NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS

Hosting sponsoruje:

GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook

Ostatni Mohikanin...-test SE P1i

W tym dziale dyskutujemy o telefonach UIQ - czyli opinie, zapowiedzi, zdjęcia itd.

Postprzez trezio » 4 grudnia 2008, o 22:32

Pamiętam jak w 1995 roku mój ojciec przyniósł do domu pierwszy telefon komórkowy w standardzie GSM – Nokie 2110. Wtedy jeszcze nie spodziewałem się, że telefony przenośne staną się moją pasją. Pamiętam też, że tak polubiłem rozmowy z tego aparatu, że udało mi się rozmawiać z koleżanką grubo ponad godzinę. Byłem zauroczony możliwościami jakie oferowała Nokia, ojciec mojego zauroczenia nie podzielał, i po tym jak zobaczył rachunek za rozmowy, zakazał mi dotykania tego cudu ówczesnej techniki. Nie pozostało mi nic innego, jak kupić własny telefon. Minęło sporo czasu, ale w końcu kupiłem ericssona GF 768(jeśli dobrze pamiętam typ), później były Nokie 3100,5110,6110,6120,Ericssony T28 i T39 oraz różne Motorole. Kolejne były telefony z Symbianem 6600, N70 i N73. Kiedy na rynku pojawił się P1i, wiedziałem że to jest to. Kupiłem go w grudniu zeszłego roku. Moje opinie na temat tego, jak się niedawno okazało ostatniego przedstawiciela UIQ, piszę po roku użytkowania,więc uważam, że telefon poznałem dobrze, ale do rzeczy...

Budowa i pierwsze wrażenia.
Telefon w zestawie miał wszystkie niezbędne akcesoria plus odbiornik GPS (zainstalowany Wayfinder z roczną licencją). Osobiście uważam, że w zestawie brakowało tylko karty pamięci, ale to moje odczucie. Jakość wykonania na bardzo dobrym poziomie, co potwierdziło się w teście długodystansowym, po roku praktycznie nie widać oznak zużycia. Moje początkowe obawy o ekran i nieosłonięty obiektyw, okazały się bezpodstawne. Telefon noszony w kieszeni, przetrzymał rok i wcale nie chce się poddać. Jedyne mało praktyczne rozwiązanie to zagłębienie wokół ekranu – miejsce to zbiera bród i za to minus.

UIQ.
Dla mnie osobiście największą zagadką P1i miał być Symbian. Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z UIQ, wszystkie dotychczasowe telefony miały S60 i w tym środowisku czułem się jak ryba w wodzie. Druga sprawa to dotykowy ekran, nie byłem przekonany do takiego rozwiązania. Jeśli chodzi o dotykowy ekran to mile mnie zaskoczył, wygodny i w miarę czuły, nie daje większych powodów do narzekania. Inaczej sprawa ma się jeśli chodzi o system. Pierwsze kilka dni to była męczarnia, wszystko nie tam gdzie było w S60, konfiguracja sieci bezprzewodowej - bez komentarza...
Jednak po roku tak przyzwyczaiłem się do UIQ, że obecnie nie chcę innego telefonu, chociaż nowości kuszą:)

Klawiatura.
Kolejne zaskoczenie, oczywiście pozytywne to klawiatura. Dziwny to twór,lecz przy bliższym poznaniu, daje się łatwo opanować. Szybkość pisania moim zdaniem nie ustępuje standardowym klawiaturom. Ma jeden minus, całkiem odzwyczaja od pisania na zwykłej telefonicznej klawiaturze.

Internet i poczta.
Chyba największe rozczarowanie, przynajmniej dla mnie to WLAN. Słaba czułość modułu w porównaniu chociażby do serii E Noki to jak dla mnie wada, mając na uwadze biznesowe przeznaczenie modelu. Opera dopiero w nowej wersji jest dla mnie akceptowalna, ale ma też swoje minusy, takie jak brak obsługi flash. Jeśli chodzi o pocztę to testowałem dwa rozwiązania BlackBerry i Gmail. BlackBerry to świetne rozwiązanie,ale nie dla P1i. Zainstalowanie oprogramowania RIM powoduje chociażby kasowanie wpisów kalendarza, dla mnie nie do przyjęcia. Gmail jest rozwiązaniem, które z czystym sumieniem mogę polecić każdemu.

Aparat.
SE to producent, który z racji tego,że posiada w nazwie Sony, powinien mieć dobry aparat. Aparat jest dobry i nie jest. 3,2mega to całkiem przyzwoita wartość, można spokojnie robić odbitki 10x15, ale...No właśnie jest jedno ale, musi być dobre światło i scena musi być w miarę stateczna. Wiem z autopsji, że nie jest to aparat dla ojca ruchliwego trzylatka:)).Makro dobrze nadaje się do archiwizowania dokumentów, choć czasem ma kłopoty z ustawieniem ostrości. Tak więc aparat dobry, ale na rynku jest już wiele rozwiązań o niebo lepszych.

Bateria.
Bateria to ogniwo litowo-polimerowe o pojemności 1120 mAh .Dużo to i mało. Dla mnie jest ok, telefon wytrzymuje ok.24 godz i jest to zupełnie akceptowalny poziom. W czasie urlopu, gdy rozmawiałem sporadycznie, telefon potrafił wytrzymać 3 do 4 dni. 24 godziny to wynik, jaki uzyskuje rozmawiając cały czas, wysyłając MMSy oraz sporadycznie przeglądając www. Tak więc bateria, oczywiście mogłaby być większa, ale nie czepiam się, może być.

Podsumowanie.
Telefon jak najbardziej godny polecenia, dla każdego, kto lubi telefony z Symbianem, dla osoby, dla której telefon nie służy tylko do rozmowy. Osobiście ubolewam nad tym, że UIQ już nie będzie i że, nie zobaczymy następcy mojego P1i. Z drugiej strony-może to i dobrze, bo kupię coś na S60, WM a może nowy produkt Apple...Czas pokaże...
ps.
przepraszam za brak zdjęć, ale moja cyfrówka, odmówiła współpracy:(
trezio
20%
20%

Mod.tel.: P1i E65 E50 Iphone3G
    WindowsVistaFirefox

Re: Ostatni Mohikanin...-test SE P1i

Postprzez OSAD » 5 grudnia 2008, o 08:41

trezio napisał(a):[b]
przepraszam za brak zdjęć, ale moja cyfrówka, odmówiła współpracy:(

Tego właśnie brakuje w teście, test krótki ale treściwy.

Nokia E6
Samsung Galaxy S III

''Doświadczenie to suma błędów, które popełniliśmy''
OSAD
60%
60%

Mod.tel.: Nokia E6
FW: dobre
    WindowsXPOpera

Postprzez matchojs85 » 5 grudnia 2008, o 08:44

Bez zdjęć test jest niepełny..
Pożycz od kogoś jakiś aparat..
matchojs85
VIP
VIP

unknownOpera

Postprzez trezio » 5 grudnia 2008, o 09:17

postaram się w weekend dodać jakieś zdjęcia... :)
trezio
20%
20%

WindowsXPSafari

Postprzez Trinitrotoluen » 11 grudnia 2008, o 19:10

Modzik na wifi i masz lepszy wifi niż w E ;)
Ostatnim tel z uiq jest plum a ostatnim ze sprzedawanych se g900.
Trinitrotoluen
30%
30%

Mod.tel.: P1i
FW: R6G04
    WindowsXPFirefox

Postprzez uncle_sony » 14 grudnia 2008, o 19:16

plum nie jest ostatni...byl on jeszcze zanim powstal paris i beibei...
po paris jeszcze jeden inny mial wyjsc :hyhy:

zeby nie bylo offa...
P1 to bardzo fajny telefon. I chociaz mam proto to moge powiedziec ze jeszcze nigdy mnie nie zawiodl... choc jak kazdy tel ma tez swoje wady i braki
uncle_sony
40%
40%

