NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS

Hosting sponsoruje:

GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook

Nokia N9

W tym dziale dyskutujemy o telefonach działających na systemie Maemo - czyli opinie, zapowiedzi, zdjęcia itd.

Re: Nokia N9

Postprzez spychacz » 24 października 2011, o 16:32

djtonka napisał(a):Mam zamiar dziś wgrać Sygica przed jutrzejszą podróżą, ktoś już go wgrywał?

daj znać czy Ci się udało /i jeśli tak to jak? :) /- jedyne czego mi naprawdę brak obecnie w N9 jest dobra, zaawansowana nawigacja - właśnie sygic.
Wiem, że Nokiowa jest i działa, ale brakuje mi sygica z którego namiętnie korzystałem w N900
spychacz
10%
10%

Mod.tel.: N9_N900
    WindowsXPMSIE7

Postprzez Sebastian226 » 24 października 2011, o 19:44

Witam, czy jak naciśniecie lewy brzeg telefonu na środku , skrzypi wam troszkę plastik?
Sebastian226
20%
20%

Mod.tel.: Nokia N9
FW: najnowszy
    WindowsVistaFirefox

Postprzez spychacz » 24 października 2011, o 20:05

Sebastian226 napisał(a):Witam, czy jak naciśniecie lewy brzeg telefonu na środku , skrzypi wam troszkę plastik?

dokładnie tak - czasem lekko skrzypnie lewy bok, czasem prawy:) nie jest to jednak jakieś uciążliwe...
spychacz
10%
10%

WindowsVistaMSIE7

Postprzez Sebastian226 » 24 października 2011, o 20:09

jak dla mnie , to jedyny taki malutki minusik telefonu, reszta jest zajefajna, gdybym jeszcze umiał wgrywać programy z pominięciem nokia sklep
Sebastian226
20%
20%

Mod.tel.: Nokia N9
FW: najnowszy
    WindowsVistaFirefox

Postprzez spychacz » 24 października 2011, o 21:30

Sebastian226 napisał(a):jak dla mnie , to jedyny taki malutki minusik telefonu, reszta jest zajefajna, gdybym jeszcze umiał wgrywać programy z pominięciem nokia sklep

ja to robię również bez terminala: trzeba włączyć opcję "zewnętrznego oprogramowania" w ustawieniach, pobrać jakąkolwiek przeglądarkę plików, ściągnąć soft z sieci, wrzucić sobie do fona i kliknąć - włączy się instalator i po sprawie:)
spychacz
10%
10%

WindowsVistaMSIE7

Postprzez djtonka » 24 października 2011, o 21:48

Produkcja Noki N9 w 3 minuty :)
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... xYiXtzKd0#!

Tapeta z filmiku:
Scr000015.jpg

tapeta1.rar

Wersja 64gb w kolorze WHITE
NDVD_005.jpg

NDVD_003.jpg
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
djtonka
Support
Support

Mod.tel.: no_name
FW: fresz
    WindowsXPFirefox

Postprzez BlueBlazer2 » 18 listopada 2011, o 14:57

Nokia za dlugo robila mnie w ciula, zebym teraz do niej wracal - tymbardziej do N9, ktorej do idealu bardzo daleko - ba, nie siega N900 do piet. Dlaczego jest tam jeden glosnik? Dlaczego microSIM? Dlaczego brak QWERTY? Dlaczego system, ktory w momencie narodzin, juz umiera? Sory, ale niestety Nokia przespala swoj czas albo maja w zarzadzie ludzi z kosmosu.
BlueBlazer2
10%
10%

WindowsFirefox

Postprzez krogulec » 18 listopada 2011, o 15:45

Mają prezesa Elopa, który wcześniej pracował w... Microsofcie.

Mam N900 i N9, jednak się z Tobą nie zgodzę. Jeden głośnik - jakie to ma znaczenie? microSIM - znak czasów, kiedyś karty SIM miały wielkość karty kredytowej co byś na to powiedział teraz? Kupujesz wycinarkę z adapterami za 20 zł i po krzyku. Brak klawiatury tylko na pierwszy rzut oka jest wadą - dzięki temu telefon nie ma gabarytów i wagi małej cegłówki. Na tej ekranowej pisze się zresztą nadzwyczaj sprawnie, dużo lepiej niż na ekranowej w N900 bo tu ekran jest pojemnościowy, a nie oporowy.

Co do systemu to faktycznie jego los jest przesądzony z drugiej jednak strony system na starcie ma prawie komplet aplikacji, do pobrania jest więcej aplikacji niż gdy startowała N900, przenoszony są programy z Symbiana i Maemo 5 (MeeGo 1.2 Harmatann to de facto Maemo 6), wyboru na pewno nie będzie takiego jak na Symbianie, Androidzie czy iOS.

Poza tym siłami społeczności tworzy się alternatywa - Nemo (dawne MeeGo CE)...
krogulec
1%
1%

Mod.tel.: N900 i N9
FW: 1.3.1/1.1
    WindowsSafari

Postprzez mico11 » 19 listopada 2011, o 00:37

No cóż klawy fizycznej nic nie zastapi, przeszedlem przez wiele topowych i mniej topowych modeli dotykowcow i i tak slizganie po ekranie to nie to co choćby klawiatura w e72 :-)
mico11
60%
60%

Mod.tel.: Xperia T Nokia E72
FW: dobre
    LinuxSafari

Postprzez biggi » 20 listopada 2011, o 18:37

mico11, napisałeś oczywistą oczywistość :P
it's not easy bein' green
biggi
Moderator
Moderator

WindowsFirefox

Postprzez BlueBlazer2 » 22 listopada 2011, o 00:19

krogulec napisał(a):Mają prezesa Elopa, który wcześniej pracował w... Microsofcie.

To moze czesciowo wyjasniac obecna pozycje Nokii na rynku.

krogulec napisał(a):Jeden głośnik - jakie to ma znaczenie?

Delikatnie mowiac - kolosalne. Na N900 kazdy film, teledysk ogladalem w poziomie z przyjemnymi doznaniami dzwiekowymi, dzieki dobrym i DWOM glosnikom. Jeden glosnik to kupa. Teraz smierdze na Galaxy S2 i o ile obraz jest krysztal, tak jednoglosnikowe audio moze mnie kiedys pchnac do samobojstwa.

krogulec napisał(a):microSIM - znak czasów, kiedyś karty SIM miały wielkość karty kredytowej co byś na to powiedział teraz?

Nie pamietam tych czasow. Ale nie popadajmy w skrajnosc. Ile miejsca zaoszczedzono dzieki microSIM? centymetr kwadratowy? Dla tej powierzchni nie chce mi sie isc do operatora i prosic (i pewnie placic) za nowa karte microSIM. A jak jeszcze mam 3 czy 4 karty? Nie dzieki.

krogulec napisał(a):Brak klawiatury tylko na pierwszy rzut oka jest wadą

Na pierwszy rzut oka tak. Na drugi, trzeci i kazdy nastepny tez. Pod warunkiem, ze duzo piszesz.
krogulec napisał(a): dzięki temu telefon nie ma gabarytów i wagi małej cegłówki

Rozumiem, ze wrazenia wizualne kazdy ma inne, ale narzekanie na wage czy gabaraty - powolujac sie tylko na dane z papierka, a nie faktyczne lezeni w dloni, traci mi malym nieporadztwem. Nie wiem czy dzisiaj ludzie sa juz tak do cna leniwi, zeby narzekac, ze telefon wazy 220 gramow? Nie twierdze, ze Ty jestes jednym z nim, alemi na prawde wymiary N900 nie przeszkadzaly - ale moze dlatego ze stary ze mnie kon i pamietam czasy Nokii wielkosci sztangi fajek :cwaniak:
krogulec napisał(a): Na tej ekranowej pisze się zresztą nadzwyczaj sprawnie, dużo lepiej niż na ekranowej w N900 bo tu ekran jest pojemnościowy, a nie oporowy.

