NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS
Hosting sponsoruje:GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook


 

Polkomtel sprzedany za 18,1 mld zł

Zamieszczona tu przez ciebie wiadomość zostanie wyświetlona na stronie głównej SymbianOS.pl. Uwaga - tylko gotowe newsy!

Polkomtel sprzedany za 18,1 mld zł

Postprzez ramirez19 » 2 lipca 2011, o 01:58

Dzięki przejęciu Polkomtela Zygmunt Solorz-Żak ma szanse zbudować imperium, które zagrozi dominacji Telekomunikacji Polskiej - uważają analitycy. Długo oczekiwana, największa od lat transakcja na europejskim rynku telekomunikacyjnym dokonała się w czwartek wieczorem.

Za 100 proc. akcji Polkomtela jeden z najbogatszych Polaków zaoferował 18,1 mld zł. Jednak po odliczeniach wynikających z zadłużenia Polkomtela oraz uwzględnieniu dywidendy, którą Solorz wypłaci obecnym akcjonariuszom, kwota transakcji wyniesie o 3 mld zł mniej. To jednak i tak czyni ją jedną z największych w sektorze telekomunikacyjnym w Europie od zakończenia kryzysu finansowego.

Akcji pozbywają się spółki z udziałem skarbu państwa: KGHM, Orlen, PGE, Węglokoks oraz międzynarodowy koncern telekomunikacyjny Vodafone. Po co Solorzowi Polkomtel? Operator obsługujący 14 mln klientów jest cennym nabytkiem dla biznesmena, który konsekwentnie buduje swoje imperium telekomunikacyjne. Ma już Cyfrowy Polsat (z internetem i telefonią komórkową) i Sferię. Powiązane z Solorzem są spółki Aero2 oraz CenterNet i Mobyland oferujące ultraszybki internet mobilny w technologii LTE (do 100 Mb/s). I właśnie na internet chce postawić nowe telekomunikacyjne imperium Solorza.

- Już w niedalekiej przyszłości technologia LTE zrewolucjonizuje życie każdego człowieka. Chciałbym, aby Polska była jednym z pierwszych krajów na świecie, który będzie korzystał z dostępu do internetu i innych usług transmisji danych za pośrednictwem najnowocześniejszych technologii - tłumaczy Solorz-Żak.

Magda Borowik, analityk rynku telekomunikacyjnego w IDC Polska: - Internet mobilny jest przyszłością rynku. W tym roku na świecie sprzeda się 330 mln smartfonów. Solorz-Żak to wie. Ma już ofertę LTE, ale to dla niego za mało. Poza tym to wytrawny gracz, który konsekwentnie dąży do jednego celu, jakim jest - moim zdaniem - zbudowanie imperium, które mogłoby zagrozić dominującej pozycji TP SA na tym rynku.

Co ze zmiany właściciela sieci Plus będą mieli zwykli użytkownicy komórek? Jak czytamy w komunikacie, "nowe, atrakcyjne oferty". Tomasz Kulisiewicz, główny analityk firmy doradczej Audytel, przekonuje, że transakcja tworzy na polskim rynku nowy, niezwykle ciekawy model operatora. - To pierwszy gracz, który ma nie tylko sieć, ale i sam wytwarza treści. Teraz można je zaoferować abonentom telefonii komórkowej - mówi Kulisiewicz.

Warunkiem zamknięcia transakcji jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.- Wydaje mi się, że nie powinno być problemu ze zgodą UOKiK - mówi Solorz-Żak agencji Reuters. - Chcielibyśmy uzyskać decyzję Urzędu bardzo szybko. Prawnicy od dziś zaczynają nad tym pracę - mówi.

Żródło:Gazeta.pl - Artykuł Tutaj
Avatar użytkownika
ramirez19
50%
50%
 
Posty: 440
Dołączył(a): 17 października 2010, o 12:34
Lokalizacja: Finlandia
Mod.tel.: Nokia N8
FW: Nowe ^^
    WindowsFirefox

Powrót do Dodaj newsa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron