NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS

Hosting sponsoruje:

GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook

Budowa HW modeli ^3

W tym dziale dyskutujemy o telefonach S60, Symbian^3 - czyli opinie, zapowiedzi, zdjęcia itd.

Budowa HW modeli ^3

Postprzez djtonka » 27 września 2010, o 23:40

W tym wątku postanowiłem bardziej przybliżyć budowę co za tym idzie więcej szczegółów technicznych jak i według mojego skromnego zdania aspekty na które warto zwrócić uwagę przy wyborze słuchawki z nowym symbianem. Postaram się w miarę najjaśniej opisać wszystkie modele ^3 aby nowym przyszłym użytkownikom pomoc w dobrze odpowiedniego dla nich telefonu.
Cechą wyróżniającą te modele jest dość duża matryca ale N8 i N9 jedyne posiadające autofocus a pozostałe wyposażone zostały w system EDOF to taka elektroniczna ostrość o wiele gorsza od znanego nam AF. Zauważyć można także różne wielkości LCD przy tej same rozdzielczości.

Wykaz szczegółowy najważniejszych komponentów.

spis.jpg

Podstawowe różnice pomiędzy procesorami graficznymi BCM2727 i BCM2763.
Ten drugi był gotowy już w 2009 roku ale przewidywana data zastosowania to 2011..
Sans titre 3.jpg

Co ciekawego w nowych chipsetach GPS.

gps.jpg

Nie wiedzieć czemu ale starsze układy 5350 miały wersję ROM'u 4.1 zamiast dostępnego 5.0
W nowych modelach zastosowano nowy układ BCM2741 ROM 3.0. Nowy układ dodatkowo wspiera satelity z innych układów jak SBAS (Satellite Based Augmentation System) i QZSS (Quasi-Zenith Satellite System) powodując zwiększenie całkowitej ilości o 12 satelitów i tym samym bardziej silny i dokładny sygnał.

Zastosowane panele dotykowe.
Synaptics ClearPad 3000, dla niego multitasking to pikuś. Potrafi zinterpretować do dziesięciu dotknięć na raz oraz kształty i siłę nacisku.
- rozdzielczość >500dpi
- dokładność +/- 1mm
- grubość 0.300mm
- pobór prądu 5mA w czasie pracy
- 150 mikro amperów w trybie gotowości
- posiada 48 stopni siły nacisku

Synaptics ClearPad 2000 aż dziw, że ten DualTouch z 2007 roku będzie montowany w N8, widocznie multitasking przewidziany jest dla C6-01. Reszta parametrów bardzo zbliżona do serii 3000 poza brakiem ostatniego. Wykorzystywany np. w HTC jak model Droid Eris

Atmel maXTouch
- multitasking przy dziesięciu jednoczesnych dotknięciach
- minimalny odstęp dla multitaskingu to 10mm
- rozdzielczość 12bitów
- zaawansowana redukcja zakłóceń 80:1 dla precyzyjnej obsługi palcami
- do 250 odczytów na sekundę
- pobór prądu w czasie pracy <1.8mW
- tryb uśpienia 7.5 mikro watta
- grubość panelu w zależności od przeznaczenia: do 3mm dla szklanego i 1.5mm dla plastiku

===============================================================================================
Według mojego widzimisie wyszczególniłem wady i zalety powyższych modeli biorąc pod uwagę bardziej stronę hardware i problemy mogące wystąpić w przyszłości.

C6-01
Obrazek
Plusy:
- najlepszy moduł dotykowy Synaptic 3000
- wyświetlacz ClearBlack
- złącze ładowania 2mm
- wkładanie kart bez potrzeby wyjmowania baterii
Minusy:
- brak transimtera FM
- brak wyjścia HDMI
- moduł anteny montowany na zatrzaski (mnie nie raz upadł telefon i musiałem go składać. W tym przypadku antena ma prawo odpaść co wiąże się z ułamaniem zatrzasków i późniejszym brakiem zasięgu GSM/WDCMA/WLAN/BT i GPS)
Obrazek
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
C7
Obrazek
Plusy:
- funkcja NFC
- dwa mikrofony
- złącze ładowania 2mm
- wkładanie kart bez potrzeby wyjmowania baterii
- przycisk wyciszenia Mute i Record w jednym
Obrazek

