NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS
Hosting sponsoruje:GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook


 

[N97] Najczęstsze usterki i ich przyczyny

Dyskusja o hardware telefonów S60v5/Symbian^1 - problemy i uszkodzenia, rozbieranie telefonu na części pierwsze, naprawy czy wymiany jakichkolwiek elementów.
S60v5/Symbian^1: Nokia 5250, 5230, 5530, 5800 Xpress Music, N97, N97 mini, X6, C6-00, Samsung i8910 HD, Sony Ericsson Vivaz, Vivaz pro, Satio,
Regulamin działu
Dyskusja o hardware telefonów S60v5/Symbian^1 - problemy i uszkodzenia, rozbieranie telefonu na części pierwsze, naprawy czy wymiany jakichkolwiek elementów.
S60v5/Symbian^1: Nokia 5250, 5230, 5530, 5800 Xpress Music, N97, N97 mini, X6, C6-00, Samsung i8910 HD, Sony Ericsson Vivaz, Vivaz pro, Satio,

[N97] Najczęstsze usterki i ich przyczyny

Postprzez djtonka » 7 kwietnia 2010, o 19:22

Wszelkie próby ingerencji/napraw w telefonie będącym na gwarancji grozi jej utratą i robicie to wyłącznie na własna odpowiedzialność.

- Trudności z włożeniem baterii

Zastosowany w fazie produkcyjnej ekran osłaniający kartę SIM jest źle ulokowany co uniemożliwia prawidłowe włożenie baterii lub jest bardzo utrudnione co widać na zdjęciu. Wymiana tej części należy do serwisu.

Obrazek
Obrazek

- Bak zasięgu na dla GSM czy też UMTS

Po sprawdzeniu rezystancji na stykach >1 Mohm (bez baterii) i zaobserwowanym takim samym poborze prądu jak przy działającym zasięgu wadliwą okazuje się końcówka mocy N7520

Obrazek

- Brak sygnału audio w głośniku od rozmów

Aby mieć pewność, że sam głośniczek jest sprawny sprawdzamy omomierzem rezystancję. Powinna wynosić <50 ohm. Jeśli tak jest wypinamy taśmę i sprawdzamy rezystancję na złączu X4400 (nóżka 49/50) zobaczymy około 190 kohm, idąc dalej wpinamy taśmę na swoje miejsce i okazuję się, że brak odczytu na stykach przy samym głośniku. Potwierdza to fakt najczęstszej usterki braku audio: uszkodzona taśma

Obrazek

- Nie działający mikrofon

Po stwierdzeniu prawidłowego napięcia zasilania na rezystorze R2164 wynoszącym 1.8V wymiany wymaga mikrofon.

Obrazek

- Brak zmiany orientacji ekranu względem zmiany położenia telefonu

Należy sprawdzić napięcie zasilające VDD na czujniku Hall’a około 2.8V jak również przy zsuniętym telefonie powinno wynosić 0V na wyjściu lub kondensatorze C1201. Najczęściej przy tej usterce na wyjściu występuje napięcie 1V – 1.5V co oznacza uszkodzenie czujnika.

Obrazek

- Nie działająca kamera

a) Najczęstsza przyczyną jest taśma. Aby to sprawdzić posługując się miernikiem sprawdzamy kolejno występowanie trzech napięć zasilających na złączu X9001.

Obrazek

b) W przypadku gdy możliwe jest uruchomienie aplikacji z poziomu menu czy to w trybie foto czy video ale bez widocznego obrazu z możliwością rejestracji tylko dźwięku
uszkodzeniu uległ procesor graficzny N5400

c) W przypadku gdy pokrywa uruchamiająca kamerę nie aktywuje jej zawsze sprawdzamy występowanie napięcia zasilania czujnika położenia pokrywy N300 które powinno wynosić 2.78V oraz napięcie na wyjściu czujnika lub na kondensatorze C301. Najczęściej właśnie brak tego napięcia przy zamkniętej pokrywie jest efektem uszkodzonej taśmy. Należy wymienić całą taśmę z czytnikiem kart i tym właśnie czujnikiem.

Obrazek
Obrazek

- Praca telefonu jest niestabilna z występowaniem samoistnych wyłączeń

Po wejściu do menadżera plików nie widać szczegółów pamięci masowej chodź po restarcie może pracować poprawnie jednak pamięć D5250 eMMC 32Gb jest uszkodzona.

Obrazek

- Telefon rozpoznaje kartę pamięci ale nie można zobaczyć jej zawartości

Ta usterka polega na złym może niedbałym montażu taśmy czytnika kart co zresztą widać na zdjęciu. Należy rozebrać telefon i wpiąć prawidłowo taśmę na swoje miejsce.

Obrazek

- Brak lub bardzo słaby sygnał GPS

Ten problem na szczęście rozwiązuje wizyta w serwisie gdzie należy postarać się o wymianę „gąbeczki” przyklejonej do tylnej strony kamerki. Ona również pełni rolę anteny. Dzięki temu zabiegowi możemy zyskać do 4dBm

Obrazek

- Porysowany obiektyw

Na wasze (posiadaczy) szczęście jest to wada powstała na etapie projektowym i dostający się brud, piasek jest w stanie porysować obiektyw z czego wszyscy doskonale zdają sobie sprawe i z tego względu obejmuje to gwarancja.

Obrazek
Avatar użytkownika
djtonka
Support
Support
 
Posty: 2948
Dołączył(a): 24 listopada 2008, o 21:30
Mod.tel.: no_name
FW: fresz
    WindowsXPFirefox

Powrót do Hardware S60v5/Symbian^1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość