NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS

Hosting sponsoruje:

GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook

[S60v3]Co zrobić z zalanym telefonem domowymi metodami? - Poradnik

Dyskusja o hardware telefonów S60v3 - problemy i uszkodzenia, rozbieranie telefonu na części pierwsze, naprawy czy wymiany jakichkolwiek elementów.
S60v3: Nokia 3250, 5500, 5700, E50, E51, E60, E61, E61i, E62, E65, E70, E90, N71, N73, N75, N76, N77, N80, N81, N82, N91, N92, N93, N93i, 6110, 6120, 6290, N95, N95-8GB, Samsung SGH-i520
Regulamin działu
Dyskusja o hardware telefonów S60v3 - problemy i uszkodzenia, rozbieranie telefonu na części pierwsze, naprawy czy wymiany jakichkolwiek elementów.
Dział dotyczy następujących modeli telefonow:
S60v3: Nokia 3250, 5500, 5700, E50, E51, E60, E61, E61i, E62, E65, E70, E90, N71, N73, N75, N76, N77, N80, N81, N82, N91, N92, N93, N93i, 6110, 6120, 6290, N95, N95-8GB, Samsung SGH-i520

W tym dziale OBOWIĄZUJĄ tagi tematów!

[S60v3]Co zrobić z zalanym telefonem domowymi metodami? - Poradnik

Postprzez Jackass » 7 października 2009, o 16:59

Witam!
Na forum często pojawia się problem zalania elektroniki w działach HW. Chciałem więc dać krótki poradnik z odpowiedzią na pytanie: "co powinniśmy robić w takim przypadku domowymi sposobami?". Generalnie poradnik dotyczy świeżo (lub dość świeżo) zalanej elektroniki - ta która długo leży często ma już na tyle uszkodzone podzespoły, że możemy nic nie wskórać. Jednakże jeśli jest coś od dawna zalane i nie działa nic nam nie szkodzi - zawsze możemy spróbować - a może akurat pomoże.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na początku zaznaczam, że wszystko robicie na własną odpowiedzialność i w przypadku uszkodzenia telefonu tą metodą nie czuję się winny. Korzystam z tej metody od kilku lat i już conajmniej 100 telefonów tak zrobiłem i praktycznie zawsze się to udawało.

A więc do dzieła:

:arrow: Co będzie nam potrzebne?
-instrukcja rozkręcenia Twojego modelu - dostępne tu w postaci filmow z Youtube lub tu w postaci instrukcji PDF.
-narzędzia do rozebrania telefonu - najczęściej jest to Torx 6 + coś do podważenia, jednak w różnych przypadkach mogą być to różne narzędzia. Co dokładnie jest nam potrzebne znajdziemy wśród instrukcji rozbioru telefonów.
-spirytus techniczny - w zasadzie możemy użyć też spożywczego. Ważne, aby zawartość alkoholu przekraczala 90%.
-coś, czym przetrzemy zalane miejsce - jest kilka możliwości, oto one:
a.) waciki do uszu
b.) zapałki + wata - zawijamy watę wokół zapałki w celu uzyskania "wacika"
c.) miękka szczoteczka do zębów

-ręcznik papierowy - w celu "osuszacza". Może to być także np. papier toaletowy bądź chusteczki higieniczne.
-suszarka - w celu osuszenia świeżo zalanego telefonu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

:arrow: Mam już niezbędne narzędzia. Co teraz?
Generalnie teraz przejdziemy do zabezpieczenia telefonu przed wpływem płynu, który się dostał. Istnieją dwie możliwości:

I. Telefon zalany przed chwilą (są jeszcze widoczne ślady wody):
1.) Jako pierwsze jak najszybciej wyciągamy baterię.
2.) Rozkręcamy telefon - wg. ściągniętej wcześniej instrukcji - na jak najdrobniejsze elementy. W tych instrukcjach nie ma zazwyczaj nic o zdejmowaniu metalowych ekranów. Powinniśmy je podważyć np. płaskim śrubokrętem w celu zdjęcia.
3.) Każdy element wyciągnięty z telefonu kładziemy na papierowym ręczniku i jak najdokładniej owijamy nim w celu osuszenia.
4.) Gdy nie widać już śladów wody (kropli) zaczynamy suszyć telefon. Suszymy dokładnie suszarką, nie za blisko - maksymalny nawiew suszarki, gorący, z odległości 40cm spokojnie wystarczy. Musimy pamiętać, że za bliskie przystawienie rozgrzanej suszarki może spowodować uszkodzenie podzespołów.
5.) Gdy stwierdzamy, że nie ma już żadnych widocznych śladów wody odkładamy telefon na kilka godzin - zalecam odłożenie na noc - w celu osuszenia dokładnego.
6.) Stwierdzamy, które podzespoły uległy zalaniu - najczęściej diagnozujemy to po tym, że wiemy co było zalane lub widzimy już ślady śniedzi, która pojawia się dość szybko.
7.) Stwierdzone w pkt 6. miejsce czyścimy najpierw na sucho, potem z małym dodatkiem alkoholu. Do tego celu służą nam w/w waciki lub szczoteczka do zębów. Pamiętamy, aby robić to delikatnie. Czyścimy do czasu aż śniedź nie zniknie.
8.) Suszymy czyszczone miejsca papierowymi ręcznikami.
9.) To już koniec operacji usuwania śniedzi. Pkt 7-8 powtarzamy w "podejrzanych miejscach".
10.) Suszymy części odkładając je na kilka godzin.
11.) Sprawdzamy czy telefon funkcjonuje. Jeśli tak to składamy go, jeśli nie to powtarzamy punkty 6-8.