Sprawniej - tak, ale jesli piszesz dziennie 5 postow na forum, postow takiej dlugosci jak ten, to sory, ale zaden Swype ani inne udogodnienia dla wirtuklawiatur nie sa w stanie zastapic klawiatury fizycznej. To tak jakbys chcial zastapic w lozku kobiete, pompowana owca :rotfl:
BlueBlazer2 napisał(a):Co do systemu to faktycznie jego los jest przesądzony z drugiej jednak strony system na starcie ma prawie komplet aplikacji, do pobrania jest więcej aplikacji niż gdy startowała N900

Pewnie i tak, ale tu znowu powolam sie na fakt, zem stary kon - gry juz mnie specjalnie nie interesuja (na telefon) i potrzebuje kilkunastu stabilnych aplikacji, i podejrzewam, ze na N9 bym calego pakietu nie znalazl.
Malo tego, zle sie czulem zdradzajac Maemo z Androidem, ale jesli przynajmniej raz w tygodniu znajduje jakas pozyteczna aplikacje na telefon, to wiem, ze postapilem slusznie.
N9 jest dobrym telefonem, ale nie na tyle dobrym, zebym znowu przewarcal swoj swiat GSM do gory nogami. N9 ma ciekawy desogn i wyroznia sie OSem - ale to ciagle za malo.
Jesli Nokia wypusci cos jak N900, czyli konkretne audio, 2 glosniki, QWERTY, chociaz te 4 cale, 1,2 dual, 32 wewnetrznej plus SD, 1 GB Ramu i system, ktory bedzie mial zapewniony support na nastepne 2 lata, to bede pierwszy pod sklepem czekal.
BlueBlazer2
10%
10%

WindowsFirefox

Postprzez krogulec » 22 listopada 2011, o 16:27

BlueBlazer2 napisał(a):To moze czesciowo wyjasniac obecna pozycje Nokii na rynku.

To też właśnie to miałem na myśli ;)

BlueBlazer2 napisał(a):Na N900 kazdy film, teledysk ogladalem w poziomie z przyjemnymi doznaniami dzwiekowymi

Przyjemne doznania dźwiękowe z dwóch bzyczków? ;) Od tego są słuchawki albo zewnętrzne głośniki.

W stosunku do SGS2 (z niego przesiadłem się na N9) ten głośnik przynajmniej jest z boku, a nie od spodu.

BlueBlazer2 napisał(a):Dla tej powierzchni nie chce mi sie isc do operatora i prosic (i pewnie placic) za nowa karte microSIM. A jak jeszcze mam 3 czy 4 karty? Nie dzieki.

Z jakiegoś powodu to zrobili. I nie przesadzaj - microSIM to żaden problem. Kupujesz na Allegro za 20 zł wycinarkę z 4 adapterami do pełnego SIMa (gdyby zaszła konieczność wykorzystania jeszcze tej karty/kart w innym telefonie. Sam mam w ten sposób wyciętą kartę.

BlueBlazer2 napisał(a):narzekanie na wage czy gabaraty - powolujac sie tylko na dane z papierka, a nie faktyczne lezeni w dloni, traci mi malym nieporadztwem

Nie powołuję się na dane z papierka - mam oba te telefony. Oczywiście, że kiedyś za czasów Centertela ludzie chodzi z walizkami, ale co to ma do rzeczy? Czasy się zmieniają. Bardzo lubię N900, ale obiektywnie patrząc ten telefon jest nieporęczny, ciąży i wypycha kieszenie, da się z tym żyć, ale wygodne nie jest.

BlueBlazer2 napisał(a): ale zaden Swype ani inne udogodnienia dla wirtuklawiatur nie sa w stanie zastapic klawiatury fizycznej.

Oczywiście. To kwestia pewnych kompromisów. Zawsze jest jednak możliwość noszenia ze sobą w torbie czy plecaku, składanej klawiatury na Bluetooth. Kieszeni to nie wypycha, a gdy trzeba można skorzystać. Mam jednak wrażenie, że nie pisałeś na klawiaturze wirtualnej w N9 - działa dużo lepiej niż w N900.

