NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS
Hosting sponsoruje:GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook


 

Nokia ogłosiła oficjalnie współpracę z Microsoftem

Zamieszczona tu przez ciebie wiadomość zostanie wyświetlona na stronie głównej SymbianOS.pl. Uwaga - tylko gotowe newsy!

Nokia ogłosiła oficjalnie współpracę z Microsoftem

Postprzez ramirez19 » 12 lutego 2011, o 12:21

Obie firmy postanowiły zawrzeć partnerski pakt, co między innymi oznacza przyjęcie przez Nokię systemu operacyjnego Windows Phone jako głównej platformy dla smartfonów. Szef Nokii Stephen Elop, były pracownik Microsoftu, powiedział, że firmy chcą wspólnie stworzyć ofertę o bezprecedensowym światowym zasięgu.

Nokia skorzysta z oprogramowania Bing autorstwa Microsoftu do szybkiego przeszukiwania sieci w swoich urządzeniach, a Microsoft przyswoi aplikację Nokia Maps. Sklepy z aplikacjami obu firm Ovi i Marketplace zostaną połączone.

To jednak nie znaczy, że Symbian odchodzi do lamusa. Nokia nadal zamierza go rozwijać, ale nie będzie on już - jak do tej pory - priorytetem.

Co wyjdzie z połączenia sił Nokii i Microsoftu?

Poza tym fiński producent telefonów ogłosił zmiany w zarządzie. Wbrew wcześniejszym planom, wielkiej czystki nie było. Przeciwnie teraz w zarządzie jest 13 - a nie jak do tej pory - 10 członków. Ustąpił jedynie Alberto Torres, wiceszef działu rozwiązań mobilnych, odpowiedzialny za rozwój systemu MeeGo, który ma jeszcze w tym roku wejść do netbooków.

Według analityków Nokia od Microsoftu może się wiele nauczyć o tzw. cloud computingu, czyli chmurowym przetwarzaniu danych. Chodzi tu głównie o moc obliczeniową serwerów, którą można zdalnie wykorzystać do poprawy działania urządzeń mobilnych (np. niektóre aplikacje, zainstalowane na urządzeniu mogą częściowo korzystać z procesora telefonu, a częściowo ze zdalnego serwera, z którym telefon jest połączony przez internet). Microsoft na tym polu akurat ma silną pozycję. Po koniec zeszłego roku dyrektor operacyjny koncernu Kevin Turner, powiedział Gazecie, że w cloud computing spółka inwestuje 9,5 mld dol. rocznie, najwięcej na świecie.

Microsoft natomiast - zdaniem ekspertów - liczy na większy udział w rynku mobilnych systemów operacyjnych, na którym rządzą iOS, firmy Apple i Android Google'a.

- Nokia znajduje się w krytycznym momencie, w którym ważne zmiany są niezbędne. Teraz to będzie wyścig trzech koni - powiedział prezes koncernu w czasie konferencji w Londynie.

W inwestorach te zmiany entuzjazmu nie wzbudziły. Około godziny 11.00 kurs był 0,85 proc. pod kreską. - Nadal wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi - powiedział AFP Hannu Rauhala, analityk fińskiego banku Pohjola. - Jak np. dokładnie wygląda ich plan? Jestem naprawdę ciekawy jak szybko obie firmy są w stanie wprowadzić zapowiedziane przez siebie zmiany - powiedział.

Choć Nokia jest nadal największym producentem telefonów na świecie, boryka się z trudnościami zwłaszcza na rynku komórek z wysokiej półki, gdzie jej smartfony z oprogramowaniem Symbian tracą grunt pod nogami na rzecz m.in. iPhone'ów firmy Apple, a także telefonów robionych na podstawie platformy Android Google'a.

Czy tak będzie wyglądało połączenie Nokii i Windows Phone 7? Udział Nokii w rynku telefonów komórkowych spadł do 27,1 proc. w czwartym kwartale 2010 roku z 36,6 proc. rok wcześniej.
Źródło:http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,9089989,Nokia_i_Microsoft_spzymierzaja_sie_przeciwko_Apple.html
Avatar użytkownika
ramirez19
50%
50%
 
Posty: 440
Dołączył(a): 17 października 2010, o 12:34
Lokalizacja: Finlandia
Mod.tel.: Nokia N8
FW: Nowe ^^
    WindowsFirefox

Powrót do Dodaj newsa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron