NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS
Hosting sponsoruje:GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook


 

Raport F-Secure: zagrożenia mobilne

Zamieszczona tu przez ciebie wiadomość zostanie wyświetlona na stronie głównej SymbianOS.pl. Uwaga - tylko gotowe newsy!

Raport F-Secure: zagrożenia mobilne

Postprzez wallonia » 3 listopada 2010, o 11:31

W komórkach jailbreaking, antyterroryści, węże i szpiedzy…

Raport F-Secure dotyczący bezpieczeństwa przeprowadzony został w okresie od maja do października 2010 r.

Najważniejszą wiadomością z frontu bezpieczeństwa mobilnego była witryna jalibreakme.com, która pozwala zdjąć blokadę z iPhone’a, iPada lub iPoda Touch po prostu przez odwiedzenie strony przy użyciu danego urządzenia. Witryna jailbreakme.com wykorzystuje luki w zabezpieczeniach. „Każdy mógł wykorzystać tę samą lukę w iPhone’ach i iPadach w dowolnym celu, co doprowadziłoby do pierwszej globalnej epidemii robaka mobilnego. Na szczęście tak się nie stało, a firma Apple wypuściła nową wersję iOS, aby załatać tę lukę na większości platform”, mówi Mikko Hypponen z Laboratorium F-Secure. Społeczność jailbreakerów również opublikowała własną poprawkę, aby usunąć lukę z systemów operacyjnych niewspieranych przez Apple.

Niektórzy użytkownicy smartfonów z systemem Windows Mobile padli ofiarą trojana 3D Anti-terrorist Action, który wykonuje drogie połączenia z międzynarodowymi numerami klasy premium, m.in. z Somalią i Antarktydą. Rosyjski haker usunął zabezpieczenie przed kopiowaniem z gry 3D Anti-terrorist Action i opublikował złośliwą wersję w witrynach, w których użytkownicy szukają darmowych gier. „Jest to sposób na kradzież pieniędzy bezpośrednio z zainfekowanych smartfonów, a ofiary zdają sobie sprawę, co się stało, dopiero wtedy, kiedy otrzymają następny rachunek telefoniczny”, mówi Mikko Hypponen.

Inną złośliwą aplikację znaleziono w serwisie Android Market. Gra Tap Snake okazała się klientem komercyjnej aplikacji szpiegowskiej o nazwie GPS SPY. Gra Tap Snake wygląda jak przeciętny klon gry „Snake”, ale ma dwie ukryte funkcje. Po pierwsze, nie można zakończyć jej działania. Kiedy zostanie zainstalowana, nieustannie działa w tle i uruchamia się automatycznie podczas rozruchu telefonu. Po drugie, co 15 minut potajemnie przesyła do serwera położenie GPS telefonu. GPS SPY to proste narzędzie do szpiegowania użytkowników telefonów komórkowych, które kosztuje tylko 4,99 dol. Zakupiona aplikacja radzi pobrać i zainstalować grę „Tap Snake” w telefonie, który ma być szpiegowany. Podczas instalacji grę rejestruje się za pomocą kodu umożliwiającego szpiegowanie. Oznacza to, że szpieg musi mieć fizyczny dostęp do telefonu, który chce śledzić. Po wieloma względami duet GPS SPY / Tap Snake jest młodszym bratem mobilnych aplikacji szpiegowskich, takich jak FlexiSPY. Aplikacja GPS została napisana przez rosyjskiego programistę mieszkającego w Teksasie, Maksa Lifshina („Maxicom”). Programy GPS SPY i Tap Snake nie są już dostępne w serwisie Android Market.

Firma F-Secure spodziewa się kolejnych ataków wymierzonych w smartfony. Mikko Hypponen z Laboratorium F-Secure mówi: „Od 2004 roku pojawiło się tylko 517 grup mobilnych wirusów, robaków i trojanów, ale ponieważ niektórzy twórcy złośliwego oprogramowania mobilnego dorobili się pieniędzy, oczekujemy znacznie większej aktywności. Większość złośliwych aplikacji mobilnych, które zaobserwowaliśmy w 2010 roku, nie miała charakteru hobbistycznego, ale była nastawiona na zysk”. Dotychczasowe metody zarabiania na złośliwym oprogramowaniu używane przez przestępców to wiadomości SMS i połączenia głosowe klasy premium, oszustwa subskrypcyjne, ataki na bankowość internetową, wymuszanie okupu i fałszywe aplikacje.

Pełna wersja raportu - http://www.f-secure.com/pl_PL/about-us/pressroom/news/2010/fsnew_20101029_01_pl.html
Źródło: F-Secure
wallonia
1%
1%
 
Posty: 3
Dołączył(a): 5 października 2010, o 12:35
    WindowsXPOpera

Powrót do Dodaj newsa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron