NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS

Hosting sponsoruje:

GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook

[5mpx] Nokia N95 - zdjęcia z telefonu

W tym dziale możemy się pochwalić zdjęciami, które zrobiliśmy naszym telefonem.

Re: [5mpx] Nokia N95 - zdjęcia z telefonu

Postprzez stingger » 10 kwietnia 2008, o 13:35

SandMan napisał(a):Czy to prawda że na v21 w trybie auto nie ma "ramki zielonej" ?

Mam na auto i jest ramka ;)

Wedlug mnie fotki z nowego softa sa raczej podobne jakosciowo do tych z v20

temp333 napisał(a):Na nowym sofcie jest duzo wieksze prawdopodobienstwo zrobienia slabego zdjecia. Generalnie na starym sofcie 90% fotek byla bardzo dobra, a tutaj tak z 55% wychodzi wysmienicie, a reszta z jakimis duzymi szumami, bez ostrosci itd. Wkleje jedno z lepszych zdjec, jakie zrobilem nowym softem. Czasem w bardzo dobrych warunkach jstem przerazony jakoscia zdjecia, bo bylem przyzwyczajony do V20 i wiem, ze w danych warunkach wyszloby rewelacyjnie, a na nowym sofcie potrafi wyjsc totalna porazka. Ale to juz raczej OT, wiec pora na zdjecie z softu V21.

hmm nie wiem jak u Ciebie ale u mnie wiekszosc wychodzi tak jak ma wyjsc, zadnych rozmyc itp jedynie no wiadomo te szumy ;)

Obrazek

Obrazek
stingger
1%
1%

Mod.tel.: N95 hacked
FW: 31.0.017
    WindowsVistaFirefox

Postprzez SandMan » 10 kwietnia 2008, o 17:50

Stinger, dobre zdjęcia, jak dla mnie nie ma sie czego przyczepić. :ok:
SandMan
1%
1%

WindowsXPFirefox

Postprzez DDT » 11 kwietnia 2008, o 10:43

W najnowszym FW oprogramowanie aparatu jest wedlug mnie duzo, duzo lepsze niz w poprzednich wersjach. Oczywiscie po zmianie trzeba sie nauczyc nowych "humorow" aparatu (bo nierzadko efekt jest inny [moim zdaniem lepszy] niz oczekiwany w zwiazku z przyzwyczajeniem do v.20). Na najwieksza pochwale zasluguje wedlog mnie algorytm do rozporzadzania swiatlem. Zdjecia w ciemnych pomieszczeniach bez lampy i trybu nocnego nareszcie wychodza tak jak powinny - bez duzych szumow i przeswietlonych zrodel swiatla.
Tym razem wielkie brawa dla Nokii i kciuki w gorze :)

PS:
alamo napisał(a):PS chyba jednak nie :P lupa się zbiła ...

Zawsze mozna kupic nowa, to przecie grosze ;)
DDT
70%
70%

WindowsXPMSIE7

Postprzez alamo » 11 kwietnia 2008, o 12:08

DDT, Też zauważyłem z tym światłem ;) kiedys żeby robić zdjęcia w makro ( np. tekstu) od razu wyłączałem flasha, teraz nawet z flashem z 15 cm zdjęcie ma normalne klolory i nie jest za jasne ;)
PS lupe już mam teraz trzeba jakiś obiekt znalezć :P
alamo
100%
100%

Mod.tel.: iPhone 3GS + N95
    WindowsXPOpera

Postprzez Jahmal » 11 kwietnia 2008, o 12:25

nie wiem jak to u was ale u mnie na FW21 troszke dluzej lapie ostrosc... ale warto poczekac dla ladnej jakosci zdjec :)
Obrazek
Akcesoria: Sandisk MicroSDHC 4GB || Futerał CP-150 || Bluetooth USB Dongle || Folia poliwęglanowa || Creative EP-630 || Nokia DC-8 ||
Tester nieznanego, fan N95
Jahmal
50%
50%

Mod.tel.: Samsung 5700 Galaxy
FW: 2.1
    WindowsXPFirefox

Postprzez RONALDINHODAMIA » 11 kwietnia 2008, o 13:03

Troche dziwnie sie światło od budynku odbija ale może być :P
Obrazek
RONALDINHODAMIA
30%
30%

WindowsXPFirefox

Postprzez DDT » 11 kwietnia 2008, o 18:20

OK to jeszcze kilka zwyklych fotek z N95 na FW v.21.

