziałający. Pan na to że oddają zawsze sprawdzone i może coś z modułem audio czy czymś takim się dzieje nie tak i wyślą do Warszawy. Później jeszcze zadzwoniłem bo na kwitku napisali mi, że telefon ma rysy i otarcia więć chciałem to dogadać żeby potem nie odebrać telefonu w nędznym stanie i być bezbronnym. Okazało się że telefon naprawiony. Mówię jak to miał być wysłany do Warszawy? -No ale uznano że może być naprawiony. OK mówię. Odebrałem na szybko wykonałem rozmowę bo już tuż przed zamknięciem było - głośnik działa. I ponoć wymieniona została cała matryca. Wiec zawinąłem się.

Teraz jednak widzę że ta cała matryca została jakoś beznadziejnie zamontowana, bo 1 - przyciski z boku dalej działają ciężko. Najpierw myślałem że mi się wydaje może tak działały? Ale po chwili okazało się że też bardzo miękko i bez "kliku" działa prawy przycisk tuż przy wyświetlaczu (ten od "wstecz" i "wyjdź") a przy jego naciskaniu słyszę dźwięk przyciskanej folii! Jakby tego mało jest też problem 2 - pojawiły się jakieś prześwity z wyświetlania między szybką wyświetlacza a klawiaturą oraz przy przycisku z domkiem i kalendarzem też się coś świeci mocno pod spodem a wcześniej nic takiego nie było.

Jestem bardzo zdenerwowany i rozczarowany że taki serwis działa jako autoryzowany serwis Nokii. Jutro pójdę gdzie indziej żeby poprawili telefon bo widzieć nie chce tych partaczy. Albo i pójdę do nich i powiem co myślę jak będzie mi się chciało.

PS. A ten beznadziejny serwis to Wrocław pl. Teatralny.
PSS. Jakość połączeń jest taka sama jak i była. Zatem albo wymagam czegoś niemożliwego (ale wtedy czemu by był zmieniany głośnik za pierwszym razem skoro wszystko byłoby OK?) albo moja E72 wciąż posiada jakiś problem. Ogólnie to jest w gorszym stanie niż przed odwiedzeniem serwisu na Teatralnym :/

-- 27 lipca 2011, o 20:59 --

Z tabelki tutaj: http://www.gsmarena.com/latest_features ... -171p3.php
wynika, że E72 są bardzo ciche. Zatem E72 "tak ma" ? Tylko czemu wszędzie jest zachwalana wysoka jakość dźwięku? Czy ludzie nie rozróżniają dźwięku dobrej jakości od przeciętnej jakości? Co ciekawe, także polecany BB 9800 ma głośność na tym samym poziomie co E72... więc może zaniżamy wymagania, bo przyzwyczajają nas do tego producenci?
ilektrik
1%
1%

WindowsSafari

Postprzez aqq » 25 sierpnia 2011, o 16:50

od wczoraj jestem posiadaczem srebrnej e72;) pozbylem sie 6220 classic glownie z powodu bardzo slabej baterii, potrafila pasc po 8-9h przecietnego uzytkowania. na e72 zdecydowalem sie glownie ze wzgledu na jej baterie. najpierw bylem bardzo zainteresowany e52 ale po namysle (wiele negatywnych opinii) zdecydowalem sie na 'siedemdziesiatke dwojke'. dzis rano odlaczylem swiezo naladowany telefon od ladowarki ciekaw ile wytrzyma. przeprowadzilem kilkanascie krotkich rozmow, okolo 50 smsow i sporo razy laczylem sie z netem przez gprs. po opiniach spodziewalem sie ze pierwsza kreska nie spadnie mi przynajmniej do jutrzejszego dnia ale stalo sie to dzisiaj kolo godziny 15.00. zrestartowalem telefon i okazalo sie ze tak naprawde kresek jest tylko cztery co juz mnie zaniepokoilo. dodam ze telefon kupilem uzywany w komisie, w pazdzierniku bedzie mial rok czasu. wer. oprog. 031.023, jestem ciekaw czy po aktualizacji do najnowszej wersji poprawi to osiagi baterii? wedlug was wszystko jest ok z moja bateria?
motorola t2288->siemens c25->nokia 3510i->nec e228->nokia 6100->sagem x6-2->nokia 6600->nokia 6100->nokia e50->nokia 6220 cls->nokia 5230->nokia 6220cls->nokia e72

29gr/min
rok ważności konta
tysiące darmowych smsów DO WSZYSTKICH...

Freshcie!:D
aqq
60%
60%

Mod.tel.: Nokia e72
FW: 031.023
    WindowsXPOpera

Postprzez biggi » 25 sierpnia 2011, o 17:08

Nowy FW powinien poprawić wydajność baterii.
Tak, z Twoją baterią jest wszystko OK.
biggi
Moderator
Moderator

WindowsFirefox

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Telefony S60/Symbian^