BlueBlazer2 napisał(a):potrzebuje kilkunastu stabilnych aplikacji, i podejrzewam, ze na N9 bym calego pakietu nie znalazl.

Czyli nawet nie sprawdzałeś.

BlueBlazer2 napisał(a):Malo tego, zle sie czulem zdradzajac Maemo z Androidem, ale jesli przynajmniej raz w tygodniu znajduje jakas pozyteczna aplikacje na telefon, to wiem, ze postapilem slusznie.

To w końcu ilu tych aplikacji potrzebujesz?

BlueBlazer2 napisał(a):Jesli Nokia wypusci cos jak N900, czyli konkretne audio, 2 glosniki, QWERTY, chociaz te 4 cale, 1,2 dual, 32 wewnetrznej plus SD, 1 GB Ramu i system, ktory bedzie mial zapewniony support na nastepne 2 lata, to bede pierwszy pod sklepem czekal.

Jeśli to, jeśli tamto ;)

Rozumiem, że 0,1 cala jest sprawą dla Ciebie decydującą ;) Szybkość procesora to nie wszystko, ważniejsza jest optymalizacja, Android dopiero przy dual-core 1,2 GHz chodzi tak jak powinien, N9 działa płynnie przy jednordzeniowym 1 GHz. N9 jest też w wersji 64 GB - to więcej niż 32 GB + 16 GB SD w N900. Support niby ma być.

SGS2 to świetny telefon, ale całościowo w połączeniu z Andoidem mnie nie przekonuje - dlatego z niego zrezygnowałem na rzecz N9. Każdy lubi jednak co innego :)
krogulec
1%
1%

Mod.tel.: N900 i N9
FW: 1.3.1/1.1
    WindowsSafari

Postprzez BlueBlazer2 » 25 listopada 2011, o 13:40

krogulec napisał(a):Przyjemne doznania dźwiękowe z dwóch bzyczków? ;) Od tego są słuchawki albo zewnętrzne głośniki.

Z takim podejsciem, mozemy w ogole kupic sobie Nokie 3310 i do tego lustrzanke, mp3 playera, kalkulator, tablet do przegladania neta itd ;)
Jesli w N900 byly bzyczki, to nie wiem jak nazwac glosniki w obecnych telefonach.
Poza tym wychodzac na fajke na balkon, nie bede zabieral glosnikow czy sluchawek, jesli chce obejrzec wideo na YT.

krogulec napisał(a):W stosunku do SGS2 (z niego przesiadłem się na N9) ten głośnik przynajmniej jest z boku, a nie od spodu.

Owszem, w SGS2 glosnik jest w wyjatkowo kiepskim miejscu, ale w N9 jesli jest z boku, to podejrzewam, ze przy graniu w poziomie, glosnik latwo reka zagluszyc. Choc raczej nie grywam na telefonie.

krogulec napisał(a):I nie przesadzaj - microSIM to żaden problem. Kupujesz na Allegro za 20 zł wycinarkę

W domu mam juz tyle "gowien", ktore uzylem tylko raz, ze nie kupuje juz nic co mam uzyc tylko raz. Zatem te 20pln i czekanie na przyjscie towaru jest dla mnie problemem.

krogulec napisał(a):Nie powołuję się na dane z papierka - mam oba te telefony. Oczywiście, że kiedyś za czasów Centertela ludzie chodzi z walizkami, ale co to ma do rzeczy? Czasy się zmieniają. Bardzo lubię N900, ale obiektywnie patrząc ten telefon jest nieporęczny, ciąży i wypycha kieszenie, da się z tym żyć, ale wygodne nie jest.