II. Telefon zalany jakiś czas temu (niewidoczne ślady wody):
Postępujemy jak w przypadku pkt I. z tym wyjątkiem, że nie wykonujemy punktów 1-5.

:arrow: Mit moczenia płyty głównej w alkoholu.
Mit ten jest bardzo stary i spora część ludzi w ten sposób czyści telefon. Owszem, czasem to krótkotrwale pomaga, jednakże myślę, iż poniższy przykład Was przekona, że nie warto:

Kiedyś Nokii 8210 nie moglem doczyscic itd, to "zrobilem na niej nalewke". Oto jak wyglada teraz:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ważny jest fakt, że telefon ten już dokończył swego żywota i nie dziala. Po lewej stronie fotka dzialajacej plyty glownej, po prawej plyta jakis rok po "terapii spirytusowej". Sami sobie odpowiedzcie na pytanie czy warto.

W razie problemów proszę o PW. Postaram się pomóc.

Proszę o nie kopiowanie tego.
三名男子 ==> Yellow Brothers: Vidkun, JVoo & Jackass

http://www.MazowieckiKlubOpla.pl

Inne hobby :]

Mess with the best, die like the rest.

Rastaman vibration, yeah!
Jackass
100%
100%

Mod.tel.: MotoDefy+N82+E63+inn
FW: najlepszy
    WindowsVistaFirefox

Re: [S60v3]Co zrobić z zalanym telefonem domowymi metodami? - Poradnik

Postprzez majki84 » 17 lutego 2010, o 21:48

Wlasnie wczoraj mojej dziewczynie n81 wpadla do wanny. Suszyla sie na kaloryferze caly dzien, ale po wlozeniu baterii od razu zapala sie Dpad, swieci staly swiatlem bialym (normalnie mruga jak jest w standby'u). Wcisniecie power nie daje zadnej reakcji. Co moglo pasc w tym telefonie? Teoretyczne koszta naprawy? Moze jeszcze gdzies woda jest i dlatego po samym wlozeniu baterii zapala sie dpad, jakies zwarcie?
majki84
40%
40%

Mod.tel.: Nokia N8
FW: Belle
    WindowsXPFirefox

Postprzez Dominbik » 17 lutego 2010, o 22:09

Super Jackass ! nie ma to jak doświadczenie.
nie jestem pewien ale cos obiło mi się też kiedyś o uszy zw. z cola - colą i jakimś rodzajem benzyny (zeby tym przeczyscic) ale nie wiem czy to prawda nei probowal bm.
Pozdrawiam; Dominbik
Dominbik
60%
60%

Mod.tel.: N79+E50
FW: AleWKtórym
    WindowsXPFirefox

Postprzez Selph » 17 lutego 2010, o 22:59

Można przemyć telefon najpierw wodą destylowaną jeśli wpadł w błoto lub jakieś mniej ciekawe miejsce i dostało się ono do wnętrza?
Selph
70%
70%

Mod.tel.: Nokia N81 8GB
FW: 21.0.010
    unknownOpera

Postprzez Jackass » 25 lutego 2010, o 20:41

Wlasnie wczoraj mojej dziewczynie n81 wpadla do wanny. Suszyla sie na kaloryferze caly dzien, ale po wlozeniu baterii od razu zapala sie Dpad, swieci staly swiatlem bialym (normalnie mruga jak jest w standby'u). Wcisniecie power nie daje zadnej reakcji. Co moglo pasc w tym telefonie? Teoretyczne koszta naprawy? Moze jeszcze gdzies woda jest i dlatego po samym wlozeniu baterii zapala sie dpad, jakies zwarcie?

zalanie w wannie czasem moze byc "smiertelne" dla telefonu. Domyslam sie, ze troche wody tam bylo? Rozkrec telefon, zobacz czy cos jakos widocznie sniedzieje - czy sa slady korozji. Jesli tak to przeczysc te miejsca.
nie jestem pewien ale cos obiło mi się też kiedyś o uszy zw. z cola - colą i jakimś rodzajem benzyny (zeby tym przeczyscic) ale nie wiem czy to prawda nei probowal bm.