Widok tak zwanej "dali". To bardzo trudne zdjecie (duzo szczegolow, daleka perspektywa) z ktorym N95 radzi sobie poprawnie. Mozna zauwazyc, ze trawa jest rozmyta (tzw. watercolor effect) ale w tym przypadku jest to nieuniknione.
Obrazek

Kolejne zdjecie z dalszym planem. Tu maly trick - aby zdjecie nie bylo ciemne nalezy lapiac ostrosc skierowac aparat w strone ciemniejszych obiektow (np. ograniczyc niebo w kadrze). Po zalapaniu ostrosci (zielona ramka) ustawienia sie nie zmieniaja i otrzymujemy dobrze doswietlona scene.
Obrazek

Na tym zdjeciu mozna zauwazyc jak dobrze pracuje algorytm oadszumiajacy. Widzimu bardzo duzo szczegolow i przaktycznie wszystkie kwiatki sa rozroznialne. Tylko w kilku miejscach mozna zauwazyc rozmywanie.
Obrazek

Sredni plan, malo swiatla - bardzo poprawnie.
Obrazek

PS: Najczestszym bledem powodujacym nieostre zdjecia jest sugerowanie sie sygnalem migawki i poruszenie aparatem po tym sygnale myslac, ze zdjecie juz zostalo zrobione. Warto odczekac jeszcze ulamek sekundy po przebrzmieniu sygnalu. :)
DDT
70%
70%

WindowsXPMSIE7

Postprzez SandMan » 11 kwietnia 2008, o 21:20

DDT, wszystkie zdjęcia w trybie auto?
SandMan
1%
1%

WindowsXPFirefox

Postprzez DDT » 12 kwietnia 2008, o 11:36

Tak, wszystko w auto.
DDT
70%
70%

SymbianOSSafari

Postprzez SandMan » 12 kwietnia 2008, o 15:12

DDT jak na tryb auto zdjęcia są niezłe ale widać że N95 wyraźnie nie lubi trawy :D
Na zdjeciu "1" trawa jest daleko i można wybaczyć to rozmycie, ale na zdjęciu "4" odległość parę metrów i niestety jest rozmycie "watercolor" :kwasny: na gsmarena znalazłem test aparatu n95 i zmiany parametru"Exposure compensation "(nie wiem jak ta opcja nazywa sie w polskim sofcie)
Na zdjęciu 1 Exposure compensation jest na standardowym ustawieniu 0, na niebie po prawej stronie widać efekt rozmycia -"watercolor" w (powiększeniu lepiej to widać)
http://www.mobilmania.cz/Getfile.aspx?id_file=11242

Na zdjęciu 2 Exposure compensation jest zwiekszone albo zmniejszone (niewiem) w każdym razie widać znaczna poprawę.
http://www.mobilmania.cz/Getfile.aspx?id_file=11241
SandMan
1%
1%