Minusy:
- brak wyjścia HDMI
- gniazdo SIM i złącze Jack znajdują się na taśmach co jak dla osoby słuchającej muzyki może być problemem. Chodzi mi o większa awaryjność samego gniazda gdzie normalnie jest solidnie osadzone na płycie głównej.
- typ gniazda SIM to push-push i możliwość zablokowania się karty (co zresztą już jest problemem)
- antena GSM podłączona przewodami do płyty. Gdy raz zdejmiesz bez odpowiednich narzędzi potem mogą być problemy z założeniem..tylko kto to będzie robił? ;)
Obrazek

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
E7

Obrazek
Plusy:
- wyświetlacz ClearBlack
- dwa mikrofony
- klawisz regulacji głośności w postaci suwaka (jak blokada klawiatury, w sumie nie wiem czy to dobrze czy nie...coś nowego więc może dobrze działać ;)
Obrazek
Minusy:
- brak złącza ładowania 2mm
- bark gniazda dla kart microSD
N8
Obrazek
Plusy:
- możliwość resetu bez wyjmowania baterii, przytrzymujemy przycisk POWER na 7,5s
- Xenon flash
- AF
- złącze ładowania 2mm
- dwa mikrofony
Minusy:
- skomplikowana operacja wymiany baterii łącznie z odkręcaniem śrubek
- antena GSM usytuowana w części którą należy odkręcić co w przypadku zgubienia śrubki lub luzów powoduje problemy z zasięgiem

Obrazek
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
X7
Obrazek
Plusy:
- dwa głośniki (zostawiłem jako zaleta chodź zasługują na gorszą ocenę z względu na mono)
- utwardzane szkło

Minusy
- głośniki usytuowane są na dole po obu stronach w dodatku są nie stereo!Ten sam wzmacniacz mono jak w innych ^3 zasila dwa równolegle podłączone głośniki.
Obrazek
- z racji (prawie)czterech cali w E7 mogłoby się wydawać, że będzie także ClearBlack ale tak nie jest.
- W porównaniu do E7 wyświetlacz jest węższy o 1mm
- brak HDMI
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
E6
Obrazek
Plusy:
- gniazdo ładowania 2mm
- polerowane szkło
- jeden producent dla LCD czyli SHARP
- wysoka rozdzielczość
Minusy:
- TFT
- brak HDMI
[color=#FF0000]
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
500
Obrazek
Plusy:
- moduł NFC
- wymienne tylne panele
Minusy:
- brak pamięci masowej
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
600
Obrazek
Plusy:
- moduł NFC
- bardzo głośny dzięki nowemu wzmacniaczowi IHF
- wbudowana antena FM
700
Obrazek
Plusy:
- moduł NFC
- Clear Black
- Gorilla Glass
701
Obrazek
Plusy:
- moduł NFC
- Clear Black
- Gorilla Glass
- IPS dla super jasnego LCD
- wbudowana pamięć 8GB
Minusy:
- jednorazowa płyta główna. Ciężko mówić o drugim życiu po przerwaniu taśmy osadzonej pomiędzy warstwami PCB.
Obrazek
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio edytowano 9 listopada 2011, o 20:35 przez djtonka, łącznie edytowano 69 razy
djtonka
Support
Support

Mod.tel.: no_name
FW: fresz
    WindowsXPFirefox

Re: Różnice HW modeli C6-01,C7,E7 i N8

Postprzez bezelex » 28 września 2010, o 22:13

Bardzo dobry temat , widac odrazu ze sie znasz i lubisz zobaczyc fona od "srodka" ;) Swoja droga , ciekawe jakie beda "przeboje" w niedalekiej przyszlosci z zasiegiem czy z bateria w n8 (jak juz nic nie pomoze ,to restart ale wlasnie w tym problem :rotfl: ) itd. ...
bezelex
50%
50%