Mod.tel.: SE X1
    WindowsXPFirefox

Postprzez doministry » 22 grudnia 2008, o 23:25

Mam P1i od czerwca.
Wprawdzie własnie zamowilem X1,
ale P1 to naprawde rewelacyjny, uniwersalny i bardzo kompaktowy smartfon.
Rewelacja.
Moim ulubionym P byl P990 - konstrukcja mi pasowala na maksa,
ale P1 dziala znacznie lepiej...
doministry
30%
30%

WindowsVistaMSIE7

Postprzez trezio » 23 grudnia 2008, o 22:08

Przepraszam że nadal nie ma zdjęć,ale aparat może będzie koło lutego :zly:
ja też tak bardzo przywiązałem się do P1i, że nie mogę się z nim rozstać, też chodzi mi po głowie X1, ale nie wiem czy WM to rozwiązanie dla mnie...
trezio
20%
20%

WindowsVistaFirefox

Postprzez Rudazone » 24 grudnia 2008, o 16:34

napisze mi ktos skad moge wziac jakies aplikacje do p1i bo szukam szukam i nic nie pasuje ;/
Rudazone
1%
1%

WindowsXPFirefox

Postprzez doministry » 24 grudnia 2008, o 16:54

Rudazone napisał(a):napisze mi ktos skad moge wziac jakies aplikacje do p1i bo szukam szukam i nic nie pasuje ;/

http://shop.my-symbian.com/Symbian.jsp? ... atformId=4
doministry
30%
30%

WindowsVistaMSIE7

Postprzez rammiro » 26 grudnia 2008, o 03:12

Rudazone Z uwagi że tutaj nie tolerują pirackiego oprogramowania musisz albo poszukać oryginałów na necie i kupić - preferowane; lub wpisać w googlach uiq, znajdziesz coś na pierwszej stronie :]

trezio również z UIQ nie mogę się rozstać dlatego planuję mieć 2 telefony :D UIQ + Android prawdopodobnie :)
Ładny test. Też coś pewnie niedługo napiszę o swoim P1i :)
Android.com.pl - Największe Polskie Centrum Android
rammiro
40%
40%

Mod.tel.: Era G1 - Paris - X1
FW: Android
    WindowsXPFirefox

Postprzez trezio » 27 grudnia 2008, o 16:56

ja myślę jeszcze o Omni lub Touch HD(chciałbym coś na WM, bo jeszcze nie miałem), raczej P1 nie zostawię bo mam jeszcze telefon firmowy, a noszenie 3 telefonów to byłaby przesada :)
trezio
20%
20%

WindowsVistaFirefox

Postprzez Magik » 27 grudnia 2008, o 18:04

doministry napisał(a):NIE KUPUJ Omni!
Wszyscy którzy go mieli zgodnie mówią że to syf.

Co ma to wspólnego z tematem?Post usuwam.Następny będzie nagradzany.
Magik, de Lowe,niepoprawny szlachcic,oportunista,czarodziej Sx1.pl,SoS.pl i PDAforum.pl,wojownik o sprawę Polską.
Magik
Moderator
Moderator

Mod.tel.: n900 BA N-GageQD SX1
    WindowsXPFirefox

Postprzez doministry » 27 grudnia 2008, o 18:28

Magik de Lowe napisał(a):
doministry napisał(a):NIE KUPUJ Omni!
Wszyscy którzy go mieli zgodnie mówią że to syf.

Co ma to wspólnego z tematem?Post usuwam.Następny będzie nagradzany.

Ma tyle wspólnego że P1 to ostatni mohikanin i każdy szuka rozwiązania dla siebie poza UIQ.
Fakt jest taki, co widać też na innnych forach, że była to platforma niezastąpiona w pewnym sensie.
Ja tez to odczuwam, mając P1 który w końcu też będzie przestarzały.
Co do samego testu brak w nim trochę wglądu w takie aplikacje jak biuro mobilne, które są podstawą biznesowego smartfonu.
doministry
30%
30%

WindowsVistaMSIE7

Postprzez matchojs85 » 27 grudnia 2008, o 18:32

Ale to temat tylko o teście a nie o porównaniach czy co wybrać.
matchojs85
VIP
VIP

unknownOpera

Następna strona

Powrót do Telefony UIQ