WindowsXPFirefox

Postprzez DDT » 13 kwietnia 2008, o 00:10

Tak, trawa to trudny orzech w szczegolnosci dla tych aparatow o malej przekatnej obiektywu (oraz mikroskopijnej matrycy) i tu nie tylko chodzi o N95 czy aparaty w komorkach ale rowniez kieszonkowe kompakty. Im przez obiektyw wpada mniej swiatla i im mniejsza jest fizyczna wielkosc matrycy - tym wieksze szumy i co za tym idzie potrzeba wykorzystania bardziej drastycznych odszumiaczy.
Funkcja kompensacja ekspozycji (EV) znajduje sie w telefonie w zakladce "korekcja obrazu". Aparat w N95 automatycznie decyduje o czasie naswietlania, a przeslona jest stala i wynosi 2,8. Funkcja zmiany EV pozwala zmienic stosunek dlugosci ekspozycji do swiatla przeslony. Jako, ze przeslona jest stala regulacja odbywa sie za pomoca zmiany czasu naswietlania, czyli -EV to skrocenie czasu naswietlania i co za tym idzie niedoswietlenie zdjecia (przydatne np przy ostrym sloncu lub jak sie chce uwiecznic fakture chmur), a +EV to przeswietlanie zdjecia (efekt widoczny na zdjeciu #2 z wagonami tle i przeswietlonym niebem tyle, ze osiagniety szybkim trikiem a nie dlubaniem w ustawieniach).
Jak slusznie zauwazyles +EV ogranicza efekt "watercolor". Powodem tego jest to, ze dluzsze naswietlanie (uwaga bo latwiej poruszyc i zrobic nieostre zdjecie) powoduje dojscie wiekszej ilosci swiatla do matrycy, co ogranicza ilosc szumow, przez co stosowane sa mniej agresywne odszumiacze. Ot i cala filozofia :)
Co do zdjecia #4 to kiepskie oswietlenie jest prawdopodobnie powodem uzycia silniejszego odszumiacza.
DDT
70%
70%

WindowsXPMSIE7

Postprzez SandMan » 13 kwietnia 2008, o 10:29

DDT dobry wykład, masz racje. Im mniej światła tym większa kompresja, tak sam jest w innych aparatach/telefonach.Dowolne przykładowe zdjęcie zrobione przy dobrym oświetleniu zajmuje np 1Mb a to samo zdjęcie przy słabym świetle 700Kb. Na zdjęciu "4" jest mało światła, przy lepszym świetle albo (+Ev) pewnie wyszło by mniej "skompresowane" :)
SandMan
1%
1%

WindowsXPFirefox

Postprzez DDT » 13 kwietnia 2008, o 11:20

Moze nie koniecznie kompresja, a raczej ilosc szczegolow decyduje w tym wypadku o wielkosci pliku jpg. Sama wielkosc pliku jest raczej efektem ubocznym niz efektem dzialania kompresji. Kazde zdjecie jest jednakowa metoda skompresowanym jpgiem, ale przy slabym oswietleniu mocniejsze odszumianie powoduje utrate szczegolow i chocby na przykladzie trawy rejestrowana jest zielona plama, a nie kazde poszczegolne zdzblo. Przy bardzo dobrym oswietleniu zdjecie, ktore samo z siebie ma malo szczegolow (np zdjecie kartki papieru, czy bialej sciany, itp), tez bedzie zajmowalo malo miejsca.

PS: Cos za duzo tekstu jak na ten temat ;) Wiec:
Obrazek
DDT
70%
70%

WindowsXPMSIE7

Postprzez Vidkun » 13 kwietnia 2008, o 12:33

Zdjęcie z mojej N95 z FW 20.x.
Obrazek
Zdaje mi się, że zdjęcia z mojej nokii są gorsze jakościowo od innych tu pokazanych, jakieś mniej wyraźne.
Yellow Brothers: JVoo, Jackass & VidkunWar... war never changes...
Vidkun
100%
100%

UbuntuFirefox

Postprzez SandMan » 13 kwietnia 2008, o 15:32

Zdjęcie ptaka bardzo dobre, dobre oświetlenie i kolory- N95 ma chyba najlepsze barwy jeśli chodzi o telefony, niech sie schowają SE :D
SandMan
1%
1%

WindowsXPFirefox

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zdjęcia z telefonów