Tez bym nie probowal i nikomu nie polecam. Nie ma nic gorszego w elektronice jak lepkie substancje (np. cukier w coca-coli)
Można przemyć telefon najpierw wodą destylowaną jeśli wpadł w błoto lub jakieś mniej ciekawe miejsce i dostało się ono do wnętrza?

woda powoduje utlenianie sie m.in. stykow, czy laczen cynowych. Takze zdecydowanie lepiej uzyc do tego plynu do czyszczenia elektroniki, lub spirytusu.
三名男子 ==> Yellow Brothers: Vidkun, JVoo & Jackass

http://www.MazowieckiKlubOpla.pl

Inne hobby :]

Mess with the best, die like the rest.

Rastaman vibration, yeah!
Jackass
100%
100%

Mod.tel.: MotoDefy+N82+E63+inn
FW: najlepszy
    WindowsXPSafari

Postprzez kalif » 28 marca 2010, o 11:45

Swego czasu, gdy moja e71 utopiła się w kiblu, to o ile telefon działał, to na ekranie było mnóstwo plam i pasków. Zrobiłem coś takiego:

Telefon w częściach pierwszych położyłem na niewielkim ręczniku. To wszystko ułożyłem w garku, takim aby się wsio zmieściło. Nad garem była 30W zarówka (np lampka biurkowa). 3 dni wszystko się suszyło, z przerwami co parę godzin. Znikło wszystko, telefon działał i wygląda jak nowy. Garnek trzymał odrobiny ciepła, izolował przeciągi i namiastki kurzu:P GRUNT TO CIERPLIWOŚĆ, TRZEBA PRZETRWAĆ WYTRWALE TE 3 DNI :)

W moim przykładzie można popalić co nieco telefon, jak się da za mocną żarówkę, lub powiesi ją za nisko. Wystarczy wyczuć minimalne ciepło pod żarówką i więcej nie cudować, nie zbliżać jej nadto do telefonu. Fajnie też, jak żarówa jest bezcieniowa. Po godzinie leżakowania telefon osiągnie idealne dla siebie ciepło, aby wyschnąć w optymalnym czasie.
kalif
10%
10%

Mod.tel.: E71 E72 E6-00
FW: 111.130.06
    WindowsFirefox

Postprzez Poles » 8 kwietnia 2010, o 21:09

ja od siebie dodam ze do czyszczenia telefonow i innego rodzaju sprzetu elektronicznego bardzo dobrze sprawdza sie cleanser IPA :D za 10-15 zlotych kupi sie 1L i starczy naprawde na sporo ilosc plytek.
Poles
30%
30%

Mod.tel.: N95 8GB
FW: 31.0.015
    WindowsXPFirefox

Postprzez Michalko » 13 kwietnia 2010, o 17:25

Z tego co wiem to suszarka to jest nagorsze co można zrobić z zalanym fonem. Najlepiej zalany telefon rozkręcić na części pierwsze i suszyć w temperaturze pokojowej. Jak telefon jest świeżo zalany to położyć części na ręczniku papierowym.

P.S. Moczenie w % to nie mit, to fakt :) Uratowałem tak kiedyś SE T610, którego najpierw moczyłem w wódce (telefon zalany na wakacjach, na kajakach, nie miałem nic bardziej % ani też za dużej wiedzy). Oczywiście wódka nic dobrego nie zdziałała. Już w domu wrzuciłęm płytę główną do spirytusu na godzinę, posuszyłem, złożyłem i jak nówka ;) Ale odkąd się dowiedziałem o IPA, porzuciłem spirytus.
Michalko
1%
1%

Mod.tel.: E50
FW: 07.36.0.0
    SuseFirefox

Postprzez biggi » 14 maja 2010, o 20:36

Ja do "czyszczenia" polecam wszystkim: "Zmywacz do styków"(Mieszanina wysokiej jakości rozpuszczalników do czyszczenia różnorodnego sprzętu elektronicznego zawierającego delikatne części plastikowe. Przywraca sprawność elementom układów elektronicznych usuwając wilgoć i zanieczyszczenia. Zabezpiecza przed śniedzeniem ,rdzą oraz osadzaniem się kurzu i brudu) firmy Technicqll.
Wiem ,że brzmi to jak reklama/spam - ale sprawdziłem ten produkt i spisał się idealnie. Polecam!
it's not easy bein' green
biggi
Moderator
Moderator

WindowsVistaFirefox

Postprzez mateswwa » 20 maja 2010, o 21:08

ja gdzieś czytałem, że sposobem na zalany telefon jest... paczka ryżu. Rokręcamy telefon z obudowy, baterii i klawiatury i wkładamy do saszetki z ryżem. Tylko nie wiem jak długo trzeba go trzymać, ale myślę, że koło doby :)
Ryż - wyciąga wilogoć. Stosuje się go w solniczkach, pieprzniczkach itd. żeby się ziarenka nie sklejały i żeby była sypka konsystencja.

Wszystko robicie na własną odpowiedzialność, za skutki tej metody nie ponoszę odpowiedzialnośći.
mateswwa
1%
1%

Mod.tel.: e63
    WindowsXPSafari

Powrót do Hardware S60v3