Mod.tel.: Iphone 2G N95
FW: Fresh !
    WindowsSafari

Postprzez nismo » 29 września 2010, o 08:55

djtonka, świetne porównanie. Jedyne czego mi brakuje w N8 to wyświetlacza Clear Black.
Pozdrawiam,
nismo
nismo
Moderator
Moderator

Mod.tel.: E7-00
FW: 111030609
    WindowsXPFirefox

Postprzez mico11 » 29 września 2010, o 10:57

djtonka, a możesz dla zwykłego śmiertelnika objaśnić odnośnie C7:
- gniazdo SIM i złącze Jack znajdują się na taśmach
- antena GSM podłączona przewodami do płyty

Jak to normalnie powinno być / jest robione w telefonach ?
Co to może oznaczać dla zwykłego użytkownika ? Czy to jakiś straszny dramat ? bo przyznam, że zastanawiam się nad C7, ale to coraz bardziej wygląda na jakiś chiński eksperyment ?? I jeszcze - czy C7 nie ma Clearblack display?
mico11
60%
60%

Mod.tel.: Xperia T Nokia E72
FW: dobre
    WindowsMSIE7

Postprzez ktos-inny » 29 września 2010, o 11:48

djtonka, fajne porównanie.

mico11, po mojemu:
złącze sim to raczej bez problemu(chyba, że taśma będzie lipnej jakości), ale jack jest dość mocno eksploatowany a montowanie go na taśmie nie wróży IMO długiej żywotności, ewentualna naprawa może być droga.
Antena GSM zwykle połączona z płytą jest stykami, a przewody(taśmy), to dodatkowy element, który można bardzo łatwo uszkodzić, a jeśli taśma jest lipna, to nawet bez ingerencji może się w pewnym momencie sama zepsuć.

zastanawia mnie jedna rzecz, po co dawać takie rozdzielczości matryc aparatów jednocześnie kastrując je z AF? Przecież to kompletnie bez sensu.
ktos-inny
20%
20%

Mod.tel.: 5530
FW: v31
    WindowsXPOpera

Postprzez bezelex » 29 września 2010, o 13:00

Co do braku af w 8mpx aparatach to juz troche przesada , e7 wyglada obiecujaca tylko wlasnie ten EDOF nie wiem czy bedzie dobrym rozwiazaniem ...
bezelex
50%
50%

WindowsSafari

Postprzez nismo » 29 września 2010, o 15:24

bezelex, EDoF ma swoich zwolenników i przeciwników. EDoF jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy nie wchodzą w szczegóły - chcą po prostu zrobić szybko i sprawnie zdjęcie. AF wymaga nieco więcej umiejętności ale robi zdecydowanie lepsze zdjęcia.
Pozdrawiam,
nismo
nismo
Moderator
Moderator

Mod.tel.: E7-00
FW: 111030609
    WindowsXPFirefox

Postprzez Apollo 13 » 29 września 2010, o 21:53

Chciałbym żeby ktos mi udowodnił ze nokia C7 posiada tylko jeden glosnik z tylu obudowy , na zdjeciach ewidentnie widac miejsce na 2 głośniki. Manuala niestety nie mam , a nie mam zamiaru placic zeby go zdobyc.
Apollo 13
50%
50%

Mod.tel.: Galaxy S Nexus S
FW: Fresz
    WindowsFirefox

Postprzez djtonka » 29 września 2010, o 22:03

Już samo to, że ktoś sugeruję się tym co widzi na obudowie i pisze nieprawdę jest śmieszne (kilka postów z innego wątku..) Ważne to co w środku a więc wzmacniacz mono a nie stereo LM48512 i to na tyle.
P.S te dziurki z drugiej strony nie są na przelot tylko dla dekoracji.