Ok, najwygodniejsze nie jest, ale dla mnie mniejszym problemem byloby taskanie N900 ze soba, niz wycinanie kart do N9;)
Poza tym taki trend. Tak jak w naturze wszystkie zajwiska zachodza cyklicznie, tak i w swiecie GSM tak jest - telefony najpoierw byly wielkie, potem coraz mniejsze, az do malutkich - pewnie pamietasz Nokie 8210 - wiekszosc jak zobaczyla ten telefon, nie myslala, ze to prawdziwy teelfon. Potem znowu telefony stawaly sie wieksze. I teraz znowu tak jest.

krogulec napisał(a):Oczywiście. To kwestia pewnych kompromisów. Zawsze jest jednak możliwość noszenia ze sobą w torbie czy plecaku, składanej klawiatury na Bluetooth. Kieszeni to nie wypycha, a gdy trzeba można skorzystać. Mam jednak wrażenie, że nie pisałeś na klawiaturze wirtualnej w N9 - działa dużo lepiej niż w N900.

Tak. Ale ja jednak najczesciej przemieszczam sie bez plecaka, wiec klawiatury BT niemialbym jak nosci.
I nie, nie pisalem na N9, ale podejrzewam, ze funkcjonuje podobnie jak ta w SGS2 - mam racje?

krogulec napisał(a):To w końcu ilu tych aplikacji potrzebujesz?

Nie sprawdzalem jakie sa aplikacje na N9. A ile potrzebuje? Nie bede Ci wymienial jakie mam teraz aplikacje na SGS2, bo jest ich sporo, ale wiekszosc zainstzalowalem z ciekawosci i okazaly sie przydatne. Ale tu moge byc pewny, w N9 nie znalazlbym wszystkich aplikacji.

BlueBlazer2 napisał(a):Rozumiem, że 0,1 cala jest sprawą dla Ciebie decydującą ;)

0,1 cala nie, ale 0,5 juz tak.
Zastanawialem sie nad zmiana SGS2 na Note, ale doszedlem do wniosku, ze lepiej juz kupic Galaxy Tab.

BlueBlazer2 napisał(a):Szybkość procesora to nie wszystko, ważniejsza jest optymalizacja

Zgadza sie.

BlueBlazer2 napisał(a):Android dopiero przy dual-core 1,2 GHz chodzi tak jak powinien

Nieprawda. Moja zona ma Motorole Defy - tam jest jakis jednordzeniowy gniot (800MHz?) i ma chyba 500 RAMu (jak nie mniej) i wszystko chodzi tak jak nalezy. Oczywiscie, jak ja go biore do reki i zaczynam mieszac z aktualizacjami, ustawieniami itp, to telelefon dostaje zadyszki i laguje , ale na codzien jest OK.

BlueBlazer2 napisał(a):N9 jest też w wersji 64 GB - to więcej niż 32 GB + 16 GB SD w N900

Z taka pamiecia kosztuje tez nieproporcjonalnie wiecej (jak kazdy niestety telefon), ale tak, to zdecydowanie zaleta.

BlueBlazer2 napisał(a):Support niby ma być.

No wlasnie. Niby. Podejrzewam, ze bedzie dokladnie tak samo jak z N900. Teraz pewnie bedzie wsyzstko ladnie, ale za rok dwa, powiedza bye bye i pozostana nam tylko entuzjasci MeeGo, tworzacy aplikacje dla calego konsumenckiego swiata MeeGo.

BlueBlazer2 napisał(a):SGS2 to świetny telefon, ale całościowo w połączeniu z Andoidem mnie nie przekonuje - dlatego z niego zrezygnowałem na rzecz N9

Jesli przesiadles sie z SGS2 na N9, to moze napisz male porownanie, bo pewnie nie tylko ja chetnie bym przeczytal, bo N9 to ciekawa alternatywa.

BlueBlazer2 napisał(a): Każdy lubi jednak co innego :)

DOkladnie tak. Wiadomo, ze telefon idealny nigdy nie powstanie, i kazdy musi ciagle szukac najodpowiedniejszego dla siebie telefonu. Kazdy telefon, ktory mialem, mial cos, czego nie ma obecny, i na odwrot.
BlueBlazer2
10%
10%

WindowsFirefox

Postprzez mico11 » 17 grudnia 2011, o 23:19

czy n9 ma zwykłe radio fm?? Bo chyba o nim zapomnieli :(
mico11
60%
60%

Mod.tel.: Xperia T Nokia E72
FW: dobre