-- 29 wrz 2010, o 22:11 --

bezelex, N8 można zrestartować przytrzymując dłużej przycisk POWER
djtonka
Support
Support

WindowsXPFirefox

Re: Budowa HW modeli C6-01,C7,E7 i N8

Postprzez skarpetka » 30 września 2010, o 04:10

Moim zdaniem źle określiłes wady i zalety telefonów od strony hw, dlaczego ?
C7
Plusy:
- dwa mikrofony
Gdy będą problemy z mikrofonem, będzie trzeba wymienić oba, co wiąże się z większym kosztem niż gdyby był 1 mikro.
Taka antenę jesteś w stanie zdemontować i założyć palcami bez jakichkolwiek narzędzi :D
Rozwiązanie złącza na taśmie ma swoje plusy i minusy. Jeżeli będzie dobrze wykonane, będzie miało taką samo żywotność,jak lutowane. W razie awarii wystarczy wymienić taśmę z gniazdem, odpada ingerancja w postaci lutowania gniazda, co jest moim zdaniem na plus.
Gniazdo sim push-push, przy normalnym użytkowaniu nie jest się w stanie zablokować i jest to rozwiązanie jak każde inne.
skarpetka
1%
1%

Mod.tel.: e51 e72
FW: najnowszy
    WindowsXPFirefox

Postprzez djtonka » 30 września 2010, o 07:32

Właśnie dlatego napisałem , że to moje skromne widzimisie i kto chce weźmie je na serio a kto inny uzna się mylę i tak wszystkim nie dogodzisz. Co do mikrofonów, chodzi o redukcję szumów i mam nadzieję, że w tym modelu jest ona lepiej rozwiązana niż w poprzednich modelach gdzie wystarczyło usunąć jeden z nich i problem z jakością rozmów zniknął. Co jednak uważam za zaletę w tym telefonie. Co do taśmy i porównywania jej do złącza osadzonego na płycie to się nie zgodzę.Nie raz wisiał mi telefon na samym kablu audio a przeciążenia mogą mieć wpływ na samo złącze a jeszcze nigdy tego elementu nie wymieniałem chodź kabel tkwi tam większą część czasu. Jeśli mówić o gniaździe SIM to wiadomym jest, że nie zmienia sie kart co dzień i teoretycznie gniazdo powinni spełniąć swoja rolę a fkat w tym, że jest bardziej skomplikowane i na dzień dziesiejszy nie wiadomo czy sprzedaż nie zostanie przesunięta właśnie ze względu na te trudności z zablokowaną kartą.
djtonka
Support
Support

WindowsXPFirefox

Postprzez bezelex » 30 września 2010, o 14:26

A to ciekawe ze c6-01 ma najlepszy modul dotykowy a przeciez bedzie najtansza ?! Eh nokia lubi na najdrozszych modelach (n8 czy e7)oszczedzac . Co do aparatow , to moze nokia chce zeby ludzie mieli jeszce bardziej uproszczone robienie zdjec , bo znam ludzi ze mimo ze jest af to oni odrazu za jednym kliknieciem robia fote (zazwyczaj nie ostra :rotfl: ) W sumie jak ktos chce na szybko robic foty to moze af wylaczyc i gitara . Pewnie soczewka z EDOF jest tansza od z AF - to drugi powod , zeby zaoszczedzic :wstyd:
bezelex
50%
50%

WindowsXPSafari

Postprzez mico11 » 30 września 2010, o 14:31

bezelex napisał(a):A to ciekawe ze c6-01 ma najlepszy modul dotykowy a przeciez bedzie najtansza ?!

to mi się podoba, kibicuję temu modelowi bardzo :) a ten Atmel z C7 to co to jest ? lepszy / gorszy ?
mico11
60%
60%

WindowsMSIE7

Postprzez djtonka » 30 września 2010, o 21:58

Dodałem trochę szczegółów o dotyku.
djtonka
Support
Support

WindowsXPFirefox

Postprzez mico11 » 1 października 2010, o 10:18

djtonka, świetny opis, dzięki!

wygląda na to, że potencjalni nabywcy będą mieli nad czym myśleć... z jednej strony N8 kusi aparatem i wyjściem hdmi, z drugiej inne modele lepszymi panelami dotykowymi i wyświetlaczami choć przyznam, ze więcej niż dwoma paluchami naraz nie obsługuję multitoucha ;)
mico11
60%
60%

WindowsMSIE7

Następna strona

Powrót do Telefony S60/Symbian^